Digitalizace starých desek

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Digitalizace starých desek

Příspěvek od Heptoda » 11.08. 2018, 17:49

Zdravím všechny, máte někdo zkušenost s digitalizací starých šelakových a vinylových desek? Zvláště mi jde o zařízení pro převod na nosiče USB , CD a v případě úpravy přes PC i o vyzkoušený software. Ale i o praktické zkušenosti. Mám tu asi 300 různých desek, a za 15 týdnů už budou klepat na dveře dlouhé večery........
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od jirka5 » 11.08. 2018, 22:47

S tímto tématem jsem si užil svoje, když mi asi před dvěma roky bývalý kolega z práce přinesl krabici šelakových desek, některé byly v dost zoufalém stavu a požádal mě, abych mu je přehrál na kazetu. Tu kazetu jsem mu rozmluvil, neb žádný kvalitní kazeťák již nevlastním a on se nechal přemluvit na CDéčka.
Protože jsem se touto myšlenkou zabyval již dříve, měl jsem již koupený nový zlevněný gramofon se 78 ot., určený právě na digitalizaci desek. První problém byl, že gramofon nemá výměnné hroty pro LP, SP, a standardní desky. Přenoska je keramická a nedá se vyměnit za magnetodynamickou, kterou jsem pro ten účel měl připravenou. Musel jsem se tedy smířit s tím, že desky budu přehrávat nevhodným hrotem. První pokus - připojení gramofonu k počítači přes USB kabel nevyšel. Počítač ho prostě nevidí. Zasunul jsem tedy USB kartu a zkusil provést zkušební záznam. Opět nic.Zapojil jsem tedy nf výstup z konektorů Cinch do zvukové karty. A opět nic. Pohrabal jsem se tedy v nastavení zvuku ve W7 a zvuk se objevil, jenže byl slabý. Vzal jsem tedy digitální diktafon - a ejhle, zvuk byl silný až dost, jenže silný byl i šum, zřejmě způsobený nevhodným hrotem. Přesto se mi povedlo jej docela dobře vyčistit.
Všechny desky jsem tedy nejprve nahrál do záznamníku na SD kartu. Při tomto postupu doporučuji všechny skladby si poznamenávat na papír v pořadí, ve kterém je nahráváme, jinak z to může později vzniknout pěkný guláš. Po nahrání každé skladby funkci záznam přerušíme, tím se nám skladby rozdělí na jednotlivé mp3. Pokud je skladba na více stranách desky (desek), nahrávání nepřerušujeme a při konečné úpravě nevhodné přestávky vystřihneme.
Když máme skladby nahrané, přepíšeme je do nějaké podsložky ve složce hudba. Teď vezmeme seznam skladeb a připíšeme k nim názvy souboru mp3, které záznamník přidělil. Ve složce hudba je úplně nemožné si nějak soubory označit a jejich názvy překopírovat do nějakého textového souboru. Následně můžeme soubory přejmenovat, abychom věděli s kterou skladbou pracujume. Při přejmenování se soubory seřadí abecedně a úplně jinak než podle původních čísel, takže ten papírový seznam přijde velmi vhod.
Teď můžeme přistoupit ke zvukové úpravě snímků. Osvědčil se mi program GoldWawe, méně již program Audiacity. Svého času byly oba volně ke stažení, nevím, jak dnes. Nejprve se pokusíme odstranit charakteristický šum standardní desky. Na horní liště vybereme záložku Effect, další volby Filter, Noise reduction. Objeví se nám tabulka s dalšími volbami. Pro začátek zvolíme Light Hiss Removal a zkusíme, co to udělá. Když odstranění šumu přeženeme, objeví se velmi nepřirozené zkreslení patrné zvláště u zpěvu. K plnému využití programu je nutná znalost technické angličtiny a fyzikální akustiky. Ani jedním bohužel nedisponuji, takže nezbývá než metoda pokus - omyl. Nelze jic zkazit, vždycky se lze vrátit o krok zpět. Navíc každá deska vyžaduje úplně jinou korekci, takže je to opravdu záležitost na dlouhé podzimní večery.
Když jsme úspěšně (rozumně) odstranili šum, tak se můžeme pokusit nahrávku upravit dynamicky, kmitočtově, odříznout event hluk gramofonu apod. Nakonec pomocí funkcí fade-in a fade-out odstraníme nepříjemné praskání na začátku a konci nahrávky a vystřihneme event. nežádoucí mezery a soubor můžeme uložit. Přitom můžeme zvolit formát souboru, vzhledem ke kvalitě šelakového záznamu samozřejmě postačí mp3.
Na různé paměťové karty možno přepsat rovnou z PC, samozřejmě na USB rovnou, na různé SDHC pomocí čtečky. Vypálení CD je možné např. pomocí programu Nero Smart, který umožní vypálit i přeplněné CD ten ovšem není kompatibilní s vyššími verzemi Windows. Ta nekompatibilita naštěstí spočívá pouze v tom, že nevidí složku Hudba, takže překopírovat někam jinam a pojede to. Dalším programem, který jsem úspěšně vyzkoušel je Ashampoo Burning Studio. Ten sice vidí do složky Hudba, a graficky vypadá skoro stejně jako Nero, jenže 79,99MB a konec. Když se jedna písnička nevejde, tak je to trapas. Oba programy mají samořejmě možnost volby výstupního formátu, takže lze mp3 i klasické hudební CD. Doporučen mi též byl program Exact Audio Copy, ale je to docela náročný, spíše profi program.
Když se opravdu práci s programem na úpravu intenzivně věnujeme, budeme příjemně překvapeni, cože se to vlastně na té šelakové desce skrývá a jak neuvěřitelně dobře dokáže hrát. Těmito amatérskými prostředky sice nedosáhneme té dokonalosti, jako mají studiové přepisy, neodstraníme sice všechen šum a praskot, ale subjektivně bude mít nahrávka lepší kmitočtový rozsah a dynamiku. Doporučuji vyzkoušet všechny funkce programu, zkrátka si pohrát, a hlavně si u toho dělat poznámky na papír, protože do příštího použití zase všechno můžeme zapomenout.
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od Jano » 13.08. 2018, 14:58

Taky jsem si s tím hrál, takže: Pro digitalizaci vinylových desek je vhodný špičkový gramofon s magnetodynamickou přenoskou a příslušným korekčním předzesilovačem. Jeho výstup zapojíte do linkového vstupu počítače.
Vzhledem k technickým možnostem šelakových desek je nejjednodušší použít gramofon, vyrobený kolem roku 1960, ovšem v dobrém technickém stavu - aby nekolísal, nehučel a měl v pořádku přenosku, zvlášť neobroušený hrot. Krystalovou přenosku lze připojit přes seriový odpor M47 do mikrofoního vstupu, nebo přes impedanční převodník s MOSFET tranzistorem do vstupu linkového. Tyto desky jsou vždy monofoní.
Je doporučeníhodné šelakové desky před přehráním umýt v mýdlové vodě. Slyšel jsem, že někteří fajnšmekři přehrávali tyto desky vlhké, nebo je i mazali olejem - to je ovšem námět pro pokusy s deskami (i gramofonem) na kterých nám nezáleží.
Pro vlastní digitalizaci a vylepšení nahraných souborů jsem používal balík NERO. Je v něm řada užitečných nástrojů k omezení lupanců, šumu, ekvalizér atd. Jo - kmitočtový rozsah ŠELAKOVÝCH desek je maximálně asi 6 Khz. Vyšší kmitočty obsahují jen šum a zkreslení, takže je vhodné je ostře odříznout.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od mezifrekvence445 » 14.08. 2018, 14:25

Pro podobné aktivity doporučuji gramofon:
https://www.alza.cz/audio-technica-at-l ... 421999.htm


…. a přenosky, vhodné i do jiných gramofonů. AT95 E je velice dobrá přenoska za příznivou cenu
https://www.alza.cz/audio-technica-at-95ebl-d570387.htm

V „ame“ ušetříte pár korun.
http://www.ame.cz/Gramofonova-prenoska- ... 10699.aspx

Dělá se i s hrotem pro standardní desky 78 ot.min
http://www.ame.cz/Gramo-prenoska-AT78-7 ... 10699.aspx

… anebo koupit samost. vložku
http://www.ame.cz/Gramo-hrot-ATN-95-78- ... 10699.aspx

Nejpohodlnější je koupit obě přenosky, namontovat je do headshellů typu „SME“ a snadno je vyměňovat.
Samost. headshelly se dají také koupit. Tady si vyberete:
http://www.graled.cz/c/gramo-prislusens ... t=position
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od jirka5 » 14.08. 2018, 19:38

Podobný gramofon mám, i tu vložku jsem si koupil, ovšem nechtělo se mi ho bourat kvůli přehrání pár šelaků. Že se dá koupit samostatný držák vložky jsem nevěděl, sháněl jsem ho po burzách a ve sběrném dvoře. Díky za info, ovšem u položky je poznámka dostupnost neznámá, nehledě na to, že pětikilo za kus plíšku je víc než dost. Zeptám se na to pana "graleda" v Holicích.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od mezifrekvence445 » 15.08. 2018, 13:41

Cena za headshell cca za 500 kc je zcela běžná, levnější to už asi nebude, ale jak se dívám , tak jsou tam pěkné i kolem 260 kc. ; ty značkové /high-end/ se prodávají i za několik tisíc. Sortiment Graledu se prodává již tradičně i na pražských radioburzách.

POZOR !!!
Na těch stránkách Graled jsou čtyři typy headshellů. Tesláckej rovnej pro novější verzi raménka P1101 (gramo NC440...) ; úhlovej , např pro NC420 , a pak s větším úplně jiným konektorem označovaným "SME" (dle legendárního raménka) ; opět pro zahnutá raménka a pro rovná s vyoseným uchycením přenosky.
Nespleťte to při nákupech.
jirka5
Příspěvky: 231
Registrován: 30.06. 2013, 20:41
Bydliště: Very Stupid District (hned vedle okresu Postřižiny)

Re: Digitalizace starých desek

Příspěvek od jirka5 » 16.08. 2018, 09:50

Docela podstatná informace. Díky za ni.
Odpovědět