RC generátor BM344 - různé varianty

Historické měřící přístroje a ostatní vybavení
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 25.04. 2017, 10:15

Zdravím
získal jsem tento generátor v dosti zachovalém stavu, jen občas zakolísá napětí (ručička vestavěného voltmetru padne k nule, aby se po chvíli zase vrátila). Tak jsem se rozhodl na to kouknout, prostříknout kontakty přepínače a proměřit alespoň anodová napětí a velké kondíky.

Sháněl jsem schéma, nalezl 2 různá zapojení vnitřku (byť velmi podobná), ale po rozdělání přístroje jsem zjistil, že mám zřejmě ještě další, třetí verzi:

1. verze - plněelektronková = 3 elektronky hlavní (6L43), pak elektronka usměrňovací za trafem a též usměrňovací pro voltmetr
2. verze - usměrňovací elektronka pro voltmetr je nahrazena dvěma Ge diodami GA203
moje 3. verze - i usměrňovací elektronka za trafem je nahrazena polovodičem. A to nejspíše nějakým můstkem, páč je tam malá černá kostička se 4-mi vývody. Ale u toho ještě další 2 diody, zřejmě nějaké KY...... to nechápu.
A navíc 3 hlavní elektronky jsou již novějšího typu: EL83
I vnitřek vypadá celkem zachovale, elyty jsou krásně lesklé, vše čisté .... skoro se mi do toho nechce ani hrabat.
Mohl by to být i nějaký re-bastl, ale všechny pájené spoje jsou přelakované modrým lakem, takže to bude spíš originální tovární verze, ale nějakého novějšího ražení.

Dotazy zní:
- co by mohlo dělat to padání napětí? Třeba jen špatný kontakt v přepínačích?
- nemáte někdo schéma k této 3. verzi? Jen pro kompletnost, do sbírky. Zbytek zapojení bude stejný jako u předešlých verzí, takže si poradím.
- proč když měřím výstupní napětí externím digitálním voltmetrem s rozsahem AC, tak mi to neukáže žádné napětí, až když ho přepnu na DC tak napětí ukazuje, a reaguje přesně na regulátor? Mám za to, že když se jedná o výstup signálu, tedy střídavý průběh, tak by měl fungovat jen AC rozsah ne DC.

Díky za odpovědi, rady, .... atd.

Jarda
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Jan55 » 25.04. 2017, 20:09

Tak jsem ze zvědavosti doma kouknul do své BM344ky a mám také tu třetí verzi, ale místo kostičky vidím jen pájecí kontakty na černém bakelitu, není to grétz. Elky jsou EL83. Číslo štítku je 617474
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 25.04. 2017, 20:45

No já nevím ... když ten "můstek" proměřím, tak protilehlé vývody mají vůči sobě 3,5 ohmů, takže se nejedná jen o nějakou svorkovnici. Navíc štítek "E7" (označení elektronky) je přímo u té kostičky, ne u diod. Ty jsou o kus vedle. A poslední ... ty diody tam jsou jen 2, čekal bych můstkové zapojení diod v takovémto zařízení.

Vkládám foto - níže.

Štítek mám: 617589

Jak je to s těmi ss a stř. napětími na výstupu?

Obrázek
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Milan » 25.04. 2017, 20:51

Transformátor má pro anodové napětí dvě vinutí s vyvedeným středem, tedy není použito můstkové zapojení usměrňovače ale dvoucestný. https://cs.wikipedia.org/wiki/Usm%C4%9Br%C5%88ova%C4%8D
Pro zprovoznění přístroje bude nutné vyměnit všechny původní svitkové kondenzátory (na pájecích lištách), zcela jistě mají svod. Nové použít žluté Tesla (TC205 - 219). A zkontrolovat elyty i na esr a případně vyměnit. Elyty s centrálním šroubem demontovat a očistit dosedací plošky rounem, naformovat...
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Viktor » 27.04. 2017, 06:48

Ta tvoje černá kostička, co je na obrázku, je normální dvoupólová svorkovnička. D1 a D2 tvoří dvoucestné usměrnění anoďáku, jak píše Milan. Co si matně pamatuji verzi s 6L43, tak jsou vazební kondy elektrolitické... A to ti vysazuje oscilátor nebo katodový sledovač na konci? Zprvu vyčisti kontakty přepínačů. Hlavně něčím jiným než kontaktolem... ten je dobrý tak pro zemědělské stroje. ;)
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od mezifrekvence445 » 27.04. 2017, 14:03

Potvrzuji, že ta kostička je obyč.svorkovnice. Říkalo se jí botička a je to moc užitečná věc, mám jich naštěstí dost a používám je i v nových konstrukcích.
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 27.04. 2017, 20:00

OK, tak je to svorkovnice.
V čem ale spočívá její výhoda oproti jiným svorkovnicím.
A proč je použita zrovna v tomhle místě a jinde ne? By se uplatnila přeci i na jiných místech

Přiznávám, že jsem se s ní ještě nesetkal.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Jan55 » 28.04. 2017, 06:28

Tyhle svorkovnice byly používány často v různých přístrojích i v některých rádiích. Jsou jednosvorkové a dvou svorkové, s více svorkami(i když asi není vhodný název svorka, neboť nic nesvírá, spíš by to byl pájecí bod) jsem zatím neviděl.
Proč je to zrovna v tomto místě, asi se to jevilo konstruktérovi vhodné na pospojení součástek zrovna tady, tedy proč ne ;)
Asi k tomu také došlo, když zmizely elektronky, kde se využívalo oček na objímce elektronky a tady v tomto místě se jich nedostávalo, tak tam přidali tuto kostičku. Můj názor.
Otázka, již generátor maká jak má?
JardaH
Příspěvky: 28
Registrován: 19.04. 2017, 10:30

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od JardaH » 28.04. 2017, 06:35

Jo, jasně,díky za osvětu.

Teď čekám a kondíky, co jsem si na to objednal.Moje zásoby jsou hlavně nízkonapěťové, takže jsem musel skoro vše objednat.Vyměním je komplet.
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: RC generátor BM344 - různé varianty

Příspěvek od Viktor » 28.04. 2017, 07:02

Přesně tak... Ty se používali celkem hojně. Stačí třeba otevřít řadu TV Štandard a tam jsou minimálně dvě. Ale jinak ve všech přístrojích celým spektrem.
Já bych s tou bezhlavou výměnou zase tak neunáhloval a nejprve bych původní změřil. A dokonce bych si sehnal nepoužité typy těch původních. Může se i stát, že bych je měl doma a za poštovné bych ti je daroval. Samozřejmě se musí před provozem na jmenovité napětí naformovat. Dělám totiž v jedné firmě přes součástky a doma ještě sem tam opravuji komerční el. a mohu s klidným srdcem říci, že obzvláště elektrolitické kondenzátory dnes nevydrží ani zlomek toho, co tyto teslácké válce.
Co stříbřené kontakty přepínačů? Už jsi je zkoušel pucovat?
Odpovědět