Philips 480A-14

Vše okolo historických rádií
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 23.09. 2018, 17:23

U obou kusů rádia zjištěna přerušená cívka S34 ( nf korekce) . I přesto, že jsem na obou cívkách našel po odstranění vosku oba konce a dokonce je znovu pocínoval, ss odpor stále nekonečno - je to zteřelé někde uvnitř , příměsi ve vosku asi pomalu, ale jistě drát užírají . Vzhledem k síle drátu cca 0,063 - 0,08 mm je mimo moje možnosti to převinout - nevidím na to. Potřeboval bych alespoň přibližně znát indukčnost cívky , nahradil bych ji do kostry cívky vloženou malou tlumivkou s jádrem . Z hodnoty ss odporu cívky dle rozpisky v dokumentaci 800 Ohmů, odhadu síly drátu a rozměrů cívky jsem nahrubo spočítal , že indukčnost by měla být cca 100 mH +- autobus , což se mi zdá hodně , i když možná v těch nf korekcích by to mohlo být .
Nemá někdo prosím lepší odhad či výsledek měření než já ? Děkuji za případnou informaci .
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan » 24.09. 2018, 18:37

Jako poslední možnost před převinutím bych zkusil cívku svařit, přivést krátce (škrtnout) 800V DC a buď to se to povede nebo pak převine :-)
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 24.09. 2018, 19:30

Díky za tip. Sváření jsem již vícekrát zkoušel , ale bez úspěchu . "Převíječe" takových cívek neznám ,zvláště nevím-li,
co by se vlastně mělo navinout. Drát je zasviněn zčásti asfaltem, zčásti voskem, takže jej ani pořádně nedokážu změřit , hlavně mě však limitují oči.
Našel jsem tu nějaké miniaturní relé , cívka má indukčnost cca 150 mH v rozsahu cca 100Hz - 5 kHz bez vnějšího magn. obvodu , jen s nevyjímatelným kovovým páskem uvnitř cívky ( měřeno metodou tří voltmetrů , na běžném L - měřáku to ukazuje blbosti ) , tak udělám provizorní repliku , cívku z relé dám dovnitř trubičky a navrch nezapojenou tu vadnou cívku. Uvidím , co to bude dělat za "pazvuky" :) .
Zkusím se ještě poptat kolegů v D a NL, číslo dílu Philips mám , snad se ten +- údaj o indukčnosti někde najde .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 28.09. 2018, 17:46

Replika cívky nf korekcí s cívkou z min.relátka 150mH , ss odpor 750 Ohm ,funguje v prvním kuse uspokojivě , korekce fungují . Takže ji vyrobím i pro druhý kus rádia. U toho jsem se dostal mezitím k oživení , provizorně jsem dal do nf korekcí tu repliku . Elektronka EBL1 po přilepení a připájení čepičky použitelná, cca 80% emise , vadný odpor 56 Ohm na čepičce vyměněn. EF9 - byla nutná kompletní obnova stínění a jeho připojení , též přilepení a připájení čepičky , emise cca 60% . ECH3 též oloupané a odpojené stínění , naměřeny emise trioda cca 55% , hexoda cca 65% , stínění obnoveno .Při přípravě na ladění zjištěno, že tři ladící hrníčky nejdou otočit ani po delším máčení benzínem, lihem, nahřívání atd. Jeden uvnitř 2.MF . Příčina - někdo šetřil a vrchní plíšky na hrníčcích namísto z mosazného udělal z železného plechu a přirezlo to na šroubovici tak, že to nešlo ani hrubým násilím ( utrhlo se to v ose od pájení a prasklo). No to jsem ovšem nezkoušel na tom v mf, tam by rupla kostra mf, takže vše odpájet, rozpertlovat, vyměnit hrníček a složit zpět . Ostatní dva byly celkem přístupné, po vyjmutí to nepovolilo ani ve svěráku , praskl porcelán.
S měřáky zapojeno na zdroj s proud.omezením , po nažhavení celkový odběr cca 45mA/ 250V ,napětí na elektronkách se zdají ok, repro reaguje brumem na dotyk na potenciometru. Přeměřen čítačem oscilátor, + - to sedí na všech pásmech , při přeladění nevypadává. Na g1 ECH3 napojen generátor , 128 kHz pro sladění mf zesilovače - a ejhle,
mf zesilovač se rozkmital a pěkně pohvizdoval. Vadu jsem našel hned - upadlá asi třicátá čepička na odporu 1M8 v obvodu EF9 , takže g1 byla stejnosměrně v luftě. Mf zesilovač naladěn dle předpisu s 80pF rozlaď. kondem ,zdá se ok až na podstatně menší zesílení než první kus rádia. Čím to je , zatím nevím ,nemám lepší EF9 .
Připojena anténa drát cca 3m , na KV zpívá pár muezínů ,ale slabě . Na SV nic , na DV radiožurnál a varšava slabě jen s anténou přímo na g1 ECH3 , na anténní svorce nic. Fuck anténní cívky Philips bez odděl.kondů na anténu !!! Je to přehořelé stejně jako před časem u 456A (stejné zapojení) a už se mi v tom nechce hrabat , neb to stejně převinout nedokážu a jiné neseženu. No uvidím, až mě přejde vztek :) .
Snad poznámka k českému schématu 480A,616A - v zakreslení přepínačů jsou chyby , ve schématu je třeba konkakt 3
segmentu A na KV odpojen od země, na obrázku přepínače je spojen se zemí - člověk aby byl mimo jiné také jasnovidec.

Pozn. Jako obvykle mi to nedalo a večer jsem cívky první vst.propusti měřil - přerušené obě anténní cívky SV/DV S6, S7 , dále obě cívky SV/DV S8 a S9 a nakonec ,bůhví proč, také vazební cívky vst. propusti S30 a S31 . Čili bez výměny
úplná funkce možná není, dostalo to kloudnou ránu z antény a cívky shořely . Dobré jsou cívky SV/DV druhé části vst. propusti, takže by šlo první část odpojit a zavést signál přes kond přímo na druhou část. Tím se ovšem zcela vytratí přednost dobré selektivity, což na SV a DV vzhledem k úrovni rušení je vada dosti podstatná a degraduje rádio na úroveň "bručounů a chrchlounů" z řady "U" Tesly.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 06.10. 2018, 17:40

První kus rádia zkompletován včetně náhradní zadní stěny, rádio hraje velice slušně na KV a SV , na DV by chtělo trošku doladit vstupní obvod, bohužel ,není čím , výrobce asi nepočítal s provozem po cca 80 letech :) . Rádio je na přiložených obrázcích .
Za ním pod papíry leží šasi toho druhého kusu s přepálenými cívkami .Ještě jsem se nerozhodl, co s tím. Nahradil bych cívky anténní a ladící uvnitř válce jinými z jiných rádií resp.anténní cívky dovinul , není však žádná možnost takto implantované cívky doladit tak, aby byly v souběhu s druhou částí vstupní propusti . Nevím, jak to ladili u Philipse,
ale indukčnost cívky bez jádra mohu změnit jedině polohou ladící vůči anténní nebo počtem závitů , což ovšem bez nasazeného válce nemá smysl ,stínění změní indukčnost i o desítky procent. A s válcem zase nelze s ničím pohnout uvnitř. Exotické způsoby doladění např. deformací krytu/stínění bych asi vyloučil. Ale třeba někdo poradí .
Přílohy
PA041193.JPG
PA041192.JPG
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan » 07.10. 2018, 18:56

fa. Philips ladila cívky tak, že po obvodu hliníkového stínícího krytu je prolis. To znamená, že amatérsky tohohle způsobu doladění není moc reálné dosáhnout. Je ale možné připojit k cívce další dolaďovací kondenzátor paralelně a nebo SMCC tlumivku do série. SMCC tlumivky mají dobrý činitel jakosti i v oblasti KV. Tedy asi jedině takto lze experimentovat. Jinak hezká práce, takže ať se daří !
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 08.10. 2018, 19:50

Ještě jsem ten válec s prvními čtyřmi přehořelými cívkami nerozebral. Asi to budu muset trošku modifikovat , problémem jsou anténní cívky narozdíl od cívek ladících , které se opakují (alespoň přibližně)
v druhé části vstupní propusti. Předpokládám, že anténní cívka DV bude mít tak +- 20mH , což v křížovém provedení a použitelném rozměru v zásobách nenajdu a ani bych to asi hodnotově nedokázal trefit ( vzájemná indukčnost atd.) . Takže jsem hledal nějakou inspiraci bez anténních cívek s podobným obvodovým řešením, což je třeba Iron REX . Tím bych se obešel bez laborace s indukčností a vazbou anténních cívek a sladění by mělo být jednodušší - ladící cívky totožné v obou částech vstupní propusti a na horních koncích pásem SV,DV doladění kapacitními trimry viz REX ,které bych po sladění nahradil keramikou NPO popř. malými styroflexy .
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Philips 480A-14

Příspěvek od Milan155 » 17.10. 2018, 21:31

Tak jsem problém zatím zřejmě definitivně vyřešil - zkusmo jsem odpojil shořelé anténní cívky a první část cívek ladění SV,DV. Anténu (drát cca 3m) jsem připojil přes stávající kond 33 pF přímo na druhou část vstupního laděného obvodu - rádio hraje na SV,DV zcela srovnatelně s prvním kusem, kde jsou ladící cívky v pořádku . Pouze na DV ( chytím jen Radiožurnál a Varšavu ) je silnější šum a rušení , zřejmě přes ten malý kond projde menší signál a AVC zvedne zesílení včetně toho bordýlku.
Jak jsem psal někde nahoře , druhý kus rádia měl celkově menší hlasitost , tak jsem ještě zkoušel doladit mf zesilovač
a kontroloval diody EBL1 . Přitom jsem zjistil, že při větším rozladění mf zesilovače má tento sklon k oscilacím . Tak jsem vyzkoušel namísto EF9 opět přesoklovanou EF89 - mf zesilovač se poté musí doladit , rádio pak hraje stejně jako
první kus .
Nejhorší práce mě ale ještě opět čekala - vyvrtat 420 dírek do náhradní zadní stěny , ještě teď mě bolí zápěstí
:) .
Odpovědět