Sonoreta - lidová tvorba

Vše okolo historických rádií
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Jano » 08.10. 2015, 13:50

Přece jen mi to nedá: Sběratelé, kteří "sbírají" seriové výrobky a zahazují originály mi připadají trochu zvláštní.
Emwec
Příspěvky: 101
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Emwec » 09.10. 2015, 10:58

Přidávám k výřadu exemplář co jsem objevil já - osazení 2x RV 12 P 2000 + 6 Z 31. Pokud se dobře dívám tak tahle verze tu zatím nebyla...
Přílohy
Sonoretta 005.JPG
J-Strilka
Příspěvky: 33
Registrován: 19.02. 2015, 19:49
Bydliště: Hlubočec (okr. Opava)

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od J-Strilka » 19.11. 2015, 15:19

Zdravím,
nemá někdo výkres šasi do Sonorety? Stačí mi hlavní rozměry, tj. celkový rozměr šasi, pozice ladících kondenzátorů a obě díry pro hřídelky kondenzátorů. Byl bych za něj vděčný. Chystám se postavit repliku Sonorety ale s elektronkami 1F33 a 1L33. :)
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Franta » 20.11. 2015, 20:37

J-Strilka > máš k té Sonoretě její bakelitovou skříňku?
Jenda55
Příspěvky: 17
Registrován: 07.11. 2015, 20:01

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Jenda55 » 20.11. 2015, 22:36

Jendou jsem dělal nákres šásí podle originálu, je to jen takový šmírák výkres a mám ho asi v práci, teď zrovna marodím. Podle něj jsem dělal Sonoretu s ruskými 12ž.. podle p. Balka. Podíval bych se po něm až v prosinci. J. ;)
Uživatelský avatar
HonzaS
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12. 2015, 20:42
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od HonzaS » 07.02. 2016, 18:11

Franta píše:Jediné co na tom je ze stavebnice Sonorety původní, je (soudě podle fotek) ta perforovaná zadní stěna, ladicí kondenzátor s bakelitovým bubínkem a možná reproduktorek, ale tím reprákem si nejsem docela jist, je v ochranné košilce a není na něj pořádně vidět. Ten trafáček je asi výstupák z Talismana. Šasi je nějaká děsná plechařina halabala slepená. Přikládám pár fotek jak by mělo vypadat šasi a reproduktorek.
Sonoreta RV12-1.jpg
Sonoreta RV12-2.jpg
Sonoreta RV12-3.jpg
Na jednom z těch dvou šásek je namísto vstupní RV12P2000 heptalová pentoda 6F31, stavěl jsem ji kdysi před 50 lety, neměl jsem ervéčko... a z nostalgie jsem to tak už nechal :)
Ten tvůj bastl doporučuji rozebrat, nechat si co by se hodilo a počkat až se někde objeví "opravdová" Sonoreta...
Ten bílý bakelitový bubínek je originál? :shock:
Uživatelský avatar
HonzaS
Příspěvky: 23
Registrován: 17.12. 2015, 20:42
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od HonzaS » 07.02. 2016, 18:29

elektronik55 píše:502
Toto je SONORETA , která mě bohužel neříká Pane501
Je to vyloženě nálezový stav500
Je v hrozném stavu499
Reproduktor - nepoužitelný498
Skříňka by ještě šla497
Stejně je to krásná hračka

Mám v úmyslu si SONORETU postavit na stará kolena , jako hračku pro seniory . My dříve narození podléháme "Nostalgii"
a vracíme se do dětských let . Chceme si hrát nóóó ! Ta Sonoreta na snímcích , bohužel není moje a majitel se jí nechce zbavit . Tady bych požádal o pomoc : - hodil by se "vrak" , hlavně aby tam byl otočný kondenzátor i s tím "kolečkem",
ostatní bych už dal nějak dohromady .
Vaše Sonoreta nevypadá vůbec špatně! Hlavně ten krásný zachovalý reproduktor a 1. verze cívkové soupravy vypadají perfektně zachovale :) [Tedy Sonoreta od neznámého majitele] :)
Jenda55
Příspěvky: 17
Registrován: 07.11. 2015, 20:01

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Jenda55 » 18.02. 2016, 20:48

Zdravím vespolek,

pokud by si někdo chtěl vyrobit šasí na Sonoretu, tak zde nabízím několik náčrtů, kde jsou rozměry šáska a míry jak pro hranaté, tak pro kulaté díry. Je to jen tak narychlo namalované, takže se omlouvám, pokud to není úplně košér, co se technického kreslení týká. Nechám prostor pro někoho, kdo by to uměl nakreslit třeba v Cadu, či jinak lépe než já. :lol:
Ohýbání části pro ladící kondenzátor je potřeba udělat po vyvrtání základních děr (mimo děr pro ladící kndenzátor, ty vrtáme až pak) a vyříznutí výřezů. Šasí je kresleno od spodu, takže ohneme část pro kondenzátor směrem dospodu, podle čárkovaných čar do pravého úhle. Potom šásko položíme na nějakou silnější destičku a na vzniklou díru po ohybu dáme příslušně velký kousek stejně silného plechu a přes něj až na šásko položíme asi 2,5mm pasovinu. Stáhneme svěrkami na obou stranách u ohnuté části. Po té zatlačíme na vyhnutý plech a ohneme jej přes pásek, doklepeme přes dřevěný špalík dle potřeby, čímž nám vznikne v šásku prohloubení pro ladící kondenzátor, jak jsme zvyklí z originálních šasí. Teprve po ohybu, nakreslíme a vyvrtáme dírky pro ladící kondenzátor, pokud bude použit jiný, vrtáme příslušné dírky podle něj.
Pak je možné ohýbat část pro vazební kondenzátor, podle toho jaký máme k dispozici. To jde dobře ve svěráku. Dále ohneme část pro hřídelku ladění. Krajní ohyby na obou stranách šáska ohýbáme tedy až nakonec, nelépe v ohýbačce. Pak teprve můžeme z boku vrtat malou dírku pro hřídelku v zadu.
Hřídelku nasadíme do šáska a zezadu jí trochu roznýtujeme , vyzkoušíme zda se točí zlehka a přitom nevypadává, donýtujeme a je to hotové.
Pro stupnici ohneme plech podle náčrtu do profilu a ten lze buď přišroubovat, nebo také nýtovat dutými nýtky, jinak je to bodované.
Já jsem použil na výrobu šasí pozinkovaný 1mm plech. Lze použít 0,6-1mm, nebo co se sežene.

Hodně radostných úspěchů z vlastnoručně vytvořeného šáska přeje H.W :thumbsup:

691 693 692
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Balek » 19.02. 2016, 08:29

Stejně jako zadní stěny na Talismany bych mohl nechat udělat i šáska na Sonoretu.
takže otázka zní kdo vše by šasi chtěl a kolik byste za ně byli ochotni dát? Zjišťuji zda-li by se výroba vůbec vyplatila.
Ona bude nejdražší příprava, zkrátka to dát do formátu pro tu řezací mašinu, vyřezat to již není drahé, takže čím více kusů bude tím to vyjde levněji.
Jenda55
Příspěvky: 17
Registrován: 07.11. 2015, 20:01

Re: Sonoreta - lidová tvorba

Příspěvek od Jenda55 » 19.02. 2016, 10:55

Já si myslím Václave, že je to spíš na jednorázovou výrobu podomácku. U této stavebnice se nevyplatí dělat více kusů šasí fabricky, i když by to bylo perfektní. To by k tomu musely být i ostatní věci, aby vznikla stavebnice a to by už asi mělo smysl, ale asi by to bylo neúnosně drahé. Jinak by stačilo jen vyřezaný a vyvrtaný plech a ohnout by se to dalo dodatečně. Asi by se ale nenašlo dost zájemců o šáska.

Děkuji za nabídku H.W.
Odpovědět