Gramofony a repase - K.Smolka

Gramofony, kazetové přehrávače, magnetofony, reproduktory, zesilovače a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Gramofony a repase - K.Smolka

Příspěvek od Jirka84835751 » 04.04. 2015, 19:49

Když došlo i na toto téma,tak si dovolím "volně přenést" Vaše myšlenky ze spřáteleného fóra
(http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/ ... ?strana=20) dříve, než tam zapadne příspěvek "pod stůl" . Bohužel se mi nepodařilo najít počáteční příspěvek od Jiří (trioda).
Pokud by kdokoliv měl názor, že tady takový přesun je nekorektní a na smazání, nechť i tak provede.

K.Smolka 3.4.2015 (07:06)

Tak jsem se podíval do svých manuálů, jakouže to nádheru máte. Je to taková ta střední komerční ,ale dobrá třída. Jedině trochu nízký výkon zesilovače 2x30W se jeví trochu málo .(že proč, o tom jindy).

Takže si stanovíme cíl a ten je : Při točícím se talíři a nadzvednuté přenosce ,když nastavíme hlasitost na běžný hlasitější poslech , tak z repráků (nebo líp ze sluchátek, tam je to líp rozeznat) musíme slyšet absolutní ticho, jak v hrobě ! Zádný šum ,bručení ,vrčení, prostě jakoby byl zesik vyplej. Pokud toho nedosáhneme, tak je pořád někde chyba.

Prvně otestujem zesík. Nepřipojte gramec , ale zkratujte vstupní cinchy gramofonu . Pak zapněte zes a nastavte poslechovou hlasitost. Nesmí se ani v nejmenší rozpoznatelné hlasitosti objevit žádný šum ani jiný hluk. (až při úplně max.hlasitosti nadoraz asi uslyšíme šum, u gramovstupů , to je normální vlastnost u starších zesíků). Pokud tomu tak není, tak je někde chyba v zesilovači a musíme se věnovat nejprve jemu.

Pokud zesík obstál, prověříme gramofon. Nejprve zkontrolujeme , jestli je správně zapojená přenoska a jestli není přerušen některý vodič. Přenoska má čtyři vývody na které jsou připojeny barevné drátky. /červený R, zelený Rgnd, bílý L, modrý Lgnd/ Doporučuji tyto drátky odpojit a změřit ohmmetrem vedení mezi R a špičkou patřičného cinchu, Rgnd a obvodem cinchu- stínění. Totéž u L kanálu. Zemnicí lanko je propojeno se všemi kovovými částmi gramofonu a raménka. Pokud je vše ok, nasadíme drátky zpět na správné vývody přenosky. (místo R,Rgnd bývá někdy značeno Rplus Rmínus...) Ted provedeme v úvodu spomínaný test ticha. Jak jste správně zjistil, signálový kabel od gramofonu má být co nejdál od sítových i jiných kabelů, protože se přenáší rušivý signál. Po dosednutí jehly do drážky, než se rozezní muzika ,tak uslyšíme základní šum desek, to je normální, liší se dle výrobců, nejlepší vinyly jsou japonské. Neměli bychom ale slyšet hluk ložiska talíře nebo motoru. Můžeme také ověřit jemným vykyvováním středního trnu , jestli ložisko nemá vůli. (s takovým gramcem je nejlepší rychle na aukro a koupit něco pořádnýho) Ty feritové prstence na signálový kabel nedávejte, nepomohou, ale určitě je dejte na sítové kabely jak od zesu tak od gramce. Velkou účinnost ale od nich nečekejte.

A ted jdem vylepšovat ! Rozeberem gramofon.

Sundejte gumičku a talíř. Naolejujte ložiska talíře a motoru. Nejlíp je vyndat osku talíře z očistit ji i vnitřek ložiska namazat a složit zpět. U těch poloautomatů jsou na osce různé další páčky, kolečka ,je to složitější ale jde to. Nechám to na Vás. Mažeme nejlíp hodinářským olejem č3 až 5. Je dražší , ale skvělý. Dá se objednat na webu. Objednejte si také nový řemínek, zlepší se odstup hluku. A ted když je gramec rozebraný , stojí za to řešit kabel. Musíme si říct, že ten co je vyveden z gramce ,za moc nestojí. Namísto vyvedeného nového kabelu doporučuji na zadní straně vyvrtat vhodné díry a instalovat konektory cinch. Použijte solidní, zlacené. zemnicí kablík bych ponechal jak je, nebo nahradil šroubovou svorkou, jak je libo. Propojovací kabel bych použil samostatný. Platí zásada, že nejlepší kabel je najkratší kabel. U gramce by neměl být delší než půl metru. Nabízí se dvě možnosti. Zhotovit si vlastní kabel. Níže dávám odkaz na kabel Oehlbach, metráž, je levný a skvělý. jako koncovky cinch doporučuji Amphenol nebo Neutrik. Cena za kus cca 50 Kč a jsou skvělé, profi. Rozhodně použijte zlacené, nepodléhají korozi. Přechodové odpory spůsobené korozí (stříbro,mosaz, různé Cr,Ni povrchy)dokážou pěkně pošramotit zvuk. Pokud by se Vám s tim nechtělo patlat, kupte hotové. Rozhodně se obloukem vyhněte všem těm levným "tkaničkám" s plastovými cinchy za 50 Kč. V dalším odkaze doporučuji dva skvělé a ne moc drahé kabely, mám je vyzkoušeny (ten Conectit chci předělat na zlaté cinchy) Připomínám, že cena 500 - 1500 Kč za gramokabel není zbytečná investice a vyplatí se. (nakonec jste sám poznal co kabel dovede,že) .
http://www.avcenter.cz/avcenter/eshop/3 ... 040-metraz
http://www.avcenter.cz/avcenter/eshop/3 ... A4200-0-5m
http://www.avcenter.cz/avcenter/eshop/3 ... RCA-C-41cm
Na závěr , až to vše bude fungovat, doporučuji výměnu přenosky. Pro tento gramofon je velmi vhodná AUDIOTECHNICA AT95E (to E je důležité!) Její nastavení by bylo na samostatný článek, nastudujte si něco na hifi forech (vyvážení, antiskating, přesah, azimut....) když tak napište , poradím.

PS
Ono hrát to bude i na tenhle Tasker, ale pro gramec trochu lepších kvalit nevhodný. Jinak Tasker vyrábí i mnohem lepší věci za vcelku přijatelnou cenu. U gramce je problematika kabelu mnohem složitější , uplatnuje se indukčnost přenosky , kapacita kabelu, vlastnosti dielektrika, nechci to tady rozebírat. (už ted to možná nasírá některé čtenáře , že to zcela vybočuje z tématického rámce fora, omlouvám se, ale chtěl jsem jiřímu poradit dle mých zkušeností). Může to být přerušený spoj, ale nemusí , gramokabel je skutečně citlivý na blízkost sít. kabelu i jiné zdroje rušení. Ještě poradím, kdo by si chtěl udělat skutečně dobrý a levný nf kabel pro cd, dvd, tuner (ale ne pro gramo! tam se nehodí) at použije koax RG62 (néé RG58 to je něco jiného) .


Viktor reaguje : 3.4.2015 (08:11)X


To je hezky napsané. Ale to spojení bručí určitě jen kvůli upadlému stínění, případně ŠPATNÉMU KABELU. Já jednou připojil gramec se zesíkem (NC452 + AZS222) zkušebně trojkolíkovým kablíkem a brum jako hrom byl na světě (jinak NC452 má vyveden vlastní kabel - původní majitel ale dal samici 5-kolík.. ). Jinak co se týče konektorů - cinche a co se týče kabelu, tak úplně stačí Tasker např: http://www.ges.cz/cz/tas-c118-2-GES06900272.html Tyto káble používám a přežijou opravdu všechno. I přejíždění kolečkovou židlí.

Balek reaguje: 4.4.2015 (20:17)X
mám dotaz také ke gramofonu: jaké rozměry má řemínek pro NZC 431 ?
Na více místech se píše o různých rozměrech, a mám fyzicky 3 různé řemínky.

To Jiří (trioda): K.Smolka zde velmi pěkně popsal repas gramofonů, který jistě pomůže i dalším, takže nechtějte sobecky aby se to smazalo. Jistě to poslouží i dalším zájemcům.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Gramofony a repase - K.Smolka

Příspěvek od mezifrekvence445 » 05.04. 2015, 03:28

Délku jsem neměřil. Řídím se spíš citem. U čs gramofonů byly používány snad jenom dva typy a průměry subtalíře , zinkalový a plastový. Plastový má menší průměr. Řeminky budou typově zaměnitelné. Řemínek by neměl plandat, nemá být ztvrdlý, zpuchřelý, má být mírně napnutý. Třeba u DUAL 505 se zlepšil odstup hluku po výměne za nový napnutější řemínek. Na aukru, jinde na netu jsou nabídky. Rovněž jsou na pražské radioburze. Pokud kupujete neoznačené řemínky, lze je vybrat takhle. V gramci si změřte obvodovou délku řemínku, třeba nití. Neznámý řemínek si přeložte do plochého pásku a pravitkem změřte délku. měla by se rovnat polovině nití změřené délky minus 5 až 7 mm. Nejlepší jsou ploché řemínky pokud jejich použití umožní řemenička motoru, jinak čtvercové (cca 2x2mm).
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofony a repase - K.Smolka

Příspěvek od Balek » 05.04. 2015, 07:33

Ještě doplním co jsem již dříve psal na vzkazovníku Radiojournalu. Osvědčilo se mi použít přívodní kabel VGA z starých CRT monitorů jako velice kvalitní kabel audio video. Uvnitř jsou 3 jednotlivě stíněné žíly a další "pomocné" vodiče.
Sice tyto kabely jsou tužší a délka je pouze cca 1,5m, ale pro tento účel velmi dobře poslouží a to navíc s minimálními pořizovacími náklady. Když už si dáme tu práci s kabelem doporučuji použít nějaké lepší konektory, cichn za 4Kč opravdu není no.

také doporučuji si pročíst tyto dva velmi fundované články:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... =0&thold=0
http://www.ebastlirna.cz/images/image_a ... mofonu.pdf
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Gramofony a repase - K.Smolka

Příspěvek od Jirka84835751 » 13.09. 2015, 09:50

Léto končí , tak jsem se vrátil opět sporadicky na tyto stránky se svými postřehy.
Kdosi po mně chtěl vysvětlení barevného označení na snímacích hrotech pro VK 051, kde jsou použity dvě barvy.
Přikládám teda i sem pro sirší povědomí:

Safírový gramo hrot (jehla) pro vložku (přenosku) Tesla VK-051. Zelená tečka. Použití pouze pro standardní desky 78 ot/min.
Diamantový gramo hrot (jehla) pro vložku (přenosku) Tesla VK-051. Červená tečka. Použití pro dlouhohrající desky s otáčkami 16,66, 33,33 a 45 za minutu.

Pro doplnění : "nakoupil" jsem přesně tento popis u prodejce i se současnými cenami:
http://www.srovnanicen.cz/q/gramo%20hro ... 0VK%20051/
Všem přeji příjemné bastlení.
Odpovědět