am sw antena

Vše o součástkách, i celých obvodech
Odpovědět
canda223

am sw antena

Příspěvek od canda223 » 02.01. 2015, 17:46

Ahoj, hledam dve anteny jednu pronosnou smyckovou nebo obloukovou,nevim jak se tomu presne rika, nebo jinou prenosnou antenu s dobrym ziskem, potom dalsi ktera muze byt i velka. Muj prijmac je tecsun pl 660 a vse si hodllam udelat sam. Chtel bych hlavne poslouchat zahranicni radia a to hlavne Yorkshieru jmenem Absolute radio. kdyz posloucham ted s tou peritovou antenou tak ztezi rozpoznam hlas a kvlalitativne je to hodne nestabilni a sem tam kromne sumu se vyskytuje i pipani jako kdyz na sw posloucham morseovku.
Kdyz to tedy shrnu hledam navod na stavbu se schematem, predpokladam, ze ta antena bude mit ladeny obvod nebo neco takoveho.
Vsem predem dekuji za odpovedi.
canda223

Re: am sw antena

Příspěvek od canda223 » 02.01. 2015, 17:50

Takhle bych si to predstavoval, ale chapu, ze tady u nas v Praze to nebude tak dobre.
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 70
Registrován: 24.03. 2014, 02:42
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: am sw antena

Příspěvek od krtek » 02.01. 2015, 18:34

Ty to Absolutní rádio chytneš na krátkých vlnách? Já jenom na středních.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: am sw antena

Příspěvek od Heptoda » 02.01. 2015, 18:53

am sw antena

AM (z anglického Amplitude Modulation), která nepopisuje vlnovou délku, ale vztahuje se ke způsobu modulace signálu používaného při přenosu rozhlasového vysílání. SV mají frekvence 0,3 – 3 MHz a běžně se používají k přenosu rozhlasového vysílání (SV),

Asi bude dobré si ujasnit:
SW = krátké vlny (Short Wave)
LW = dlouhé vlny (Long wave)
MW = střední vlny (Medium Wave)
Dále potom:
Extrémně dlouhé vlny (EDV)
Velmi dlouhé vlny (VDV)
Dlouhé vlny (DV)
Střední vlny (SV)
Krátké vlny (KV)
Velmi krátké vlny (VKV)
Ultra krátké vlny (UKV)
Super krátké vlny(SKV)
Extrémně krátké vlny (EKV)
canda223

Re: am sw antena

Příspěvek od canda223 » 02.01. 2015, 19:02

Jenom sem poukazoval na to pipani, ktere pripomina morseovku, tu casto slysim na sw, ale na mw se to pipani take vyskytuje.
canda223

Re: am sw antena

Příspěvek od canda223 » 02.01. 2015, 19:05

A za to tema se omlouvam to jsem samozrejmne myslel mw.
JirkaK

Re: am sw antena

Příspěvek od JirkaK » 03.01. 2015, 09:28

I na středních vlnách se může "pípání" objevit, ještě stále fungují letištní NDB majáky, některé i na středních vlnách, z mého okolí namátkou 888kHz Pardubice nebo 715kHz Čáslav.
Pro příjem může pomoct klasická rámová anténa, v podstatě čím větší tím lepší. Minimum je asi 50x50cm, použitelné maximum je asi1x1m.
Menší rámovku je možné postavit i jako aktivní, s tím mám dobré zkušenosti:
http://www.radiosvet.wz.cz/ramovky/ramovky.html
Další možností je neladěná širokopásmová smyčka, tu je možné dát bez problémů ven, případně i na malý rotátor. Podrobnosti zde: http://www.radiosvet.wz.cz/smycky/smycky.html
Poslední varianta se symetrickým dvoutranzistorovým zesilovačem je nejlepší.
Je to v podstatě poslední instance do zarušeného městského prostředí, anténa poměrně nenápadná a přitom dobře fungující, u mě dává dobré výsledky i na 80m amatérském pásmu. Mám zde poměrně silné rušení od cca 2 do 6 MHz, naštěstí převážně z jednoho směru, natočením smyčky do minima se přijem krásně vyčistí.
canda223
Příspěvky: 1
Registrován: 02.01. 2015, 19:10

Re: am sw antena

Příspěvek od canda223 » 03.01. 2015, 10:38

Dik, to mi staci. Kdyz to tedy bude ladene na muj konkretni kmitocet a odladi to vsechen ten neporadek okolo tak to zkusim.
rimi
Příspěvky: 29
Registrován: 23.03. 2013, 22:55
Bydliště: Příbor

Re: am sw antena

Příspěvek od rimi » 03.01. 2015, 22:31

Taky je moc prima na odstraneni ruseni dat antenu ven a domu dojit koaxem, miniwhip mam postaveny a jsem s nim moc spokojeny
Odpovědět