Dražím TESLA 4261A Bajkal a rumunský Diamant

Inzeráty o prodeji
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Prodám Pallas

Příspěvek od houmr » 08.11. 2018, 20:20

Marcelu si nakonec odvezl výherce Aleše, myslím, že bude v dobrých rukou. Proto místo ní vystavuji Pallase. Obrázek této televize jsem vždycky považoval za stranově převrácenou, reproduktory přece všechny televize měly na pravé straně... Ale samozřejmě je to správně - ovládací prvky byly tehdy součástí typizovaného šasi, takže reproduktor musel vlevo.
Konkrétně tento kousek má bedýnku v dobrém stavu, horší jsou na tom ty plastové věci - na rámečku kolem obrazovky je pár poškození a na zadní stěně schází zaslepovací kolečko u obrazovky. Obrazovka solidní, od východoněmeckých soudruhů. Obraz v pořádku, nejde zvuk, ten je překryt nějakou oscilací (dodělávaný CCIR zvuk v tom prsty nemá). Nefunguje vypínač na potenciometru hlasitosti.

Zde je odkaz na aukci:

https://aukro.cz/funkcni-cernobila-elek ... 6937189297

A zde nějaké fotky, navíc dokumentující můj "klid na práci"
Pallas s Davídkem.jpg
Pallas.jpg
Pallas 3.jpg
Radiator
Příspěvky: 1
Registrován: 15.11. 2018, 22:53

Re: Prodám Pallas

Příspěvek od Radiator » 15.11. 2018, 22:56

Wow, jaké staré televízory, normálne spomínam, nostalgia. Je to krása! Je nejaký klub fanúšikov starých TV?
Naposledy upravil(a) Radiator dne 22.11. 2018, 15:18, celkem upraveno 1 x.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Dražím C428 a 4283U Andrea

Příspěvek od houmr » 18.11. 2018, 19:31

Pallas už je pryč, teď zase něco z pozdější doby:
za ČB sekci teď nominuji Andreu - společně se setrou Světlanou byly představitelkami posleních "neimpulsních" černobílých televizí. Andrea měla narozdíl od Světlany jen "udpown", zajímalo by mne, jak se lišily cenově. Tohle senzorové přepínání nahorů/dolů je snad to nejtragičtější, co inženýři v Oravě vymysleli. V tlačítkovém provedení bylo totéž na C110 první verze (tam bylo navíc tlačítko vracející se na první předvolbu). Při stisku senzoru se totiž program nepřepnul, ale nejdříve se ukáže číslo na obrazovce, teprve až cca po sekundě se program přepne. Mít to doma, asi bych to brzo prohodil oknem. Když jsem ještě v nultých letech C110 repasoval pro různé lidi na ubytovny apod. nejdříve jsem zkoušel změnou hodnot kondenzátorů to trochu zrychlit - přepínání mělo ale setrvačnost, takže to pak mělo tendenci přepnout o program navíc. Nakonec jsem to řešil rovnou výměnou za předvolbu ze Světlan, Saturnů a STéček - jsou snadno záměnné.
Konkrétně tenhle kousek je v dobrém stavu, po výměně obrazovky - ta je ruská 61LK1B, ale pěkná. Bedýnka taktéž nepoškrábaná.

A zástupkyně za barevné je C428. Televize, která se "narodila" do doby, kdy byl hlad po všem "západním", byť to byl třeba šunt z Číny. Navíc tím že takto luxusně vybavená TV byla vyráběná jen s obrazovkou 56cm to v Tesle moc nevylepšili. Přesto mi jich pár rukama prošlo a byly to vcelku dobré a bezproblémové televize. Co bylo tragické byl ovladač, a to jak výdrží, tak uspořádáním toho miliónu tlačítek (ten bohužel nemám).
Ta moje nabízená je také v dobrém stavu, obrazovka výborná, bedýnka krásná, jen je vymačkaná guma tlačítek a násobič není původní (je i jiný typ, ten co se používal v C416 s přibastleným trimrem ostření)

Zde jsou odkazy na aukce:

https://aukro.cz/funkcni-cernobila-tele ... 6937994601

https://aukro.cz/funkcni-barevna-televi ... 6937659837

A zde nějaké obrázky Andrey:
63 Andrea 3.jpg
63 Andrea 6.jpg
63 Andrea 5.jpg
Naposledy upravil(a) houmr dne 18.11. 2018, 19:39, celkem upraveno 1 x.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Prodám Pallas

Příspěvek od houmr » 18.11. 2018, 19:35

A tady ta C428:
61 C428 2.jpg
61 C428 4.jpg
61 C428 5.jpg
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Kalinu

Příspěvek od houmr » 26.12. 2018, 18:42

Teď dávám pryč tu Kalinu, o které jsem se možná dříve zmiňoval. Kalin bylo v mém mládí docela dost, krom této, kterou měli v ložnici rodiče mého spolužáka si pamatuju ještě na jednu takovou světlou, v béžovém odstínu - tu jsem nikdy předtím ani potom neviděl Jeden čas jsem jí měl v pokojíku a zkoušel jsem na ní dost experimentovat. Kde je jí konec...
71 Kalina 1.jpg
71 Kalina 5.jpg
71 Kalina 7.jpg
A zde je odkaz:

https://aukro.cz/funkcni-cernobila-elek ... 6940274692
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TV Kalina

Příspěvek od houmr » 16.01. 2019, 06:47

Teď dávám pryč ruského TEMPA 6. Na ruských televizích se mi jako klukovi-bastlířovi líbilo, že na všechno psali krom obligátního "Sdelano B CCCP" tay datum výroby. Takže při rozebírání jsem z elektronek a kondenátorů hned věděl jak je to staré. Naopak tragédií byly tyhle jejich plošné spoje. S nimi jsem přišel do styku, když jsem k vánocům od rodičů dostal ruskou stavebnici přímozesilujícího rádia (už nevím jak se to jmenovalo). Její součástí byly tři tišťáky (přijímač, předzesilovač a koncový zesilovač). Celé to bylo takové humpolácké a jak jsem psal, plošné spoje, jejichž vlastnosti a specifický pach si pamatuji dodnes. Ale zpátky k TEMPu. Tenhle je konkrétně cca z roku 1963, bedýnka se leskne, je kompletní, ale lak je popraskaný. Mezi ochranným sklem a obrazovkou je moucha, tlačítka potřebuji rozhýbat. Zvuk mimo obraz, nelinearita (výměna svitků bude doprovázena právě tím odlepováním spojů).
Zajímalo by mne, zda-li tehdy v prodejnách hojně zastoupené ruské televize se ve větší míře uplatňovaly v domech s rozvodem 120V (jako jediné dostupné TV na toto napětí fungovaly), nebo se spíše kupovaly televize české a používaly se autotransformátory? Vyrůstal jsem v Budějovicích a tam už ani za mých mladých let 120V nikde nebylo.

Zde je odkaz na aukci:
https://aukro.cz/funkcni-cernobila-rusk ... 6941358505

A zde nějaké fotky:
P1090162.JPG
P1090166.JPG
P1090164.JPG
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Dražím TEMP 6

Příspěvek od jirka5 » 20.01. 2019, 15:46

Vyrůstal jsem v obci, která byla rozdělena na dvě poloviny, v jedné bylo normální napětí 220V a v druhé napětí 120V, a to až do r. 1967, kdy proběhla přeměna na 220V. Jako kluk si pamatuji, že v domácnostech rodičů mých spolužáků (tehdy se navštěvovat bylo zcela běžné, neexistovaly žádné smartfouny, fakebúúúky apod.) byly převážně televizory čs. výroby a sem tam i nějaký Orion. Ruské televize byly docela vzácné, i když si vzpomínám na pár Rekordů, Rubín A, Znamja 58, Temp 2. S napětím v síti to ovšem nemělo nic společného, zřejmě proto, že síť u nás měla 120/220V zapojených do hvězdy. Mezi fázemi tedy bylo 220V, čehož spousta lidí využívala a měla zásuvky pro určité spotřebiče zapojeny na dvě fáze. Samozřejmě k tomu byl nutný třívodičový přívod a jištění v obou fázích. Převodní transformátor v přívodu k televizoru byl tedy u nás vzácností. V Praze to nebylo možné, tam byl tranformátor nutný, protože původní pražská síť měla 3x120 V do trojúhelníka.
Přesto jsem si s odstupem uvědomil určité určité rozdíly, a to kupodivu sociální. V domácnostech vzdělanějších lidí nebo bývalých živnostníků převládaly výrobky pardubické Tesly, Tedy Astry, Lotosy, Kamelie, Mimosy atd., tedy dokud je bolševik dovolil vyrábět. Po násilné přestávce se v letech 1969/70 pod značkou Tesla Pardubice objevily televizory Jasmín a Lilie. Kdo si ovšem myslel, že byla u nás obnovena výroba, se šeredně spletl, jednalo se o polský licenční výrobek (Philips?), navíc značně zastaralý, přecpaný elektronkami a tím pádem notně žravý a poruchový. Tesla Orava byla v té době s vývojem už úplně někde jinde.
Sovětských televizorů byla za výklady obchodů spousta, ale zřejmě poroto, že je nikdo nekupoval. Pamatuji Ogoněk s obrazovkou 51 cm, který trůnil za výlohou naší elektry snad několik let, postupně zlevňován až na 2300 Kčs.
Jiná situace nastala s nástupem barevné televize, kdy čs. televizorů byl trvalý nedostatek, tak naše strana a vláda zajistily dovoz "velmi moderních" Rubínů C401, C714, C718 a dalších typů od našeho největšího přítele - z CCCP. Ty měly "óčeň móščnyj blok pitanija s sětěvym transformatorom" takže je bylo možno provozovat i na síti 120 V, pokud ovšem historická síť ten zátah vydržela a nevypadly pojistky....
Jakoby tento oficiální dovoz zastaralého šrotu nestačil, jezdilo se v té době nakupovat barevné televize do lesa, k našim "osvoboditelům" z roku 1968. Po roce 1989 se lidi začali těchto bolševických dělbuchů zbavovat ve velkém a nastala éra plastového odpadu, tentokrát z Asie. Ale to už je jiná kapitola.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TEMP 6

Příspěvek od houmr » 25.01. 2019, 10:38

Chtěl jsem na to odpovědět, dal jsem si záležet s dlouhým příspěvkem. Bohužel po kliknutí na "náhled" to po mně chtělo přihlášení a příspěvek byl v háji...
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím TEMP 6

Příspěvek od houmr » 24.02. 2019, 11:27

V mém okolí pár ruských televizorů, nakonec i moji rodiče koupili na konci osmdesátých let barevného Rubína C381D, a to především proto, že na rozdíl od COLORek byly ke koupi i bez úplatků a známých v elektru a stály jen polovic. Obraz perfektní a ostrý na všech programech (rusákům na rozdíl od nás fungovalo perfektně AFC). Za tísícovku se do něj nechal v oficiální opravně (aby nepadla záruka) dodělat PAL a CCIR zvuk - když jsem to po letech zkoumal, jednalo se o modul P z C416 s dvěma tranzistory navíc a zřejmě recyklovaný modul s OC170.
Z těch starších měl elektronkového černobílého Rubína ještě můj strýc, který si ho jakožto straník přivez přímo ze Sovětského Svazu.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 24.02. 2019, 11:36

Jinak času opět ubylo, malý Tomášek začal lézt, což v kombinaci se strkáním všeho do pusy je na hlídání vysilující kombinace. Rozprodej zkusím trochu zrychlit.
Zde jsem vystavil v denním intervalu hned čtyři kousky:

https://aukro.cz/uzivatel/houmr78/nabidky?size=180

Jde o ještě jednu Capellu, v trochu horším stavu, než byla ta první.
Capella 1.jpg
Cappela 2.jpg
Capella 3.jpg
Naposledy upravil(a) houmr dne 24.02. 2019, 11:47, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět