Měření elektrolytického kondenzátoru

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Martin 2
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04. 2017, 07:28

Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Martin 2 » 06.07. 2017, 18:17

Zdravím, chci se zeptat jestli je el. kondenzátor v pořádku když je na něm napsáno 8uf a já to naměřím. Jestli třeba není vyschlej nebo zkratovanej nebo něco. :?:
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Heptoda » 06.07. 2017, 18:45

Bylo by možné upřesnit dotaz, např. typ, dobré by bylo i foto, čím a jak jste měřil , třeba tímto? viewtopic.php?f=8&t=464 a pod. Pokud má 8uF a naměří se 8uF tak nevidím důvod k panice.

Edit 7.7.2017
Tak ještě i foto vnitřku jednoho měřidla. I s měřeným elytem 100uF/26V.
Přílohy
elyt.jpg
Martin 2
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04. 2017, 07:28

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Martin 2 » 07.07. 2017, 07:26

Tak jsem to zkusil zase změřit po půl roce a je to uplně jinde, 52uF. Nejdřív to kolísalo a pak to zůstalo takhle. To už je asi špatný. Nejde mi to sem vložit foto. Měřím to multimetrem tim běžným s dvouma kabelama a otočným ovladačem. Kondenzátor je to v rádiu hned ten první u trafa asi filtrační.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Heptoda » 07.07. 2017, 08:39

Máte SZ.
------------------------------
Tak sem s dovolením ten Váš snímek přidávám. ;) Je to Ph 964AS , známý jako Motýlek.
A tam pod šasím, je vývod odpojený? Na co je vlastně přiložen ten druhý hrot, není to jenom podložka pod elytem? Nemám po ruce schéma, ale vypadá to tak. Tedy, že pouzdro elytu není spojeno s kostrou přijímače.Potom ale měříte jinou veličinu!!
Toto jste prostudoval? http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
Přílohy
20170707_084936[1].jpg
Naposledy upravil(a) Heptoda dne 07.07. 2017, 13:42, celkem upraveno 1 x.
Martin 2
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04. 2017, 07:28

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Martin 2 » 07.07. 2017, 09:58

Ten spodní vývod vede na trafo. Na kondenzátoru je napsáno pól na obalu ale nevím jaký, je to smazaný. Obal není spojen s kostrou.
Martin 2
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04. 2017, 07:28

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Martin 2 » 07.07. 2017, 10:17

Na vše jsem koukal, i nějaký schémata mám stažený. Chybí mě ještě usměrňovací elektronka. Ty kondenzátory a odpory v rádiu je lepší měřit odpojený? Nebo můžou být zapojený?
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Jan55 » 07.07. 2017, 13:17

Pokud nemáš ESR měřič třeba od pana Zajíce, nebo ten co píše Heptoda, tak je lepší měřit odpojený, jinak to bude měřit špatně. Zeptám se, to rádio jsi už zkoušel připojovat na síť 230V? Doufám, že spíš asi ne. Pokud jsou ty elity původní, spíš jsou špatné. Zkus je odpojit a pak měřit, stačí jen ten spodní plusový konec, obal je mínus. Pro orientaci jak měří ten měřák co máš, zkus změřit elyt o kterém víš, že je dobrý a když tak porovnat s tím z rádia a hned budeš vědět jak to je. Jinak v tom rádiu pokud to už není měněno budou mít svod vazební kondenzátory a ty bude potřeba vyměnit. Zkontroluj všchny elyty co jsou v rádiu, bude jich víc.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Heptoda » 07.07. 2017, 13:39

Nemohu se zbavit dojmu, a to nechci nijak urazit, to ne, (vždy je lepší se zeptat než něco provést s nejasným účinkem), ale asi moc zkušeností ještě nemáte. Je potřeba se naučit tzv číst schéma. Podívejte se na obrázek. To co je v kroužku, je zřejmě Váš elyt. Ty dvě šipky ukazují body, co měříte. Dochází? Jinak - pól je na kostře kondu, tedy na tom plášti. + pól najdete pod šasím.
Přílohy
měření.png
Martin 2
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04. 2017, 07:28

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Martin 2 » 07.07. 2017, 14:15

Do zásuvky jsem to ještě nedával. Jinak trafo mám proměřený to je v pořádku. Heptoda tohle schéma mám taky. Je to přímo on ten kondenzátor. Musím to šasí vydělat z té bedýnky a podívat se ještě pod ten kondenzátor jestli tam ještě něco není připájený k němu. Ale poprvé jek jsem to zkoušel měřit tak to vycházelo ted už ne.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Měření elektrolytického kondenzátoru

Příspěvek od Milan » 07.07. 2017, 15:33

Ten elyt Tesla Always 8uF bych vyndal, do toho rádia nepatří. Správná kapacita je 16uF. Dále bych zkontroloval podle schématu zapojení přístroje, protože už tohle je známka, že rádio nebude v originálním stavu. Servisní manuál od p.Berana pro začátečníky je dostupný po bezplatné registraci na http://www.radiohistoria.sk .
Dále bych si dobře prostudoval následující odkazy:
http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj1/formelt1.htm
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
Uvedný multimetr není vhodný pro měření těchto kondenzátorů, tzn. elytů v historických zařízeních ani svitkových kondenzátorů, způsob kterým tento multimetr měří kapacitu je jen orientační, chyba se zvětšuje buď svodem kondenzátoru nebo jeho sériovým odporem. Je vhodný pro orientační měření nových kondenzátorů.
Amatérsky lze změřit elyt tímto jednoduchým způsobem :
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/elleyt_mer.htm
Navíc tyto elyty s patním šroubem je dobré vždy vymontovat a očistit jejich dosedací plochy rounem.
V praxi, při opravách historických přijímačů, se moc často neměří, buď nejdou naformovat nebo mají malou kapacitu která se projeví zvýšeným brumem, který se výrazně zmenší po připojení nového kondenzátoru přibližně o stejné kapacitě paralelně k tomu vadnému v přístroji...
Odpovědět