BM566, 566A

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
david_kouril
Příspěvky: 5
Registrován: 18.11. 2014, 09:48
Bydliště: Miloslavov, Slovensko

Re: BM566, 566A

Příspěvek od david_kouril » 13.02. 2015, 06:21

Milan155 píše:Rád bych se zeptal ,zda existuje k BM566A manuál (třeba zkušební předpis ještě z výroby ) ,ve kterém by byly uvedeny hodnoty (průběhy) napětí v jednotl.měřících bodech. Stejně jako David jsem již před časem net prohledal,ale toto jsem nenašel.A teď zápasím s opravou ČZ (možná) -tunelky to ale nejsou,ty už jsem měnil.Díky za tip.
U mého BM566 bylo a je více problémů než jen čz. Po nahrazaní tunelek za IO, přístroj nedělal to co měl. I když se zdroje tvářily že jsou OK, nebylo to tak. Doporučuju výmenu zdrojů, nebo aspoň vsech Elytů. Odstraní se tím veľké množství "divných" poruch. Ještě něco málo ke zdrojům. Při měření se tvářily v pořádku. SS napětí na všech zdrojích, tak jak má být. Ale zjistil jsem, že zdroje jsou "měké". Měl jsem náznaky toho, že zdroje nejsou v pořádku, ale nevěnoval jsem tomu pozornost a soustředil se na ČZ. Po nasazení nových spouštěcích obvodů si ČZ "žila" svým životem. Synchronizovalo tak jak mělo, ale po chvilce se obraz rozběhl, nebo scvrkl, nebo zmizel.....
Když jsem přivedl na vstup zesilovače A impulzy, zjistil jsem, že napětí +12V je modulované tímto signálem. Ejhle. Že by problém ve zdroji? Mimochodem. V BM566 jsou závislé zdroje a zdroj +12V slouží jako referenční pro všechny ostatní....
Vymontoval jsem trafo, všechny zdroje a Elyty. Vyrobil nové a nezávislé zdroje. Zapojil. A co se nestalo? Ono to funguje... ČZ drží, jas a ostrost obrazu taková, že musím mít "svářecí kuklu", šířka obrazu přesně podle rastru....
Zdroje a spouštěcí obvody Vám tu brzo zveřejním, protože ještě dodělávám nějaké úpravy, tak aby to bylo úplně to nej...

P.S. Ty nové tunelky byly funkční? Tunelka časem odejde ať už se používá nebo ne. ZÁVĚREM. Opravu své BM566 začněte vyčištěním od oxidací všude kde se to dá a potom Elyty! Ten přístroj mà cca 30let. Takže v jakém stavu jsou Elyty?

P.P.S. Jen pro ty, kteří chtějí předělávat své BM566 z tunelek na IO. IO MC10216(100% náhrada za ruské K500LP216) se dají sehnat na Ebay. Já sehnal 5ks za cca 18€ i s poštovným. Doba dodání cca 14 dní...
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: BM566, 566A

Příspěvek od Milan155 » 13.02. 2015, 10:36

Osciloskop jsem koupil jako zcela nefunkční asi před 4 lety na Aukru.mj. nešly rozklady,chybělo vn obrazovky,nešel kalibrátor,nešel posuv stopy, atd.nakonec synchronizace a známé tunelky ( dají se ruské sehnat bez problémů na ebay). Pak osciloskop šlapal bez vad.
Co se týče zdrojů,osobně bych je nepředělával,neboť byly navrženy pečlivě a nebýt vadných elytů,chodily by dodnes. Elyt jsem já ale měnil skutečně vadný jen jeden. Vazba mezi zdrojem 12V a ostatními je zcela úmyslná - aby se při jedné poruše nezničily další obvody. - to jsi zajistil u svých zdrojů jak ? Ale nakonec je to fuk. Co se týče napětí v měřících bodech ,hodilo by se to zejména pro opravy částí,kde jsou tranzistory a IO nastrkány do patice. U mého to nejde z patice ven a končí to urvaným vývodem kouslým v patici,na druhé straně některé nožičky byly uhnilé....
Domníval jsem se,když jsi psal,že sis koupil originál dokumentaci,že máš i něco více než je na netu - no asi ne,možná tak hoši v Ostopovicích ještě z Te Brno.
Ať se ti daří.
Odpovědět