Tesla Color 416

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Tesla Color 416

Příspěvek od JirkaK » 09.03. 2019, 18:29

Dobrý den
Mám dotaz na zkušenější televizní opraváře. Doma máme stále ještě funkční televizi Color 416 z roku 1988, dodnes používanou se settopboxem. Poslední dobou má ale problém se zdrojem - po zapnutí televize vždy normálně jde, ale po cca půl hodině vypne, jako by byla vypnutá dálkovým ovladačem. Někdy po dvou - třech vteřinách opět sama naběhne, jindy už zůstane vypnutá a nejde nijak zapnout, dokud nevychladne. Nyní už se doba do vypnutí zkrátila na necelou půlhodinu, takže to nestačí ani na zprávy. Máte někdo tip, na co se ve zdroji zaměřit? Díky.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od houmr » 11.03. 2019, 19:04

Já osobně bych se zaměřil v první řadě na relé co je desce dálkového ovládání (deska na boční stěně).
Když se ta televize sama vypne - rozsvítí se i ta červená LED vedle vypínače nebo se rozsvítí až poté, co tu televizi chceš znovu zapnout ovladačem (a tím jí vlastně nejdřív vypneš)?
Pokud to druhé, s téměř 100% jistotou bude vadné relé (v tom případě můžeš změřit, jestli je na cívce 12V)
I kdybych se mýlil, po samovolném vypnutí bych v první řadě změřil, zda-li jde 230V z desky ovládání do desky usměrňovače a demagnetizace (to je ta malinká deska vlevo dole, krytá umělohmotnou "klecí"). Teprve až když zjistíš, že do ní 230V jde (a tím pádem z ní půjde usměrněných 300V), pak bych teprve hledal v impulzním zdroji, ale že by to dělal je nepravděpodobné. Ten umí jiné věci - typicky opakované propady při reklamách vlivem zareagování nadproudé ochrany.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od JirkaK » 12.03. 2019, 20:26

Díky za odpověď, podařilo se mi najít na C416 i nějakou dokumentaci, tak budu příští týden hledat:-)
Jinak televize navenek vypne jako přes dálkové, ale červená ledka zůstane zhasnutá a až když zkusím televizi vypnout přes DO tak se rozsvítí a slyšitelně klapne relé. Když zkusím zmačknout některou předvolbu, relé opět klapne, ledka zhasne, ale dál se nic neděje a televize zůstane nefunkční až do vychladnutí. Potom opět jde zhruba tu půlhodinu normálně. Protože je ale používaná se settopboxem (tuner je odpojený a z druhé strany je zapojený AV modul se SCART kabelem vlastní výroby podle dobového návodu z AR) DO se u ni běžně nepoužívá a televize se vypíná tlačítkovým vypínačem.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od houmr » 13.03. 2019, 13:46

Podle toho jak píšeš to bude podle mne určitě vadné relé. Pokud jí ovladačem nepotřebuješ vypínat, můžeš jeho kontakty překlenovat a uvidíš ještě ten večer, jestli je to tím.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od houmr » 14.03. 2019, 09:08

Ještě mne napadá - sice to u řady C416 není častý případ, ale pokud by se to napětí neztrácelo už za relátkem a bylo to skutečně v impulzním zdroji (tj. 300V by jsi měl stále i na elytech a i za pojistkou), s tímhle projevem jsem se občas setkával u hojně zastoupené řady GOLDSTAR, ELEKTA... A sice vyjiskřený studeňák na vývodu u trafa - poznáš ho pohledem nebo "poťukem"). Že by to bylo něco až za na sekundární straně nepředpokládám. Sice v takovém případě můžeš zkontrolovat, jestli máš napětí na řádkovém rozkladu, 140V jde přes stojací rezistor 8R2 v horní části desky s VN, popř. jestli máš napájecí napětí na desce S. Ale co si vzpomínám, když nejel rozklad, po několika sekundách povolila šumová brána ve zvuku.

V nejhorším případě tu jeden impulzák mám, případě bych ti ho mohl věnovat.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od JirkaK » 18.03. 2019, 18:32

I když podle příznaků bych to tipoval spíš na kolaps spínaného zdroje a nikoli na relé, měl jsi asi pravdu a posílám velké poděkovaní. Relé jsem vyletoval z desky, rozebral, vyčistil, najustoval kontakty a vrátil zpět. Včera večer Colorka vydržela běžet hodinu a půl, bez toho že by samovolně vypnula. Tak snad dobrý :thumbsup:
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od houmr » 22.03. 2019, 07:08

Mně osobně to napoprvé přišlo taky nepravděpodobné, hlavně když se TV nezapnula ani po vypnutí/zapnutí přes DO (tím se kontakty přece rozpojí a znovu spojí, takže by se měly "oprášit"). Ale měření dalo jasnou odpověď. A po další možná desítce kusů se stejnou závadou už jsem chodil najisto.
Tyhle relátka měly občas na svědomí i vypadlé jističe a odpařené cesty na tišťáku. Nejsou totiž vůbec jištěny (první pojistka je až na desce usměrňovače) a jak se postupně prostředí kolem kontaktů stávalo vodivým, došlo někdy k přeskoku.
Jinak na případné jiskření na kontaktech pozor. Dost často ho neustojí tranzistor ve spínaném zdroji.
oravan
Příspěvky: 156
Registrován: 25.09. 2012, 18:57

Re: Tesla Color 416

Příspěvek od oravan » 28.09. 2019, 23:20

Typol by som to mžikovy kontakt či násobič no meranie je meranie :thumbsup:
Odpovědět