videosystémy

Vše okolo historických televizí, kamer a videí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 170
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

videosystémy

Příspěvek od Balek » 17.10. 2011, 16:43

dobrý den,
hledám nejen videa, ale především dokumentace, a servisní skušenosti okolo videosystémů, dá se říci že všech kromě VHS.
balekvaclav@seznam.cz
http://balek.v.sweb.cz/
omikron
Příspěvky: 2
Registrován: 18.07. 2013, 18:01

Re: videosystémy

Příspěvek od omikron » 31.10. 2014, 11:42

Jaké videosystémy vás zajímají, domácí nebo studiové?

Z domácích byl asi nejzajímavější první kazetový systém VCR. Pár klipů možno najít na Youtube.
Mělo to kazetu ve tvaru čtverce uvnitř byly dvě cívky nad sebou. Pásek byl půl palce CrO2, tedy jako VHS. Kazeta měla dvě odklápěcí víčka, větší zezadu a menší z pravého boku a zezhora okýnko aby bylo vidět horní cívku. Pásek pod ochranným víčkem tedy vedl šikmo a tato šikmost se využívala k šikmému běhu pásku přes buben s obrazovými hlavami. Spodní cívka byla odvíjecí a horní navíjecí. Bočními dvířky lezla dovnítř kombinovaná hlava na audio a řídící stopu a přítlačná kladka.
Pásek se předním víčkem vytahoval na obrazové hlavy, vedl ve tvaru škmo ležícího U. Buben měl 10cm a kvalita obrazu byla vlivem větší obvodové rychlosti hlav o něco lepší než VHS. Původně to bylo jen ČB, později se začala dělat konverze barev převodem dolů, tak jako u VHS.
Existovaly dvě řady strojů, normální a LP. Normální měly mezi šikmými obrazovými stopami mezery, podobně jako studiové stroje. Rychlost posuvu byla tuším kolem 14 cm/s a hrací doba nic moc, do 1h30m.
LP mělo stopy těsně u sebe, přeslechy se odstraňovaly azimutem hlav, tj. první videohlava měla štěrbinu odkloněnou o pár stupňů od svislice na jednu stranu, druhá to samé na druhou stranu. Rychlost posuvu byla tím nižší a hrací doba se stejnými kazetami byla srovnatelná s VHS.
Odpovědět