Dražím TESLA 4261A Bajkal a rumunský Diamant

Inzeráty o prodeji
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Carmen, Diamant a Lilii

Příspěvek od houmr » 15.03. 2019, 06:52

Lilie byla v Čechách hojně zastoupená. Jedná se v podstatě o polský výrobek (předpokládám, že šlo ještě k tomu o nějakou koupenou licenci než o samostatný polský vývoj), dovezený TESLOU Pardubice a prodávaný pod značkou TESLA, podobně jako třeba radiomagnetofony DIAMANT a SAFÍR. Docela by mne zajímalo, co všechno na té televizi je české - ze součástek vidím české vychylovací cívky a síťovou šňůru. Nevím čí výroby je obrazovka a kdo co smontoval či zkompletoval. Lílií jsem měl několik (např. další budu dražit hned následující den). Zajímalo by mne, zda-li jste někdo v ní viděl doplněný originální tuner pro IV. a V. televizní pásmo (já tedy ne).

Konkrétně tenhle kousek je v neprovozním stavu - Bedýnka sice velmi pěkná, ale schází některé elektronky (včetně atypické EY86), deska MF zesilovačů má zlomený růžek (několik spojů bude potřeba pospojovat), přerušený jeden drátový rezistor v anodovém rozvodu, nemá reproduktory ani jejich mřížky (ta druhá vystavená s horší bedýnkou je má), ustřihané přívody k anténním zdířkám. Schází zadní kryt. Obrazovka není poškrábaná (jen ledabyle otřená).
P1090338.JPG
P1090336.JPG
P1090333.JPG
zde je odkaz:

https://aukro.cz/cesko-polska-elektronk ... 6944654845
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Diamant, Lilii a maďarský Duplex

Příspěvek od houmr » 22.03. 2019, 06:55

Tahle televize je další z maďarské řady 673 (Favorit, Balaton...) a sice TF673 DUPLEX. Vlastně ani nevím co bych o ní napsal, žádný zážitek ani podotek k ní nemám. Takže jen zhodnotím její stav. Až na reproduktor kompletní, hrany zadní stěny (z papundeklu) se rozpadají, bedýnka pěkná jen s minimem drobných škrábanců. Ve předu chybí znak ORION. Nefunkční, nastavení řádkového kmitočtu má rozlomený potenciometr, ale jen v tom to nebude. Doplněný neladitelný konvertor pro příjem v UHF.
Zde jsou fotky:
Duplex 1.jpg
Duplex 2.jpg
Duplex 3.jpg
A zde odkaz:

https://aukro.cz/madarska-cernobila-ele ... 6944816151
Naposledy upravil(a) houmr dne 02.04. 2019, 05:47, celkem upraveno 1 x.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TV Akvarel a Volna

Příspěvek od houmr » 02.04. 2019, 05:35

Teď jsou v nabídce Akvarel a ruská Volna. Jako kluk jsem se s Akvarelem setkal jen jako s výtvarnou kulisou v nějaké televizní estrádě a v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. S Akvarelem reálným až později v rámci "sbírkové" činnosti. Všechny, co jsem kdy viděl, měly čtveřici usměrňovacích elektronek nahrazenu selenem nebo diodou. Vzhledem k tomu, že jsem majitelem několika Talismanů, si nedokážu představit, jak dlouho tahle čtveřice UY1NS natěsnaná vedle sebe, hned za VN kopkou a tedy prakticky bez větrání mohla fungovat. Jako kluk odkojený Kottem jsem si Akvarela vždycky přál najít někde vyhozeného, právě abych těmi UY1NS mohl nakrmit mé Talismany...

Tenhle právě dražený Akvarel má původní typ obrazovky, schází mu krom síťové šňůry jen kryty, reproduktor, dva hmatníky potenciometrů pod víčkem a již zmíněné, selenem nahrazené UY. Na bedýnce je oprýskaný lak, spodní spojovací díl pod šasi je rozklížený, pomačkaná přední maska (budu dražit ještě jeden sice s dobrou maskou, ale s naprosto nepoužitelným, od myšiny prorezlým šasi) . Po technické stránce - přerušené některé rezistory v napájení, a o těch térácích všichni taky víme své.

Zde nějaké foto:
P1090414.JPG
P1090418.JPG
P1090412.JPG
A zde odkaz na aukci:

https://aukro.cz/druha-ceskoslovenska-e ... 6945438191
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TV Akvarel a Volna

Příspěvek od houmr » 02.04. 2019, 05:46

A zde slíbená Volna. Tu jsem v mládí také nepotkal, snad jen samotné šasi z ní. Proto rovnou přejdu k popisu stavu. Má sice oloupaný lak, ale po ním je lesklá, umělá, pohledná dýha se vzorkem. Zkrátka bedýnka by bez ztráty kytičky přežila i tekoucí vodu... Jeden potenciometr není původní (má delší osičku), schází zadní stěna, přívodní šňůra, elektronky v kopce vysokého napětí, a zvuková ruská verze ECL82. Obrazovka nepoškozená.

Foto:
Volna 1.jpg
Volna 2.jpg
Volna 3.jpg
odkaz:

https://aukro.cz/ruska-elektronkova-tel ... 6945472200
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TV Akvarel a Volna

Příspěvek od houmr » 15.04. 2019, 05:35

Ještě jsem sem nedával Oravana. Oravanů jsem za svého mládí rozebíral několik, od nalezených v kontejneru až po strýcem přivezeného z chalupy. Tehdy to byly kolikrát kousky v krásném stavu, možná ještě i provozní. Speciálně třeba ten z chalupy měl vzadu pod šasi dodělávané dva přepínače (ještě s umělohmotnými páčkami), tuším že jeden souvisel s dodělávaným CCIR zvukem, druhý nevím. Oravan je vlastně jen takový převlečený Mánes, dnes by se mluvilo o "faceliftu", tehdy o novém typu televizoru. Co mne upoutalo, byla tlumivka v anodovém rozvodu. V posledních provedeních Aleše byla zřejmě v rámci racionalizace výroby vypuštěna a v podstatě nahrazena RC členem, do Oravanů se zase vrátila - byla to tedy slepá ulička či to mělo jiný důvod?

Konkrétně tenhle kousek má bedýnku v celkem pěkném stavu, lak je sice místy popraskaný, ale jinak se ještě leskne. Šasi bohužel místy orezlé, podle ohryzané části přívodního kabelu k vychylovacím cívkám ho zřejmě navštěvovala nějaká myška. Až na reproduktor a kryt VN kopky je v kompletním stavu (včetně obou krytů). Dříve jsem započal s jeho zprovozněním, ale pouze započal... nejde VN a těch svitků se svodem je většina...

Zde je nějaké foto:
Oravan 1.jpg
Oravan 2.jpg
Oravan 3.jpg
A zde odkaz na aukci:
https://aukro.cz/cernobila-elektronkova ... 6946359906
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Oravu 131

Příspěvek od houmr » 26.04. 2019, 05:42

Po Oravanu je tu ORAVA, konkrétně 131. Poté co se ve velkém začaly vyrábět televize s úhlopříčkou 59 a 61 byly ty menší na ústupu. Alespoň v mém okolí ji bylo velice poskrovnu, TV s menší obrazovkou končily tak někde u Maríny...
Oravu 131 jsem tehdy vyměnil s kamarádem za dobrou obrazovku 612QQ44. Větší než 50cm úhlopříčka se mi po přestěhování nevešla do police v pokojíčku. Bohužel i s ORAVOU 131 byl problém, a to pro změnu s hloubkou...
Konkrétně tenhle kus je v pěkném a celkem provozním stavu, až na knoflík jemného ladění VHF mu nic neschází, lak už sice není jako nový, jsou v něm drobné prasklinky. Po technické stránce - obrazovka dobrá, obligátní linearita ve svislém směru a trochu zkreslený zvuk, a překlenovaný síťový vypínač (po mechanické stránce chodí, ale s vodivostí to bude horší)
P1090570.JPG
P1090565.JPG
P1090575.JPG
zde je odkaz:
https://aukro.cz/funkcni-cernobila-elek ... 6946895484
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Oravu 131 a ORION AT622

Příspěvek od houmr » 03.05. 2019, 06:56

Před mým odjezdem do zahraničí jsem ještě dal na stůl ORION AT622. Maďaři se nikdy nebáli dělat zajímavě designované přístroje. Orion AT622 mezi ně bezesporu patří, zejména pokud vedle něj postavím český ekvivalent se stejnou obrazovkou - LOTOS.
V mládí jsem na takového ORIONa narazil jen jednou (ale byla to verze AT611), ale dal jsem jí hned pryč, neboť jsem vzápětí zjistil, že si z ni někdo udělal záchod.
Jinak tenhle kus je v takovém nějakém slabším průměrném stavu. Bedýnka je díky poctivému lakování v solidním stavu, má pár škrábanců, na hranách popraskaný lak. Až na několik elektronek a zadní stěnu kompletní. Šasi na několika místech orezlé. Nezkoušeno, ale bude to minimálně na výměnu některých výkonových rezistorů v anodovém rozvodu a nějaké elyty.
P1090696.JPG
P1090694.JPG
P1090692.JPG
zde je odkaz na aukci:
https://aukro.cz/madarska-cernobila-ele ... 6947367749
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Ekran

Příspěvek od houmr » 26.05. 2019, 05:27

Další z rarit kterou jsem byl vlastníkem je sovětský Ekran. Bohužel má ulomené hrdlo obrazovky, takže jsem se ho nikdy nepokoušel zprovozňovat. Ale po zkušenostech z jiných sovětských televizorů z té doby si troufám trvrdit, že by neměl na rozdíl od Tesly nějaké výraznější problémy. Šasi je sice orezlé, zle scházející membrány reproduktoru ho zřejmě navštívila nějaká myška, ale při pohledu zespodu je to pořád nádhera, žádné "pukance hovňáků" či orezlé a potrhané drátové odpory. Zkrátka ruská poctivá práce vydrží věky. I bedýnka je v pevném a solidním stavu, lak je ale místy odřený. Schází oba kryty a jeden hmatník přepínače.
P1090822.JPG
P1090820.JPG
P1090819.JPG
a zde odkaz na aukci:

https://aukro.cz/ruska-elektronkova-tel ... 6948634031
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Rubín 102

Příspěvek od houmr » 17.08. 2019, 19:43

Po letní pauze se opět dostávám do garáže... Tohohle Rubína jsem měl delší dobu ambice zprovoznit (moc mu neschází), ale nakonec zvítězily jiné priority. Nejde mu konec VN, oscilátor běží a myslím, že neslyším vertikální rozklad. VKV šumí.

Na Rubína 102 mám vzpomínku z dětství, jednoho fungujícího jsem dostal. Ačkoliv TV zvuk za moc nestál, překvapil mne vynikající přednes na VKV. Protože jsem pro něho (ostatně tehdy jako pro většinu starých TV bez IV. a V. pásma, nakonec jsem z něho uřízl vršek a táta si ho vzal jako rádio do práce, kde ještě několik let hrálo. A mělo prý hned několik předností - nikdo ho neměl ambice ukrást a nehrálo nahlas. Vezl ho tehdy přes měst do práce na kole, v tašce, dodnes si to s ohledem na váhu síťového transformátoru neumím dost dobře představit. Z horní poloviny vznikla malá stolička na obouvání, zkrátka všestranný přístroj...

Co se týká tohoto kusu - jak jsem psal nejde VN Dále bych podle zahnědlé izolace tlumivky v napájení koncové pentody zvuku tIpoval, že i tam bude kondenzátor se svodem. Bedýnka se leskne ale pár šrámu schytala. Zadní kryt je, kryt na hrdlo obrazovky sice není, ale mohu přidat zadní kryt ze Znamji 58, která ho měla s nepatrně menším průměrem (ale drží tam). A hmatník sdruženého potenciometru není původní, teď si nejsem jistý, jestli není vyměněný i s celým dvojitým potenciometrem.
102 1.jpg
102 2.jpg
102 3.jpg
A tady je odkaz na aukci:
https://aukro.cz/ruska-elektronkova-tel ... 6952791362
Wolfi
Příspěvky: 25
Registrován: 12.07. 2016, 23:47
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: ´Prodám ruskou TV Rekord

Příspěvek od Wolfi » 19.08. 2019, 18:23

hejnej píše:
03.04. 2018, 16:10
Taky ty kondiky z hodne starych ruskych strepu obdivuju.
Sem tam z male zasoby po darcich organu nejaky pouziju a oni nemaji svod!
Zvlast dobrou zkusenost mam s temi tlustymi bilymi co mas na fotce c.2.
Ty ruské prístroje mají často součástky ze souběhu vojenské výroby, a ta něco vydržela. Na rozdíl od Tesly , kdy šel do " civilu " spíše výmět.
Odpovědět