slídové kondenzátory

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Dioda

slídové kondenzátory

Příspěvek od Dioda » 09.05. 2014, 21:56

Ahoj , dostal jsem větší množství slídových kondenzátorů ,např TC200 , 201 apod. Na rozdíl od těch vojanských , nejsou ochráněné tím voskem. Jak to udělat. Celý to namočit , teda až na vývody. A v čem? Prý pak budou mět větší výdrž a nezoxidujou. Jak to tedy je ??
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: slídové kondenzátory

Příspěvek od Milan » 10.05. 2014, 09:17

Nejlepší by asi byl včelí vosk, ale vyhoví i parafín.
Jinak je pravda, že se tím zabrání sulfidaci stříba, ale celá věc má ještě také druhou stránku. Vosky jsou též po delším čase hydroskopické, že je to pravda se můžeme přesvědčit na stránkách sběratelů z USA, kde se parafínem napuštěné svitkové kondenzátory vyštipují z přijímačů ve velkém. U nás se používal asfalt, který je možná o něco lepší, ale též nesplnil !

Mě vosk také zradil a to u přijímače Philips 830A, kde je takto ošetřen kondenzátor (trimr) ve vf zesilovači 20pF který je zapojený jako vazební. Měl nepříjemný svod. Stačilo ho nahřát páječkou a svod zmizel, avšak po jednom dni se opět objevil. Nakonec jsem musel původní vosk odstranit v petroleji.

Možná, že voskem ošetřené slídové kondenzátory mají i po čase správnou kapacitu, stříbro je jako nové, ale také dost možná, že zhoršují Q laděných obvodů...I když v daleko menší míře, než by se to dělo u kondenzátorů kde migrace stříbra již začala...
Na sulfidaci stříbra má vliv kvalita ovzduší, obsah sirovodíku. Rozhodnout se musí každý sám.
Dioda

Re: slídové kondenzátory

Příspěvek od Dioda » 22.06. 2014, 16:24

Tak jsem se v Jemčině potkal s bývalým spolužákem. Ten je naprosto nelítostně natírá šelakem a tvrdí , že je to super. Tak nevím , nemůže tam dojít "díky" lihu k nějaké nežádoucí reakci ? Mně se to nějako moc nepozdáva. Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: slídové kondenzátory

Příspěvek od Milan » 22.06. 2014, 20:16

Šelak se dříve používal pro přípravu elektroizolačních laků, stejně jako asfalt, nebo vosk. Dnes už je toto překonáno...
drakon
Příspěvky: 22
Registrován: 09.12. 2013, 14:49

Re: slídové kondenzátory

Příspěvek od drakon » 20.07. 2014, 13:12

Pokud budeš ochotný pár kousků prodat, tak rád je od Tebe koupím. Potřebuji TC201, 1250pF/500V, 2 kusy. asi se budou muset složit a jeden TC201 1000pF.Ještě potřebuji v tom malém provedení hodnoty 15pF,40pF,140pF, třebaTC210.Zdravím drakon.
k.smolka3210

Re: slídové kondenzátory

Příspěvek od k.smolka3210 » 22.07. 2014, 09:45

Při ochraně slídových kondů se vyvarujte máčení celého kondu v impregnačním roztoku. Ten se difuzí dostane mezi slídu a dost výrazně se může změnit kapacita, protože vosk nebo lak má jinou dielektrickou konstantu než slída !
Doporučuji očetřit pouze odškrabávací okénko a okraje kondu.
Odpovědět