Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od JardaH » 19.04. 2017, 10:40

Ahoj,
zdravím všechny nadšence historických přijímačů, k nimž se taky počítám
Jsem tu nový, narazil jsem na toto forum před časem, když jsem náhodou získal přijímač Tesla Romance v dezolátním stavu ze sběrného dvora. Nyní je už jakžtakž v kupě, jak po vzhledové tak po elektrické stránce. Hraje, stanic hafo, magické oko mrká ... takže paráda.
Jediný problém je, že mi nesedí frekvence vysílačů (resp. vlnové délky) s údaji na stupnici - celé je to posunuté.

Např. DV: Č. rozhlas má být na 1111m a mám ho ke konci stupnice někde u 1900m
SV se liší jen o maličko ale přeci jen a u KV se to zase zhoršuje.

Vím, že se přijímač musí sladit, ale nevím co vše, když je to "jenom" ta stupnice. Nebude to rozhašené komplet, když stanic tam chytnu fůru a jejich síla je dobrá.
Takže na co se zaměřit? Oscilátor, mf, vstupní obvody .... ? Jak postupovat?

Díky za radu

Jarda
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od Heptoda » 19.04. 2017, 13:17

Mrkni zespodu na ty placaté slíďáky s okýnkem u vlnových cívek s přepínačem rozsahů... Jsem mimo domov, tak proto jenom takto všeobecně. Nějaká čísla mi v hlavě naskakují, leč nerad bych kázal blud. Ale chyba bude zřejmě tam, je-li vše ostatní OK..Možná bude někdo rychlejší. ;)
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od JardaH » 19.04. 2017, 14:48

Hmmm, to by mohlo být.
Vzhledem ke stavu všech kondenzátorů v přijímači, kdy jsem jich tak 15 kousků měnil, by tyhle mohly být taky KO, to je pravda. Večer je zkusím proměřit.

Díky moc

Jarda
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od Heptoda » 19.04. 2017, 17:05

Poslal jsem SZ, snad se mi to vynořilo z paměti dobře....
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od Milan » 19.04. 2017, 18:58

Zkontroloval bych kondenzátory C20, C9,C10, C11 a též C11. Rozhodně nebude na škodu prověřit též odpor R3 50k, jestli nemá zvýšenou hodnotu. Při slaďování pak zkontrolovat ostatní slídové kondenzátory, stříbro se vlivem sulfidace rozpadá, navenek se to jeví zčernáním až černým prachem. Záleží jak byl a kde byl přijímač skladován.
Schéma : http://www.radiojournal.cz/schemata/tsroman.pdf
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od JardaH » 19.04. 2017, 20:10

Díky Heptodovi za SZ, reagoval jsem na ni, je to ono.

to Milan:
C20 jsem měnil hned při repasi, byl KO. Teď po konzultaci s Heptodem jsem se zaměřil i na zbylé, tebou zmiňované, a jsou opravdu taky KO. Na měřáku neukazují žádnou kapacitu, jen vysoký ohmický odpor. Takže jsem je povyměňoval, ale hodnoty jsou tak specifické, že jsem to musel bastlit z více kusů. Situace se razantně zlepšila, SV bylo hned tam kde má být, DV o kousek ještě jinde a hlavně na druhou stranu než předtím. KV stále špatný. Takže jsem se jal dolaďovat cívečkama a těma drátkovýma kondíkama. DV už je teď taky v pohodě a na KV právě pracuju. Je to fuška, je to hrozně citlivý, malinko drbnu laděním a stanice je fuč a je tam jiná. Mám vedle k porovnání přijímač Tecsun, takže se snažím na obou naladit stejnou stanici, frekvenci přepočítat na metry, ty nastavit na stupnici a cívečkou nebo kondíkem doladit. Dle manuálu se cívkou dolaďuje, když je ukazatel na pravém konci stupnice (delší vlny) a drátkovým kondíkem na straně opačné. Po opakovaných doladěních by to mělo samozřejmě sedět i uprostřed.

Jinak fakt díky za nakopnutí, jsem moc rád.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od Heptoda » 19.04. 2017, 20:43

Poděkování patří hlavně Milanovi, já jsem kdysi tuto radu dostal od něj. :lol: A kdybys tu pohledal, tak to tady někde myslím bude. Ale hlavně, že se daří. :thumbsup:
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re:Romance - nesouhlasící frekvence se stupnicí

Příspěvek od JardaH » 19.04. 2017, 21:57

Tak hotovo, vše už funguje jak má
Super, díky chlapi moc :thumbsup:
Odpovědět