RC generátor BM344 - různé varianty

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
zbynek-t
Příspěvky: 4
Registrován: 04.08. 2016, 19:31
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od zbynek-t » 13.09. 2018, 17:36

Když jsem před dvěma lety opravoval generátor BM218a, což je jeho předchůdce a pracuje na stejném principu, choval se podobně, jak je zde výše popsáno - oscilace někdy po zapnutí naskočily, pouze kmitočty se stupnicí moc nesouhlasily, což jsem přisuzoval vysokému stáří přístroje. Někdy ale oscilátor po zapnutí nekmital. Zkoušel jsem navzájem měnit elekltronky (EBL21), ale ty už od pohledu vypadaly jako nové, generátor asi někde celá léta ležel a nikdo ho za celou dobu asi nikdy nepoužíval. I napájecí napětí byla v pořádku. Pln zoufalství jsem nakonec vzal ohmmetr a našel jsem přerušený odpor přivádějící předpětí na první mřížku jedné z dvou oscilačních elektronek (už si nepamatuji, která z nich to tehdy byla, ale u BM388 to budou odpory R14 u E1 nebo R24 u E2). Zkuste tedy tyto odpory zkontrolovat, každý má 1M. Po výměně odporu generátor osciluje jak víno, dokonce i stupnice sedí. Jak je vidět, generátor je někdy schopen funkce i bez těchto odporů, předpětí u elektronky se vytvoří nabitím vazebního kondenzátoru mřížkovým proudem a samočinně se pak udržuje. Není to však příliš stabilní provoz.
Odpovědět