konec vysílání na SV - a co bude dál?

Inzeráty o koupi
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Jirka84835751 » 29.11. 2021, 00:06

Začínám se smiřovat s poslechem na SV, hlavně dálkovým příjmem českých soukromých stanic jako Country rádio, Český impuls, slovenské mluvící převážně maďarsky, slovanské Makedonia a Srbsko a konečně i Ukrajina bývá často ve večerních hodinách dostatečně silná, stejně jak poslouchali pomocníci na "babišových plantážích" z Rumunska na 12ti frekvencích. Předpokládám, že i ČR+ na dálkový příjem nebude možný. Aspoň bude víc místa na stupnici pro Afriku, která se dere kupředu(levá :lol: ) , stejně tak jsou v tomto období i Maďaři, Španějsko, Francie, Itálie a mohl bych jmenovat dál. Třeba tím ČRo a jeho VEDENÍ UŠETŘÍ za elektřinu NA LÉČENÍ JIHOAFRICKÉ MUTACE KOVIDŮ (32 variant) a zakoupí nové úspěšnější vakcíny...
NA CCIR, kde je ještě "něco" k poslechu za povinný poplatek, jsem si kdysi baslitl ledacos, nakonec mám skoro stažené obě prutové antény na Panasonic RS-4250 stereo kvůli zahlcenému pásmu soukromými vysílači, které hrají převážně jinak nežli česky.
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Peca » 01.12. 2021, 08:12

HRČS vydal k vypínání AM vysílačů prohlášení: http://radiojournal.cz/Prohlaseni%20AM.pdf
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od jirka5 » 01.12. 2021, 21:20

Přečetl jsem si "prohlášení" a překvapuje mě, že se za celý den nikdo k tak zásadní věci nevyjádřil. S textem "prohlášení" v zásadě souhlasím, ale překvapil mě poslední odstavec, ve kterém prosíte všechny zúčastněné , aby pomohli zachránit AM vysílače. Ono to totiž vypadá tak, že HRČS neudělal pro jejich záchranu vůbec nic a teď doufá nebo očekává, že se najdou vlivní dobrovolníci, kteří to zařídí za něj. Kdo jiný by měl usilovat o záchranu aspoň jednoho AM vysílače jako technické památky pro příští generace, než právě HRČS? Kdo jiný by měl podat návrh na prohlášení některého vysílače za technickou památku? Slovo organizace má vždy větší váhu než slovo jednotlivce. Úplně jinak by zněla věta: Prosíme všechny zúčastněné, aby našemu klubu pomohli zachránit AM vysílače.
Další věc je prezentace prohlášení. Byl uveřejněn pouze odkaz zde na fóru, z hlavní stránky HRČS není prohlášení vůbec dostupné. Kdo si ho přečte? Z kompetentních lidí asi nkdo. Podle mého názoru by toto prohlášení mělo být viditelněji prezentováno a současně zasláno všem kompetentním složkám - Bezpečnostní radě státu, bezpečnostním radám jednotlivých krajů, Ministerstvu vnitra, Ministerstvu průmyslu, Ministerstvu kultury, Radě Českého rozhlasu, atd. Český rozhlas je bezpochyby součástí krizového řízení státu, a tu se mi zdá, že se něco opomnělo.
Předpokládám, že si tímto příspěvkem udělám zle ve vedení HRČS, ale píšu tak, jak to cítím.
Naposledy upravil(a) jirka5 dne 02.12. 2021, 11:17, celkem upraveno 1 x.
Martin 1374
Příspěvky: 106
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Martin 1374 » 02.12. 2021, 06:58

Nevidím to podobně. Zachránit AM vysílač a prohlásit ho za památku znamená se o něj starat a nemyslím si, že by HRČS na to měl. V Třešti už jakýsi průřez vysílací technikou je a na další věci není dost místa. Na papíře to všechno vypadá jednoduše, bohužel skutečnost bývá dost často odlišná. Taky mě osud AM vysílání a vysílačů štve, ale rozumnou cestu z této situace nevidím.
Peca
Příspěvky: 125
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Peca » 02.12. 2021, 07:28

Klub pro záchranu dělá, co je momentálně v jeho silách. Závazkem klubu je starat se o klubovní budovy, muzeum, časopis a členské akce. Zachraňovat AM vysílání v ČR už bohužel není v jeho kompetenci. Všichni vedoucí členové klubu tráví prací pro klub celkem dost osobního času a na takovou organizačně náročnou akci už čas a síly bohužel nezbývají.

Někteří členové se z vlastní iniciativy pokoušeli pro věc něco udělat. Bohužel dle všech zúčastněných je vypnutí AM u ČRo dávno rozhodnuté, vůle ČRo to nevypnout je nulová. Radiokomunikace jsou v tom zřejmě nevinně, ČRo je jejich zákazník a pokud přikáže, že se bude vysílat, radiokomunikace jistě rády vysílat budou, je to pro ně kšeft.

Na hlavní stránce je prohlášení samozřejmě taky, je potřeba si stránku aktualizovat, aby se nenačítala z cache Tvého počítače.
jirka5
Příspěvky: 237
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od jirka5 » 02.12. 2021, 11:14

@Martin1374:
Prohlášení objektu technickou památkou přece neznamená, že věc přechází do majetku navrhovatele. Že by se klub nemohl starat o kterýkoliv AM vysílač, je mi naprosto jasné. Podáním návrhu na zařazení věci mezi technické památky vzniká majiteli povinnost s touto věcí nehýbat, neměnit ji a neničit, a to až do vydání rozhodnutí. Pokud by skutečně došlo k prohlášení např. vysílače Liblice za technickou památku, pak by zůstal ve vlastnictví ČRK, záleželo by jen na nich, jak s ním naloží, ale ta ochrana jako technické památky by nad ním zůstala.
Martin 1374
Příspěvky: 106
Registrován: 31.01. 2020, 10:08

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Martin 1374 » 03.12. 2021, 11:36

Jirka5:
To jistě ne, to máte pravdu. Obávám se, že pokud by to šlo touto direktivní cestou, může to dopadnout tak jako spousta jiných památek, které jsou prohlášeny, majitel na ně kálí a objekty se rozpadají. Navíc, prohlášení vysílače za památku nutně neznamená, že zůstane vysílat, takže stejně to skončí, pro nás, u signálního generátoru nebo miniaturního pirátského vysílače.
Jiri Placek
Příspěvky: 11
Registrován: 23.03. 2021, 16:56

Re: konec vysílání na SV - a co bude dál?

Příspěvek od Jiri Placek » 10.12. 2021, 16:37

Jeste k otazce jak prijimat VKV na SV radiu. V 70 az 80tych letech melo, alespon v USA, hodne aut pouze SV radia a k nim se za maly peniz dal koupit maly VKV tuner na 12 V DC s AM modulovanym vystupem okolo 1400 kHz. Tuner mel i VKV / SV prepinac. Tunery se daji vyhledat na internetu, napr. Audiovox FMC-1C, Audiovox FMC-5C, Realistic 12-1348, Realistic 12-1350B, Sears 28-62631 a dost jinych. Pres tuner Audiovox mi tu hraje bez problemu predvalecny Zenith.
Bylo neco podobneho v Evrope?
Odpovědět