Odborný poradce

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Bas1
Příspěvky: 17
Registrován: 18.10. 2011, 20:05

Odborný poradce

Příspěvek od Bas1 » 30.11. 2011, 21:14

Zdravim všechny příznivce historických rádií a mám prosbu. Jsem milovníkem starých, pěkných věcí a mezi ně patří i rádia.Mám jich asi 15 kusů, zejména zn.Tesla z 50.-60. let. V radiotechnice ale mé znalosti jsou jen na úrovní záklaního vzdělání a tak má renovace spočívá jen ve výměně nefunkčníh elektronek, popřípadě oprav mechanických částí.Proto se na vás obracím s prosbou, zda by se mezi vámi nenašel jeden trpělivý odborník, který by mne zasvětil a pomohl s renovací elektronické části přijímačů a nebudou mu vadit mé otázky na základní věci z oboru. Myslím si, že staré věci jsou krásné a když jsou plně funkčí, tak to nemá chybu. Předem děkuji.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Odborný poradce

Příspěvek od Heptoda » 30.11. 2011, 21:50

Zdravím, zkuste třeba tady: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000412 , je na tomto webu hodně dobrých věcí i pro začátečníka.Hodně úspěchů.Konkrétní dotazy i přes SZ.Hodně zdaru. :)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Odborný poradce

Příspěvek od Jirka84835751 » 30.11. 2011, 21:54

Pro některé trpělivě se tvářící, jako jsem i já, bych zadal aspoň město svého QTH, pro případné dlouhé zimní večery ve dvou u hromady, o které naše drahé polovičky občas zakopávají. Snad se pak někdo nabídne.
Bas1
Příspěvky: 17
Registrován: 18.10. 2011, 20:05

Re: Odborný poradce

Příspěvek od Bas1 » 01.12. 2011, 17:59

Stránky radiohistorie pravidelně sleduji a hned jsem si opatřil i Teslu 603 A a postupoval podle návodu. Naštěstí, nebo i ke smůle byla poškozena jenom mechanika a pak byl jen jednoduchý problém v přívodu k trafu. Rádo mi hraje a chystám se na něm zapracovat, aby vypadalo jako za mladých let. Jinak jsem ze ZPČ kraje, okres Tachov.Děkuji všem za zájem.
Tesla65
Příspěvky: 2
Registrován: 28.03. 2012, 06:09

Re: Odborný poradce

Příspěvek od Tesla65 » 25.07. 2012, 08:25

Zdravim. Tiez som mlady zaciatocnik. Tiez som si nevedel dat rady so zachranenym radiom zo zberneho dvora. Nevedel som o tomto odbore ani makke F ale aj tak som sa v nom nesmelo vrtal. Ale pri prehladavani internetu som narazil na jednu knihu od Ing. Miroslava Pacaka - Praktická škola rádiotechniky. Musim priznat ze ma to nakoniec chytilo aj na stavbu jeho prijimacov. Pan Pacak bol vyborny pedagog, jeho kniha je uzasna. Je ale prakticka, preto su v nej stavebne navody a popisy. Ale okrem toho je tam aj vyklad roznych latok o cinnosti prijimacov, o podstatach roznych suciastok, roznych systemov zapojeni od krystalky po superhet proste a jasne uplne vysvetlene po lopate. Tato kniha je sice stara ale dostupna:

Kód: Vybrat vše

http://radiojournal.cz/schemata/pacak01.pdf
Takze ako vravel Pacak: "Tak a těď do četby a řádné práce". I ked uz nezije som mu za vela vdacny, lebo jeho kniha ma velmi vela naucila. Netvrdim ze som odbornik, to nie, ale uz mi z uspechom preslo rukou vela radii, a teraz su na polici hrajuce. Este ti odporucim, aby si ju cital odzaciatku az do konca celu a co najmenej preskakoval. Mozno ta nezaujima stavba kostry pre vlastny prijimac, ale nie je to na skodu, a nakoniec ta mozno chyti stavba vlastnych prijimacov, a pri tom budes uz v radiotechnike celkom rozkukany.
Prajem vela zdaru, vela radii v zbierke a ziaden uraz. Viem ze je to otrepane, ale niet nad bezpecnost. Tiez som si vravel ze pri spravnej manipulacii sa mi nic nemoze stat, ani sa mi dlhu dobu nestalo, ale raz ma koplo len 110 V na vstupnom trafe, odvtedy som si prisporil a kupil oddelovacie trafo. A ked nan nemas tak s uspechom odporucam dve vrstvy chyrurgickych rukavic gumennych dostupnych v kazdej drogerii.
Odpovědět