Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Ostatní co nepatří do předchozích skupin
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 11.11. 2015, 13:58

Zdravím chytré hlavy a žádám vás o rady.
Už delší dobu jsou na trhu nabíjecí baterie ve velikosti AA (běžná tužková) v provedení Li-ion s napětím 3,7V (max 4,2).
Velmi by se mi hodilo takový článek využít v zařízení na místo dvou běžných tužkových.
Přemostit druhou nepoužitou pozici není problém, elektronika by nemusela převýšení 1,3V od standardu unést.
Chtělo by to, aby regulátor nebyl prostým snížením o fixní napětí, a držel déle neklesající výstupní napětí při úbytku napětí baterie.
Viděl bych řešení ve vytvoření přemostění formou regulátoru napětí (ve velikosti jedné AA baterie).
V těchto věcech jsem ale naprostý nováček a netuším, co vše by to potřebovalo.
Jako možnou výchozí součástku jsem našel "LM2937ES-3.3 DPAK" (3,3V už to musí vydržet).
Jak ji ale funkčně zapojit v takovéto aplikaci?
Bude výstupní napětí oscilovat a jak se s tím případně vypořádat?
Nebo na to jít jinak, třeba i levněji?
Parametry Li-ion článku by měly být napětí 3,7V (3,2-4,2V), kapacita 900mAh, nabíjení by probíhalo v externí nabíječce, napájené zařízení by nemělo překročit špičkový odběr 0,5A.
Jenda55
Příspěvky: 17
Registrován: 07.11. 2015, 20:01

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Jenda55 » 11.11. 2015, 18:22

Na co to budete přesně mít? Pamatuji se, že dřív třeba u malého rádia na 3V se dala 4,5V baterie plochá a hrálo se na to bez problémů. Trochu se zvýšil odběr a možnost větší hlasitosti. Tak záleží, jak je potřeba dodržet napětí. Když je baterie plně nabitá, tak bude mít za čerstva asi 4,2V, ale pak klesne na 3,7 a to nebude hrát velikou roli. Nové tužkové bateri budou mít také trochu vyšší napětí, než 1,5V, někdy je to 1,65V. Napište do jakého zařízení to konkrétně chtete použít.
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od lubos1961 » 11.11. 2015, 19:04

Nejjednodušeji a použitelné ve všech zařízeních je zařazení do série s baterií jednu křemíkovou diodu na patřičný proud. S měničem může být v některých zařízeních problém kvůli rušení pokud nebude měnič dobře odstíněn třeba kovovým krytem.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Patron » 11.11. 2015, 22:38

Potvrzuji.

Dneska bohužel všechno válcuje "pulzní režim". Klasické trafo už v ničem nenajdete, je velké a drahé. Zdroje jsou spínané, zesilovače jsou třída D, step-up konvertory dělají z jedné tužkovky 5V a podobně. Obvykle to má pracovní kmitočet 50-200 kHz a dokáže to krásně zaprasit půl metru okolo.

Stačí zkusit napájet starý tranzistorák nějakým čínským "trafíčkem" za stovku.

Diody jsou určitě nejlepší, každá "shodí" dolu 0,7 voltu a vzhledem k proudu, který je u tužkové baterie uvažovatelný, je nějaké dimenzování bezpředmětné, takže se to dá udělat zcela miniaturní.

Já osobně bych se ale při podobném použití trochu bál absence "hlídacího" obvodu proti vybití (pokud ho tedy ta baterie už nemá v sobě). Na to jsou LiOnky životně háklivé.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Patron » 11.11. 2015, 22:42

A jinak - pokud nejde o úsporu místa, zůstal bych stejně u dvou tužkovek. V Lidlu mají tuším příští týden opět NiMH akumulátory - sada čtyř AA tužkových 2300mAh ( :oops: ) za 99 Kč. Nejsou nejhorší, nepotřebujete speciální nabíječku a když vám ta dvojice za rok odejde, ta padesátikoruna vás mrzet nebude...
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 12.11. 2015, 10:32

Díky všem za myšlenky a dál tedy upřesním.

Zařízením je digitální fotoaparát, který po velmi krátké době hlásí všechny baterie jako slabé a brzy se i vypne.
Měl jsem ho v jeho značkovém servisu (ještě v záruční době), ale odpálkovali to s údajně nevhodnými používanými bateriemi (co jsem používal netušili, je to už pár let).
Zkoušel jsem v něm obyčejné tužkové, alkalické Energizer, nabíjecí Energizer, DURACEL, GP Recyco.
Všechno po velmi krátké době hlásilo slabou baterii (do deseti fotek v průběhu hodiny s vypínaným přístrojem).
Jinak nefotí špatně a vyhazovat se mi ho nechce, prakticky ale nepoužitelný.
Předpokládám, že si hlídá pokles dodávaného napětí a proto jsem vnímal možný regulátor jako řešení.

Jinak ty Li-ion baterie mají elektronickou ochranu jak pro vybití, tak i přebití.
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od JirkaK » 12.11. 2015, 10:49

Podobný problém mám se starším digitálním foťákem Kodak také. Původně jsem si myslel, že je problém s ním, ale spíš bude problém s klesající kvalitou baterií. Alkalické články nejrůznějších značek vydrží tak 20 - 30 fotek a hlásí že jsou slabé. NiMh a NiCd aku foťák nebral vůbec. Řešení?
1)Kupovat ty nejlevnější alkalické baterie v supermarketech za 40,- Kč balíček po 4 ks, například v Coopu nebo Penny. Fungují úplně stejně jako 2x - 3x dražší Energizéry a Duracely. když se foťáku přestanou líbit, v rádiu nebo LED svítilně na tužkovky vydrží ještě dlouho. Případně je možné je zkusit "dobít", regenerovat malým proudem několika mA.
2)U nás v elektře mají za cca 50 - 60Kč litiové tužkové články. Jsou určené právě pro foťáky a podobné spotřebiče s nárazově velkým odběrem. Mám s nimi dobré zkušenosti, ve foťáku skutečně vydrží několikanásobně déle než alkalika.
3)Překvapení na závěr - ve foťáku fungují i NiMh akumulátory Sanyo Eneloop. :) Jsou to jediné akumulátory které ten foťák vezme a stojí stejně jako ty litiové tužkovky.
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 12.11. 2015, 11:14

Některé postřehy vyzkouším, na dovolené to ale asi stále nebude ono.
Jinak můžu říci, že v mém případě šlo při zkoušení vždy o nové a naformátované baterie.
Byly nabíjeny pulzní procesorovou nabíječkou a ani po té co je foťák odmítnul nebyly skutečně slabé.
Mohlo jim stále zbývat tak 80% kapacity.

Tu Li-ion baterii i s nabíječkou mám. Nechci jen špatným experimentem foťák zlikvidovat.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od Patron » 12.11. 2015, 13:42

Pokud i na low-endovou alkaliku vydrží fotoaparát jen deset snímků, je jednoznačně chyba ve foťáku a ne v bateriích - je chyba, že jste se nechal v záruční opravně odbýt.

U některých akumulátorů 1,2V může být někdy problém a samozřejmě nemluvím o ZN-Cl bateriích, ty mnohdy ani neotevřou objektiv. Ale je třeba si uvědomit, že je to zařízení spotřební elektroniky a tudíž MUSÍ být vyrobeno na běžně dostupné baterie. Kdyby to mělo nějak výrazně vyšší nároky, výrobce by tam určitě býval dal svoji speciální baterii - už jen kvůli tomu, že řešení reklamací a záruk by ho vyšlo hodně draho.

Foťák který na jednu sadu BĚŽNÝCH baterií neudělá alespoň padesát snímků bez blesku (třicet s bleskem) není v pořádku. A to je ten nejhorší případ - běžný je minimálně dvojnásobek.
StaryMuz
Příspěvky: 7
Registrován: 11.11. 2015, 13:38

Re: Pomoc při využití Li-ion AA baterií (3,7V)

Příspěvek od StaryMuz » 12.11. 2015, 13:59

Bohužel jsem z venkova a dostupný servis jsem neměl.
Jde o CANON SX120 a když jej zašlete poštou do oficiálního, snad jediného, vzdáleného servisu poštou, těžko se pak nějak dohadovat.
Musel bych to asi řešit jen pomocí nějakého znalce v oboru a do takového řešení jsem jít nechtěl.
To jsme ale trochu odbočili od toho, zda by problém nešel řešit podle dotazu v úvodu.
Odpovědět