PORADNA- Tesla b4- problém

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Adam Koniuk
Příspěvky: 3
Registrován: 09.07. 2016, 10:06

PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Adam Koniuk » 09.07. 2016, 10:20

Ahoj, mám takový problém a nevím si rady.
Abych to upřesnil. Donesl jsem si ze sběrného dvora magnetofon Tesla b 4. Prohlédl jsem ho zevnitř, žádná závada. I hlavní řemen od motoru je pružný a stále dobrý. Zapnutí- rozjel se bez potíží, přetáčí. Pak jsem dal pásku, zavedl jsem ji, stiskl reprodukce, a nic. Páska jede, vše se otáčí jak má, ale kde je zvuk? Reproduktor nešumí, prostě ticho. Zkusil jsem ho připojit do reproduktoru, ale stále bez výsledku. Tak se chci poradit, jestli s tím máte zkušenosti, nebo jestli nevíte, jestli má cenu z náhradního magnetofonu vyměnit zesilovač, nebo něco podobného. V elektrice jsem amatér, ale pár zkušeností už přece jen mám :) Děkuji za každý komentář!
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Jan55 » 09.07. 2016, 10:51

Zdravím,

to že se točí motorek, nic ještě neznamená. Podívej se na ten odkaz a tam si otevři schéma, můžeš mít špatnou nějakou pojistku. Chce to měřit. Určitě bude chtít zkontrolovat elektrolytické kondenzátory. Ale vždy začínej hledat od zdroje, zda jsou tam předepsné napětí. Pokud tam jsou, musíš hledat dál.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Jan55 » 09.07. 2016, 10:51

Jo ještě ten odkaz: http://www.oldradio.cz/b4.htm
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Heptoda » 09.07. 2016, 11:33

Adam Koniuk píše:Ahoj, mám takový problém a nevím si rady.
......ale kde je zvuk? Reproduktor nešumí, prostě ticho. Zkusil jsem ho připojit do reproduktoru, ale stále bez výsledku. Tak se chci poradit, jestli s tím máte zkušenosti, nebo jestli nevíte, jestli má cenu z náhradního magnetofonu vyměnit zesilovač, nebo něco podobného. V elektrice jsem amatér, ale pár zkušeností už přece jen mám :) Děkuji za každý komentář!
Zdravím,to podtržené jsem plně nepochopil, ale nevadí. Snad mělo být do jiného reproduktoru... Inu, magnetofon byl ve SD, asi tedy bude nefunkční. A co reproduktor, je OK ?? Jinak nic nechybí,co hlavy, není něco po předchozím majiteli odpojeno ??
Naposledy upravil(a) Heptoda dne 09.07. 2016, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Jan55 » 09.07. 2016, 13:53

Asi to podtržené bude myšleno, že připojil jiný reproduktor do zdířky pro externí repro, aspoň si to myslím ;)
Dokud se nepodívá dovnitř, nebude vědět nic. Těch problémů může být víc a také třeba jen nějaký špatný kontakt přepínačů. :)
Adam Koniuk
Příspěvky: 3
Registrován: 09.07. 2016, 10:06

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Adam Koniuk » 09.07. 2016, 15:56

Ano, přesně tak, vyjádřil jsem se nesrozumitelně. Myslel jsem připojení pak do externího reproduktoru. Hlavy jsou v pořádku a připojené. Hold to ještě jednou zkontroluji a uvidíme! Děkuji za schéma. PS: rychlost motoru a jeho síla se rovná zdravému kousku, budu hledat trochu vedle :D
Nemyslete si, že SD jsou někdy i kvalitní sběratelské kousky! Např.:plně funkční Tesla Pluto, nevysvícený, akorád přehodit anténu z Merkuru, ale to už jsme v jiné kategorii ;) Překontroluji ho znova a zkusím přeměřit. Děkuji za rady!
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Balek » 09.07. 2016, 19:02

po vyzkoušení pojistek bych nejprve vyzkoušel jestli při přepínání přehrávání záznam alespoň má nějaký náznak zapraskat v reproduktoru. Dále vyzkoušet zda-li je možné z něj získat signál na 5kolíku. Připojit k nějakému zesilovači zapojejí 5 kolík na CICHN či jack je k nalezení na netu.
potom mohu radit dále.
A pokud jde o SD tak bych si nedělal nic z těch co nad věcmi ze SD ohrnují nos. Ti si je hold musí koupit od některého překupníka na Aukru. A hádejte kde je ten překupník bere ? (určitě jim umřelo 30 babiček a 50 tetiček a 80 bratranců z otcovy strany a mají to po nich)
Yumi
Příspěvky: 28
Registrován: 29.10. 2014, 23:52

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Yumi » 10.07. 2016, 04:28

Musíš rozdelit schému na časti, najprv by som skontroloval napätie zdroja kt, napája koncový stupeň. Poistku ak je dobrá, napáj. napätie. Ak všetko sedí, magnetofón má na niektorom pine konektora výstup nf signálu na nahrávanie, a ten prehrávanie cez iný zosilovač, ak to nejde výstup snímacieho zosilovača,no trochu znalí kontrolujú elektrolyty a ďalší postup treba zveriť tým čo vedia ako na to. Amatéri začínajúci musia poznať jednotlivé časti zapojenia. No ak ide motor , treba vedieť niečo o zapojeniach tranzistorov a hlavne používať rozum. Možno použiť aj opačný postup, že po kontrole zdroja ak je OK, dávame signál z výstupu napr. rádia na nahrávanie do koncového stupňa nf mgf ak ide, postupujeme dopredu cez predzosilňovače. Teda sa treba vyznať aspoň v niečom. Pozrieť aj banalitu, či je funkčný reproduktor, aj vypinacie kontakty pre pripojenie ext. reproduktoru. Bez schémy ani krok. Zdravím
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Viktor » 11.07. 2016, 08:20

zkontrolovat všechny pojistky a několikrát "procvakat", pak změřit napětí na velkém kondíku C1 (1000uF/25V). Pokud tam bude napětí a zvuk nikde, tak zkusit dát paralelně ke kondíku C2 (1000uF/12V) nějaký 470uF.
Adam Koniuk
Příspěvky: 3
Registrován: 09.07. 2016, 10:06

Re: PORADNA- Tesla b4- problém

Příspěvek od Adam Koniuk » 11.07. 2016, 11:59

Po připojení pětikolíku na nahrávání pořád nic. Při procvaknutí neuslyšíš žádný zvuk. Reproduktor je připojen. Zkontroluji kondenzátory a napětí na nich. Děkuji za rady!
Odpovědět