Rádio Kongres - oprava skříně

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 30.04. 2019, 18:39

Dobrý večer, v dílně se mi ocitlo rádio Kongres se skříní v dezolátním stavu viz přiložený obrázek. Rád bych se zeptal zkušenějších "zachránců" podobných kousků na tři věci :
1. Bakelitové kulaté krytky přepínačů v bocích jsou vlepeny nebo jen naraženy ? Pro obnovu laku by bylo jednodušší
je před lakováním sundat , ale nerad bych zničil je nebo okolní dýhu .
2. Zepředu jsou na čele po stranách tenké černé ozdobné lištičky - je možné je nějak demontovat před lakováním nebo jsou napevno nalepeny ?
3. Je jasné, že po slepení skříně , vytmelení a opravě /nalepení odchlíplých míst na dýze bude třeba obnovit moření a lak. Můj problém jsou černé okraje a rohy skříně "do ztracena" . Četl jsem a viděl různé obrázky a postupy,
ale nic nevypadalo moc podobně originálům ( Radiomuseum , pan Peřina, atd.) . Poradí někdo nějaký osvědčený
postup a typ laku/černé barvy ? Někde jsem četl , že to někdo dělá černým mořidlem , to si nedovedu dost dobře
představit , hlavně ten přechod do ztracena, mořidlo se mně asi rozpije . Ale třeba je na to nějaký fígl.
Děkuji za radu/názory.
Přílohy
P4270069.JPG
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od jirka5 » 30.04. 2019, 21:56

Docela pěkný návod na resturování skřínek je na slovenské radiohistorii:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument

Další obrázkový návod je na německém dampfradiofóru, ale nemůžu ho najít.

Jinak ty rohy se stříkaly černým nitrolakem od ruky pistolí. Někde na youtube to je. Vyžadovalo to asi cvik, dnes lze ty rohy nastříkat černým sprejem, ale bude určitě lepší si tuto nevratnou operaci vyzkoušet na něčem nanečisto. Vzhled skříně bude sice vypadat originálně, ale podle mého názoru to byla velice nešťastná móda, protože zdůrazňovala ponurý vzhled těchto rádií. A Kongres patří k těm nejponurejším. Zkrátka jako film noir, byla i rádia noir, s příchodem bruselského stylu zmizely i černé rohy skřínek radiopřijímačů.
Vrzi
Příspěvky: 35
Registrován: 23.12. 2016, 14:24
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Vrzi » 01.05. 2019, 20:46

Chce to opravdu cvik. Každý sprej, či stříkací pistole může mít jiný rozptyl. Udělej si papírovou krabici, nebo stačí pouze několik papírových rohú a zkoušej vzdálenost a rychlost tahu spreje. Vyplatí se i použít nějaký zákryt před stříkaným rohem, aby se barva moc nerozptýlila od rohu. I vzdálenost zákrytu od stříkaného rohu je třeba si nacvičit. Je opravdu na místě si to takto nacvičit, nežli něco napřed zkazit a pak barvu smývat. Je to zbytečná práce.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan » 01.05. 2019, 22:30

Amatérsky se ty tmavé rohy dělají tak, že se nastříkají černým sprejem, chce to cit a praxi jak již zde bylo zmíněno. Není dobré nic zakrývat, protože všechno je vidět. Pak se skřínka namoří a nalakuje nebo nastříká bezbarvým lakem. Nikdy ne obráceně. Je jinak ty drobné cákanečky od spreje jsou více vidět.
Pokud je okraj hnědý a není tak výrazný např. Telefunken z konce 50. let pak se může tento pruh jen namořit.
To je amatérský postup, obvykle se renovátoři s takovouto skřínkou chlubí např. na facebooku, kde dostávají od ostatních uživatelů kladná hodnocení. A všichni jsou vlastně spokojeni.
Ale jasně, že to není ono, černá barva není v laku postupně rozpitá, přechod je zcela jiný. To se ale napsat nemůže.
Pak je ještě takový názor, že to takhle amatérsky vlastně stačí, protože rádio se zapne jednou za rok a po zbytek se na něj bude stejně jen prášit.
Ve výrobě se tato rádia stříkala laky, šelaky, šelaky s kalafunou, nebo snad jen kalafunouvými laky které byly již předem namořené/natónované, proto se dosahuje toho pozvolného přechodu s postupným rozpitím. To je zcela evidentní. Zcela jistě by to šlo udělat airbrush pistolkou, ovšem to stojí peníze, čas, nekonečné zkoušení a ten kdo to umí tak to nepopíše...
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Heptoda » 01.05. 2019, 22:40

Hmm, tak ten tónovaný šelak je zajímavý. A jak se to potom chová, ty přechody černé barvy, po nastříkání čistým šelakem, coby lakem? To by mohlo být dobře vypadající, jak ostatně bylo popsáno výše... :thumbsup:
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan » 01.05. 2019, 23:21

Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Heptoda » 01.05. 2019, 23:36

Děkuji! :thumbsup: Já to takto ještě nikdy nedělal, ale bednu mám na stole. Tak to na stará kolena vyzkouším.
PS: při vší úctě, ta fota co tam dal FP, to bych takto nechtěl. Ale nejdříve vyzkouším na nějakém vzorku. Já myslel, že to FP dělal právě nějakým sprejem a nezvládl to.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 02.05. 2019, 05:36

Díky za tipy a rady . Též při vší úctě , ten pokus pana Peřiny je právě ta katastrofa a důvod, proč se na způsob
"černění" rohů a krajů ptám. Několik podobných i horších se najde v gůglu v obrázcích. To bych to raději nechal
jen namořené původním odstínem a nalakované, bez té černé. Totálně to zničí celkový dojem podobně jako krásné rádio s flekem 15x15 cm na brokátu od zalívání kytek :x . No u vidíme. Jo a ta bedna se mezitím rozpadla na 4 kusy,
tak to bude veselejší :) .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 05.05. 2019, 05:45

Možná dva poznatky z pokusů :
- černá barva, jak vidno při snímání laku skříně, je na již nanesené asi mezivrstvě bezbarvého laku, nikoliv
jako první vrstva na skříni,
- sprejem není možné rohy stříkat , a už vůbec ne bez nějakého zákrytu/clony\upravené trysky apod. Důvodem je prostá skutečnost , že sprej má odhadem kužel stříkání nejméně devadesát stupňů , což při vzdálenosti spreje
při stříkání od rohu 30 - 40 cm znamená při úhlu stříkání 45 stupňů , že barva zasáhne prakticky celé plochy od rohu dál. Když se dá sprej blíže , je barvy moc viz třeba obrázek od pana Peřiny a jemný závoj se nevytvoří.

Mám přislíbenu zápůjčku airbrush zařízení s dvojčinnou pistolí včetně zaškolení , takže po vyzkoušení poreferuji.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan » 05.05. 2019, 08:49

Hodně záleží na trysce spreje. Chce to si s tím pohrát. https://www.vytvarne-potreby-novak.cz/s ... iti/trysky atd...
Ale airbrush bude lepší, tomu fandím !
Odpovědět