Krystalová přenoska a šelakové desky

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
kedar
Příspěvky: 7
Registrován: 20.12. 2016, 17:54

Krystalová přenoska a šelakové desky

Příspěvek od kedar » 21.12. 2016, 15:56

Víte někdo, jak dostat nejlepší zvuk ze starých šelakových desek?

Potřeboval jsem digitalizovat pár starých desek. Gramofon s těžkou přenoskou a výměnnými jehlami, sice repasovaný a funkční, ten jsem rychle vyloučil.
Mám taky dobré šasi s překlápěcí VK311 a k tomu ještě náhradní jehly, i když ta původní je pořád nepoškozená. Uchycení chvějky je dobře poddajné, ale nepodařilo se z toho nikdy dostat slušný zvuk. Když jsme si s tím hrávali ještě jako malí u babičky, nepamatuju to jinak - při hlasitých pasážích chrčí a drnčí v drážce. Prostě nezvládne potřebný rozkmit u starých desek, taky proto, že hrot pro staré desky je ten blíž k přenosce.
Zlepšení přineslo až přidání závaží, aby to v drážce pořádně sedělo. To už hrálo dobře. Až do té doby, než přenoska začala drhnout břichem o desku, jak se závěs poddal až moc.
Postupně jsem to všechno nahrál, ale stejně by mě zajímalo, jaká má být správně síla na tento hrot, kolik má vydržet starých desek a jestli od něj vůbec čekat nějaký rozumný výsledek i bez takových pokusů.
Prý existuje i nová magnetodynamická přenoska pro staré desky. Má s tím někdo zkušenost?
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Krystalová přenoska a šelakové desky

Příspěvek od Balek » 23.12. 2016, 07:59

Zvyšování přítlaku na hrot který není na to stavěný ničí jak hot tak i desku .
Doporučuji si to nastudovat na elektrobastlírně. Je tam i popis že je lepší desky přehrávat mokré, sníží se tím šum.
Odpovědět