Telefunken 620 Superhet

Vše okolo historických rádií
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od jirka64 » 27.04. 2016, 20:09

Dobrý večer,zdravím všechny nadšence starých radiopřijímačů.Jmenuji se Jirka Lekeš,před chvilkou jsem provedl registraci,jsem nováček.Nejsem vůbec znalec,ale pouze obdivovatel staré techniky.Našel jsem na půdě u otce staré rádio Telefunken 620 Superhet a chtěl bych ho zprovoznit pokud to půjde.Poradíte?Sehnal jsem nádherné pojednání o Telefunkenu od pana ing. Berana,ovšem v repasi nemám vůbec jasno nejsem elektrotechnik.Není mi jasné osazení elektronkami,neboť v rádiu nalezeném je vše jinak,připadá mi,že už ho někdo upravoval a třeba i hraje nebo hrálo.Bojím se ho zapnout do sítě aby něco neodešlo,to by byla škoda.Vrchní část je osazena úplně jinak než je na obrázcích z radiomuzea a na schématech od ing. Berana.Spodní strana taktéž jinak,ale třeba je to tak plně funkční,no nevím.Vše jsem opatrně vyfoukal za pomoci pumpičky a jemného štětce,přilepil epoxidem tepelnou pojistku na trafu,neboť tam byla přesně závada popisovaná panem Beranem,odnýtované kontakty na pertinaxovém pražci.Důkladně jsem vyčistil kontakty vypínače a přepínače vlnových délek.Též potíky a natáhl jsem nové lanko k ladícímu převodu,je prý 1:16.Sklo se stupnicí a štítky stanic bylo nepoškozeno,pouze hodně zaprášené.Ještě,že pan inženýr vložil schéma natažení lanka s udanou délkou,to bych jinak nedal.I tak mi to dalo zabrat,chtělo by to tři ruce,nebo radši čtyři.Koupil jsem nový brokát ,bronzový na reproduktor.No takže co teď dál,asi jedině nějak přeměřit,pokud toho bude kamarád radioamatér schopen,pokud ne,pomůže mi někdo kdyžtak z členů klubu.Jsem ovšem až z Prahy Letňan.Mám z rádia radost,je to pěkný kus a těžký.Chtěl bych ho na poslech mluveného slova a jako krásnou dekoraci do pokoje.Třeba už je jenom na dekoraci,to bych potřeboval zjistit.Sám to určitě nedám.Dík jirka.
Přílohy
IMG_9221.jpg
IMG_9230.jpg
IMG_9223.jpg
Naposledy upravil(a) jirka64 dne 29.04. 2016, 08:19, celkem upraveno 1 x.
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Sperhet

Příspěvek od jirka64 » 27.04. 2016, 20:17

Ještě k lampám.Jsou instalovány čtyři.Nevím co ještě tak dodat?
1.Tesla EM 608
2. Telefunken NF2 (Wehrmacht BAL1964 37 43)
3. Philips Miniwatt ABL1 H8 826
4. Telefunken RGN 1064
Přílohy
IMG_9233.jpg
IMG_9219.jpg
IMG_9217.jpg
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Telefunken 620 Sperhet

Příspěvek od Franta » 28.04. 2016, 08:55

Soudě podle popisu osazení a fotek horní části šasi i spojů pod šasi je to rádio velice překopané, připadá mně to jako jednoobvodová třílampovka, osazení elektronkami zcela jistě není původní. Návrat do původního stavu bude v tomto případě nesmírně složitá cesta i pro zkušeného sběratele, nehledě k tomu, že je to běh na velice dlouhou trať. Možná (???) by se to dalo uvést do provozu i takto překopané, ale to nemohu spolehlivě posoudit, nemám to před sebou na stole.
Třeba ti v tom poradí nějaký sběratel z Prahy...

Jediná zkouška kterou můžeš v tomto stavu rádia udělat bez nějakého speciálního měření je zkouška připojení rádia nejprve s vytaženými lampami do sítě PŘES obyčejnou žárovku 240V asi 40-60W, tj. žárovka musí být zapojena do série se síťovým přívodem.

1) Pokud je v síťové části rádia vše v pořádku, po zapnutí žárovka zažhne a ihned pohasne, může jen slabě žhavit. Jsou-li u stupnice osvětlovací žárovičky, měly by se také slabě rozsvítit, nemají-li přeruzšené vláknmo.
2) Jestliže je primár trafa nebo přívod k němu přerušený, sériová žárovka se nerozsvítí vůbec. Tzn. zkontrolovat přívod nebo převinout trafo.
3) Jestliže ale sériová žárovka ZASVÍTÍ NAPLNO a nepohasne, má trafo zkrat a ve zkoušení bez pomoci někoho zkušeného nepokračuj.

Pokud popsaná zkouška proběhne jak uvádím v bodě 1), dej do objímek lampy tak, jak byly dřív a znovu rádio zapni PŘES ZKUŠEBNÍ SÉRIOVOU ŽÁROVKU 240V. Zažhnutí a následné pohasnutí vlákna zkušební žárovky by se mělo opakovat s tím, že nyní by se žárovka měla rozsvítit invenzivněji a pohasínání by mělo být pomalejší a žárovka nepohasne úplně, měla by slabě svítit. Což by dávalo jakoustakous naději, že i předělaný přijímač by bylo možné v tom stavu snad i rozehrát.
Hopdně štěstí :thumbsup:
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Sperhet

Příspěvek od jirka64 » 28.04. 2016, 16:01

Přeju povedený den Franto,moc ti děkuji za vyčerpávající a pro mne poučnou odpověď.To jsem tak nějak myslel,rozchodit ho ve stávajícím stavu jak je.Možná ho převrtal strýc,který byl vášnivý radioamatér,stavěl si i vlastní rádio do Oktávky,pamatuji si to,byl jsem malý kluk.Uvedení do původního stavu asi zřejmě opravdu vzdám,no ještě uvidím.Každopádně tebou zmiňovaný postup provedu za asistence kamaráda a pak zde poreferuji.Díky moc za radu.
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od jirka64 » 29.04. 2016, 21:55

Zdravím Františku,tak jsem postupoval podle tvých rad.Proběhl bod 1,tedy jsem nasadil elektronky a stalo se jak píšeš v ideálním případě,žárovka se rozsvítila a hned pohasla a mžourala.Žárovička u stupnice svítila,ale o něco slaběji než bez elektronek.Přepínač napětí jsem dal z 220 na 240 voltů.Mohu zapnout rádio přímo bez žárovky,nebo co deď? Děkuji mnohokrát.Dobrou noc. :thumbsup:
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od jirka64 » 30.04. 2016, 04:39

Dobré jitro,tak jsem to nevydržel a rádio připojil na síť.KV skoro mrtvo,občas lupání při pojezdu,SV pouze rádio dechovka,zato však velice čistě,bez ruchů a při přepnutí na DV a ponechaném naladění rádia dechovka, opět rádio dechovka,aniž bych přelaďoval.Jinak mrtvo a klid,občas krásné houkání a švistot šumu. :)Půjde s tím něco udělat,nebo to je konec muziky.Jestli by nemohl pomoci Jan55,koukám,že je také z 9 a šikovné muzeum má doma.
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od jirka64 » 30.04. 2016, 13:46

Zkrátka jsem myslel,že na středních a dlouhých vlnách toho budu chytat více,ovšem už se tam asi moc nevysílá.Dám dozadu na banány tak třímetrový drát a do druhé tu zem a uvidím.Krátké vlny jsou zřejmě vyřazeny,asi tam chybí cívka,nevím.Děkuji.J.
cmugrj
Příspěvky: 24
Registrován: 17.10. 2011, 22:19
Bydliště: Kolínsko,Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od cmugrj » 01.05. 2016, 10:22

Na SV vysílají 4 české stanice,v Praze naladitelné.Musí byt připojena anténa,stačí kus drátu.V nočních hodinách se Sv zaplní dalšími stanicemi ...
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od Milan » 01.05. 2016, 10:28

Zabývat se touhle amatérskou konstrukcí podle mého názoru nemá smyl. Prakticky by to znamenalo překreslit si celé zapojení na papír a pak se rozhodnout co dál. . . Ale nemá to smyl, většina těchto amatérských bastlů není dotažena do konce, nefungovaly dobře ani v době svého vzniku. Přijímač je již takto značně historicky znehodnocen, pokud v zapojení zůstanou původní staré součástky, tak se bude vždycky něco dít a přijímač nebude dělat svému majiteli radost - protože je zde hlavní požadavek na funkčnost. V dnešní době plného rušení je schůdná cesta která je popsaná zde : http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000031

V této situaci je to cesta úspěchu, to ostatní vede přes a nebo rovnou do pekla.
jirka64
Příspěvky: 19
Registrován: 27.04. 2016, 19:00

Re: Telefunken 620 Superhet

Příspěvek od jirka64 » 01.05. 2016, 19:35

Dobrý večer,děkuji mockrát za rady a odkazy.Teď se mi navíc přihodila taková věc.Nechal jsem rádio hrát vedle v ložnici a chtěl jsem si uložit obrázky do počítače s tím,že jsem ukáži smontovanou a vyčištěnou skříň se svítící stupnicí,zkrátka jakýsi obrázek rádia v činnosti.A ouha,jak jsem zapnul do stejné dvojzásuvky síťový zdroj pro notebok v rádiu luplo a přestalo hrát,to jsem ho moc dlouho neposlouchal.Je možné,že tam něco vlítlo po připojení zdroje?Zřejmě něco v rádiu odešlo,teď už jen svítí a spokojeně vrčí,asi konečná že. :?
Odpovědět