Znáte tento typ radia?

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Time » 20.07. 2015, 22:08

Áno, je to batériák s prepínačom na 90V, 67V,45V, žiaľ sme urobili chybu nefotili sme vnútro, domnieval som sa že podľa obrázku prednej fotky google nájde nejaký odkaz na toto rádio, ale ani slechu ani dechu...
tak skúsim sem dať nejaké detaily z pôvodných fotiek. Gombíky sú akoby z Riavy, len v bielej farbe, repro je tiež koncepcie ako mala Tesla Riava, vlnový prepínač je krytovaný okrúhlym bakelitom vľavo dole a vľavo hore bol plátený popruh na uchytenie anódových batérií. lepšie zväšeniny sa mi nepodarilo urobiť už. Takže sme predpokladali že by mohlo ísť o nejaký Tungsram. Ale absolútne žiadne informácie o ňom.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Milan » 21.07. 2015, 20:04

Podle typu elektronek to jistě maďarské bude, 1S5T to je označení pro výrobce Tungsram. Co zkusit www.radiohistoria.hu ? Tam bude větší šance...
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Time » 23.07. 2015, 19:21

Nuž, hľadal som to tam podľa 1S5T elektrónky, ale všetko to bol výrobca Orion, ale tento typ rádia sa tam nenachádza, ani podľa názvy POEM - B. a radiomuseum. org- tiež nič.
Uživatelský avatar
knavi
Příspěvky: 6
Registrován: 03.10. 2015, 17:26
Bydliště: Sloup v Moravském Krasu

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od knavi » 03.10. 2015, 18:14

Oživím tohle téma: dostalo se mně do ruk něco, o čem nevím, jestli to má nějakou hodnotu, nebo je to domácí paskvil.
660
661
Více foto na http://knavi.rajce.idnes.cz/radio. Neví někdo, o co jde?
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Jirka84835751 » 03.10. 2015, 18:52

Silně mi to připomíná sešit č.11(4,64MB) z "Radioamatérská škola" a jeho obsah stavebnice v bedýnce Super 254E upravený jako univerzál osazený 2xUCH21,UBL21, UY1N (obdoba zapojení Talismanů):
Přílohy
Super 254E.png
Uživatelský avatar
knavi
Příspěvky: 6
Registrován: 03.10. 2015, 17:26
Bydliště: Sloup v Moravském Krasu

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od knavi » 04.10. 2015, 21:15

Díky za informaci, moc mně pomohla. Takže je to s největší pravděpodobostí produkt domácí tvořivosti. Upravená stavebnice na jiné elektronky (blíží sem to zapojením továrnímu T254), tedy paskvil. Nejsem sběratel kuriozit, má to (pro někoho) nějakou hodnotu, nebo je to zralé na rozborku? Já se totiž u tohoto chystám vykuchat (dát do depozitu) vnitřek a místo něj to oživit nějakým tranzistorákem, skřínka se mně líbí, i když má kus ulomený (to není tak moc vidět). Ale přesto uvažuju o tom, že třeba nf část nechám funkční, je to přece jenom jinačí zvuk než z IO.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Franta » 06.10. 2015, 11:28

Jinak je to ještě tady:
viewtopic.php?f=4&t=750&hilit=super+254E
Provedení stavebnice Super 254E ve verzi tzv. "universal" s usměrňovačkou UY1N je neobvyklé. K použití termínu "paskvil" se raději nevyjadřuji.
jarom6sk
Příspěvky: 28
Registrován: 03.08. 2015, 11:07

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od jarom6sk » 06.10. 2015, 12:22

Vies aku radost to robilo tomu co to bastlil ???
a takato skrinka bola od U lamp osadena na konci 12F31,12BC32 a 35L31
Varianta osadenia zavisela od vysledku zametania skladov. Ja som prvu dvojlampovku DIPENTON ubastlil v osmej triede
a to este kutacom co som si hrial v peci...
Byvali sme v B.Bystrici a amaterskej predajni sefoval velmi znaly a sympaticky pan

Je to sialene ! Rozobrat a sprasit to nejakym zasa len bastlom na polovodicoch
aky je v tom rozdiel ???
73 de OM6SK
Jaro
Uživatelský avatar
knavi
Příspěvky: 6
Registrován: 03.10. 2015, 17:26
Bydliště: Sloup v Moravském Krasu

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od knavi » 06.10. 2015, 14:56

Ano, vím, jaká je to radost, když se něco povede ubastlit a funguje to, sám jsem toho udělal dost. Jenomže na druhou stranu nikdy to ostatní nemohli ocenit, nebyla v tom jejich práce, divili se tomu, že můžu takovou šílenost obdivovat...
Takže to má možná cenu - určitě ale ne pro autora (jinak bych to nemohl zachránit před úplným sešrotováním), proto jsem se tady taky ptal, jestli to má pro někoho nějakou hodnotu (ne cenu), nebo to mám rozebrat... Vytáhl jsem to z hromady šrotu jenom kvůli své nostalgii po těchto přístrojích, které jsem v mládí zkoumal a snažil se napodobit (vytvořil jsem pár "paskvilů" - nepovedených napodobenin). Pár minut na to přijel chlap s drapákem a všechno šlo rozdrtit do odpadu. Takže šialené není to, co s tím chcu udělat, ale to, co by se s tím stalo, kdybych náhodou nebyl poblíž.
Takže ještě jednou: může to mít vůbec pro někoho nějakou hodnotu, aby stálo za to zachovat to v tom stavu, v jakém je to teď? Já nejsem sběratel, nemíním to jenom tak postavit do police (k mnoha dalším kusům mlčících přístrojů), jenom jsem tomu chtěl vrátit život tím tranzistorákem, aby si to ještě nějaký čas užilo hudbu a hlas...
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Znáte tento typ radia?

Příspěvek od Jirka84835751 » 06.10. 2015, 18:53

Není bastl jako bastl. Já jsem třeba "objevil" tuto úpravu Dráťáku:
gallery/image_page.php?album_id=10&image_id=56
Původní bedna zůstala, nějaký zručný radioamatér do ní kdysi vložil svoji "fantazii", já ji zpátky po náhodném nálezu zachránil a oživil. Předtím jsem netušil, jak vypadá originální obsah krásné práce akademického sochaře, který vytvořil původní návrh. Pro mně má cenu nálezu a celkem slušného příjmu na obou rozsazích. Občas si toto "vajíčko" zapnu a proladím pro vlastní potěšení. Dokonce silně konkuruje. pokud jde o kvalitní citlivost a selektivitou, dnešním šmejdům s integrovanými "digitunery" za tisíce, kde místní stanice přehluší nejen sousední kanály! Možná někomu dokonce vadí i knoflík z Máje, kde je v některých variantách dokonce střed černý. Pro fajšmekra je to stále jenom bastl a pokažený dizajn původního dráťáku.
Takže pokud Ti nevadí obsah, pak si v klídku poslouchej i na tom Tvém univerzálu, který se podobá všemu, co se stavebnice týká. ;)
PS tranzistorák typu made in CE Ti ten původní přednes nenahradí.
Odpovědět