Deutscher Kleinempfanger GW

Vše okolo historických rádií
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 10.03. 2015, 07:43

Děkuji za odkaz. Ale ono to vypadá jako by ten C5 tam nikdy nebyl. Není vidět že by ho někdo vyštípl. Zatím budu shánět elyty, tak malé doma nemám...
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od Franta » 10.03. 2015, 10:29

C5 je dekuplační kondenzátor a rádio bude docela uspokojivě hrát i bez něj. Budeš-li ho tam zapojovat, tak musí být na napětí nejméně 1000V. Důležitým předpokladem úspěšnosti renovace je mít jistotu, že obě elektronky jsou dobré. Pokud je slabá VY2, není divu, že na filtračních elytech C7+C8 je takové napětí jaké uvádíš. Ovšem to nevylučuje, že jsou oba elyty vadné (zkrat!), usměrňovačka se mohla vyčerpat třeba právě kvůli tomu zkratu. Každopádně MUSÍŠ bez diskusí vyměnit vazební C3 (4k) mezi anodou triody a g1 koncové tetrody, ten bude mít zcela jistě nebezpečný svod! Také C4 (30 pF) mezi anodou tetrody a její g1 (negativní napěťová NF zpětná vazba) musí být 100% dobrý, jinak je ohrožena životnost elektronky.
Pokud i po výměně filtračních elektrolytů bude přijímač nadále vrčet, bude asi vadný také C6 (M9) - filtrace mřížkového předpětí pro g1 koncové tetrody.
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 17.04. 2015, 20:09

Elty i svitky jsem vyměnil a vrčí stejně. Na elytech je 223 a 232 Voltů. C3 4k jsem nahradil svitkem 4k7 / 1000V, C4 je také nový 27 pF. Kondenzátor C6 jsem nahradil M66, je to stejné, ba i při odpojení, stále vrčí síťovým brumem. Na kterou zdířku by měla být anténa? Používám A2, občas i A1 a A3. Výsledek stejný.
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 17.04. 2015, 21:31

Tak, teď jsem tomu dal... Dal jsem elyty do krabičky, aby se schovaly, a připojil obráceně polarity. :mrgreen: Tak jsem sehnal v šupleti 2x chinu 4,7uF/400V, dal je tam dobře a napětí je v háji. Či lépe je tam 168 a 182 V. Potom jsem zkusil přes krokodýlek na vývod ladičáku připojit asi 2m drátu.. a naladil Prahu. Radio sice brumí, už ne tak silně (taky je tam míň voltíků), ale hraje. Co jsem pokazil, že napětí spadlo? Určitě je tam i další závada, na anténní zdířku to nereaguje. Není po smrti kond označený Cz (5k)? Díky za každou radu, zatím to nechám takto, třeba někdo nakopne.. Děkuju.

Edit ve 23,53 hodin: tak napětí vystoupalo na 206 / 233 V. Asi jsem měl i tak malou kapacitu naformovat? Jinak je vše stejné, brum přidal adekvátně ke zvýšenému napětí. Jdu jej vypnout. Prosím zkušené, poraďte. Děkuju. Tonda
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 18.04. 2015, 13:41

Tak jsem to teď zapnul. Napětí se poměrně rychle stabilizovalo na 222 / 249 V, (není to moc??), prakticky zároveň po rozehrátí. Levý knoflík s otoč. cívkou nereaguje, pravý otočný kond sice ne nic moc, ale je znát že reaguje.Tolik na doplnění.Tonda
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 18.04. 2015, 15:57

Další pokrok!! Už je po brumu!! Stačilo -pól nových kondů, které byly oba dva připojeny na horní -pól starých kondů propojit i se spodním -pólem starých kondů. :)
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od Heptoda » 19.04. 2015, 16:43

Vidím, že další šťastlivec. Já jsem dělal nedávno toto radio, ostatně proto bylo založeno vlákno, problém elytů a kondu C6 jsem vyřešil pod šasí přidanou krabičkou asi 4x4,5 cm. Původní elyty jsou totiž vzhledově moc zachovalé, tak jsem je jenom decentně odpojil. Ale píšeš: Už je po brumu!! Stačilo -pól nových kondů, které byly oba dva připojeny na horní -pól starých kondů propojit i se spodním -pólem starých kondů. :) To jaksi nechápu... Ale na druhou stranu: v tom mém, dost pobastleném, byl kondy zapojeny jinak. A vypadalo to dle pájky origo, nebo alespoň hodně staré. Možná, že právě kvůli tomu bylo radio odloženo jako vrčící a tak se zachovalo. Bastlíři asi došly síly. Elyt C8 byl mínusem připojen až za R8,9 (300 Ohm). Vzhledem k tomu , že to je ten horní, pak to dává logiku. Ale, že by byly 2 kusy tak stejně blbě zapojené? Chápu bastlíře, že bral na schematu zapojení tu spodní "linku" jako zem, a nebo byla někde v té době někde ve schématu pro bastlíře chyba zapojení? Setkal se s tím někdo také?
Přílohy
P1070880.JPG
P1070883.JPG
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 21.04. 2015, 18:18

Tak jsem to napájení předělal, přesně dle schematu. Nevrčí, Radiožurnál hrá jako z partesu, ale dám-li antenu na 2 zdířku zleva při pohledu zezadu, tak nic. Musím ji dát na ladičák, bod 4/7. Co prosím Vás kontrolovat teď? Cívky jsem měřil na celistvost diodovou zkoušečkou na multimetru, přerušené nejsou. Děkuji moc za pomoc!!
amatér
Příspěvky: 32
Registrován: 09.03. 2015, 14:54

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od amatér » 14.05. 2015, 09:50

Tak se o víkendu chystám pokračovat. včera jsem znovu proměřil cívky, vypadají OK. Ještě ně napadlo, zkusit připojit jiný ladičák, ale když tento reaguje? Pokud rozepnu šroubovákem spínač V1, Praha přestane hrát. Otáčením odklápěcích cívek dochází ke změně hlasu, něco jako výšky/hloubky. Stanici musím dolaďovat při různě dlouhé anténě. Ta ale musí být pořád připojena k ladičáku. Prosím pěkně, zkuste mi trochu ukázat, co dělat. Děkuji moc.
EDIT: stále nemůžu najít kondenzátor označený jako Cz 5nF. Asi sem slepejš..... :oops:
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Deutscher Kleinempfanger GW

Příspěvek od Heptoda » 14.05. 2015, 14:06

Vidím vidím, že jsi tu sám, jak voják v poli.. :lol: Celé jsem to znova pročetl. Zaměř se na konec cívky L1" označený jako K3 , může končit na očku, tudíž ji změříš, ale nemusí být uzavřený obvod. Takže polopatě: jeden konec ohmmetru vraz do krajní zdířky co je "zem" (zezadu při pohledu do přijímače to je ta LEVÁ zdířka),a nech ho tam, druhý pak do sousední = změříš L1" a potom do další, = změříš obě dvě ,L1 a L1". Odpory jsou uvedeny v servisáku. Bude-li to nula , je špatně propoj na očku, obrázek v servisáku druhý shora a zleva.Obr. č1. Jo a nezapomeň při zkoušení mít zapojené ve zdířce uzemnění, alespoň já poznal velký (!!!) rozdíl v hlasitosti.
Odpovědět