Tesla 504 U-II Pionýr

Vše okolo historických rádií
lampofil
Příspěvky: 9
Registrován: 02.01. 2014, 13:41

Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od lampofil » 02.01. 2014, 14:30

Dobrý den.Potřeboval bych poradit.Uvedl jsem do provozu výše uvedené rádio,vyměnil všechny kondenzátory kromě slídových ve vf.UY1N jsem přemostil z anody na katodu kond.25k.Přívod sítě zablokoval kond.33k.Rádio při naladění silné stanice,ČRO 2-Liblice, stejně pořád bručí.U jiných rádií pomohla výše uvedená opatření a modulační brum zmizel,tohle vzdoruje všem zákrokům.Dá se s tím vůbec něco dělat,nebo je to prostě vlastnost tohohle rádia?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan » 02.01. 2014, 18:43

Jsou ostatní přijímače u kterých pomohla tato úprava také univerzály s elektronkami U 21 ? Pokud ano, tak budou v přijímači nejspíše vadné blokovací kondenzátory. Osobně jsem tento typ modulačního brumu nikdy neřešil, možná, že mám štěstí na lokalitu a široko daleko žádný sv vysílač. K zabránění pronikání vf signálu po rozvodné síti v blízkosti silného sv vysílače bude asi jeden kondenzátor 33nF málo.Též by mohlo pomoci mírné rozladění mf nebo oscilátoru, těžko říci -
snad napíše někdo s osobní zkušeností...
(fintu s obracením zástrčky v zásuvce a zkoušení i jiných zásuvek v domě jsi asi už vyzkoušel)
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan155 » 05.01. 2014, 06:48

Setkávám se s tím často i u neuniverzálních přijímačů ,naposledy Romance. Mám v dílně extrémní rušení v pásmech sv,dv vzhledem k tomu,že v blízkosti se nachází několik sestav FV panelů a krom toho pod dílnou v základech jde přizemnění PE a je tam někde spojeno s hromosvodem. Pokud to bručení je skutečně jen na některé vyladěné stanici,je to výsledek směšování frekvenční čáry rušení a následný průchod mf zesilovačem. To už nejde odstranit,leda zmenšením vazebních kondenzátorů v nf tak,aby řetězec tvořil horní propust. Obvykle tam však není jen brum 50Hz ,ale i další harmonické,a to už ze signálu prakticky nelze odstranit. Tebou popisované úpravy jsem také zkoušel,nemají na to podstatný vliv.Pokud máš k tomu prostředky a zkušenosti, pomohlo mně u jednoho Rytmusu právě na stanici ČRO2 přeladění mf zesilovače o cca 5 kHz , používání co možná nejkratší drátové antény a změna jejího umístění. Toto řešení tedy není obecně použitelné ,neboť záleží na "místním rozložení " rušení v daném místě. Ze strany sítě jsem laboroval s všemožnými filtry,ale tudy cesta nevedla,vliv byl nepatrný. Vzhledem k tomu,že vedle zapnutý tranzistorák s feritkou takové rušení nevykazuje, je příčina problému zřejmě v indukci el.složkou pole do antény. Zřejmě by tedy obecnějším řešením problému bylo použít buď rámovou antému, nebo feritovou, ale zde je řešení nešikovné vzhledem k nutnosti tyto antény ladit,popř.pokud to místní podmínky dovolují, vzdálit drátovou anténu od objektu třeba někam do zahrady
a svod vést přes balun 1:6 - 1:9 koaxem.U Romance,protože majitel chtěl po rekonstrukci skříně toto rádio trvale používat ,jsem to řešil vestavbou upraveného VKV scanrádia do prostoru zdířek pro gramovstup , napájení ze žhavení,hraje to na 3/4 m drátu asi 15 stanic bez rušení.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan » 05.01. 2014, 12:54

Tak to bohužel, pokud bydlíš v blízkosti FV elektrárny ve které se používají měniče pro převod ss na st a některé harmonické jsou blízko a nebo přímo na stejné frekvenci vysílaných stanic.
Navíc je situace zhoršená uvedeným hromosvodem, který jako anténa vnáší do domovní instalace rušení způsobené právě měniči ve FVE. Nevěř tomu, že pomůže derivační článek, s tímhle problémem má problém i moje FT1000MP5. Východisko mohou být antény které reagují převážně jen na magnetickou složku jako třeba feritová nebo stíněná rámová, avšak ty se musí dolaďovat. Lze to provést i dálkově pomocí varikapů nebo kondenzárou ovládaném malým servomotorkem např. ze starého zapisovače.
Pokud je rušení pouze při silné stanici a jedná se o modulační rušení, kdy se frekvence vysílače naindukovává do vedení síťě určitě pomůže atenuátor (uvažována lokalita v blízkosti vysílače a mimo problematickou lokalitu FVE). A to i v jednoduché podobě potenciometru 100 - 500 ohmů. Jezdec na drát, krajní pak anténa a uzemnění. Protože aby došlo ke směšování musí mít vstupní signál náležitou úroveň.
Já tu mám také rušení, avšak od nějakého zapalování plynového kotle, co to dělá při poslechu na přímozesilujícím přijímači si nikdo nedokáže představit. Ale bohužel, televizi to neruší, fm také moc ne, takže ČTÚ to vůůůbec nezajímá ! Taková je doba.
Přitom mají slušnou výbavu, spektrální analyzátor a měřící přijímač dává jednoznačné výsledky, člověk by hned věděl jak na tom je bez experimentů. Jeden technik mi ale osobně řekl, že si nedokážu představit kolik mají v současné době práce, takže na takovéto kraviny kolem sv a kv vůbec nemají čas...
lampofil
Příspěvky: 9
Registrován: 02.01. 2014, 13:41

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od lampofil » 05.01. 2014, 15:17

Dobrý den.Blokovací kondenzátory jsem všechny vyměnil,dokonce za dvojnásobnou kapacitu.Ta ostatní rádia jsou dvě philety a Tesla 410U.Pravda je.že když je připojím na svoji dvacetimetrovou zkušební anténu,tak trochu bručí taky,ale na metr drátu ležící na stole ne.Ten pionýr bručí i na ten metr drátu.Bydlím asi 15km od Liblic a nikdy jsem s modulačním brumem neměl takové problémy jako ted.U většiny rádií,která se mi dostala do ruky od roku 1979,kdy jsem se o ně trochu začal zajímat,byly kondenzátory pro blokování sítě proraženy.Tak se vyštíply a už se tam žádné nedaly a stejně to nebručelo.A to Liblice vysílaly výkonem 1,5MW.Zkusím ten potenciometr z antény proti zemi a kdyžtak zkusím polaborovat s mf.Uvidím co to udělá.Děkuji všem za rady.
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan155 » 05.01. 2014, 16:29

No,trošku mě v názoru na neodstranitelnost závady opravdu zviklává to,že podobná rádia to u tebe nedělají. Máš-li do toho chuť,sílu a vybavení,zkusil bych ještě následující :
- přeměřit pracovní body na všech elektronkách bez signálu ( aby se nestalo,že některá je v důsledku její vady či vady okolní součástky ujetá někam ke "kolenu" a místo zesílení od určité velikosti signálu "nenásobí" ),
- překontrolovat funkci AVC ( C27 7 pF a hlavně vysokohmové odpory u něj ) ,tj. jestli opravdu při vyladění stanice ČRO2
AVC funguje správně ,je dobře vyfiltrované /C34 a zavírá obě elektronky při silném signálu ,ale ne tak,aby se dostaly někam "do kolena" ),popř.dát místo 7 pF kond třeba 12 pF ,tj.zvětšit napětí AVC při silném signálu,
- zkusit doladit mf zesilovač a vstupní obvod na max.právě při vyladěné stanici s brumem ,pokud by signál podstatně narostl,pak by se to muselo celé kompletně přeladit ,
-zkontrolovat naladění odlaďovače mf na vstupu,máš-li signál brumící stanice podstatně větší než jiné,
-vyměnit postupně elektronky za jiné,odzkoušené ( měl jsem tu jednu UBL21,která byla po zapnutí perfektní,asi po 5 minutách začal růst anodový proud až někam ke 100 mA a rozhodilo to celé rádio přes předpětí a AVC.

Navrhované použití atenuátoru na vstupu bych zde viděl skepticky - přece jen elektronky ve správných pracovních bodech se nepřebudí tak snadno jako tranzistory . Krom toho ,kdo z těch,co nevysílají,má k dispozici nějakou opravdovou "čistou" zem a nepoužívá místo ní vodič PE z instalace ? Myslím si,že výsledek bude podobný zkracování drátové antény a poměr signál/rušení se nezmění,je-li to tedy rušením a ne nějakou závadou viz výše. Ale nic proti pokusům :) .
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan » 06.01. 2014, 10:46

Já bych to nejprve vyzkoušel a potom polemizoval.
Že se elektronky tak snadno nepřebudí jako tranzistory, no historie ukazuje něco jiného. Stačí si jenom porovnat co přibylo na vstupu sovětského přijímače R250M2 oproti R250...
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan155 » 06.01. 2014, 15:37

Jak říkám,nic proti pokusům všeho druhu.
lampofil
Příspěvky: 9
Registrován: 02.01. 2014, 13:41

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od lampofil » 22.01. 2014, 11:23

Dobrý den.Tak jsem ukončil laborace s výše uvedeným rádiem.Změřil jsem napětí a proudy elektronek a všechny celkem sedí dle schématu,avc při vyladění funguje,c34 vyměněn.Elektronky jsem vyzkoušel z jiného rádia,bez úspěchu.Jediné co trochu pomohlo bylo přemostit odpory,na kterých vzniká předpětí kondenzátorem 0,2M.Tím se brum snížil možná tak o třetinu.Zvětšování kapacity nad 0,2M nemá vliv. Atenuátor taky nepomohl.Ladit mf bohužel memůžu,jádry cívek nejde pohnout místo drážky na šroubovák mají vykotlanou díru.Asi už je někdo zkoušel ladit.Nakonec jsem zkusil do přívodu zapojit sítové tlumivky,vykuchané z vraku rádia Tosca.Tím se brum snížil tak na třetinu původní hlasitosti,takže se to konečně dá jakž takž poslouchat.Víc už asi udělat nepůjde. Pro porovnání,dostal jsem minulý týden od známého talismana 306u.Byl v něm vyteklý kond. přemostujícíUY1N.Tak jsem ho vyštípl a zkusil rádio zapnout.Při naladění ČRO2 slabě bručí,ale když udělám to samé u výše uvedeného pionýra bručí tak,že to nejde poslouchat. Každopádně,díky všem za rady.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Tesla 504 U-II Pionýr

Příspěvek od Milan » 22.01. 2014, 15:10

Aby nakonec nebyl problém v té mf. Otáčení jadérkama se musí projevovat poměrně ostře na síle příjmu. Pokud dvě, tři otáčky nejsou vůbec poznat bude problém s kondenzátory, převážně vysoký tg delta. Pak se přijímač může do jisté míry chovat jako přímozesilující a mohou vznikat výše uvedené problémy.
Takový přijímač má však nápadně sníženou citlivost.
Jak to může vypadat v praxi - připojuji obrázek. Přijímač sice hrál, měl však velmi nízkou citlivost, při otáčení jadérky jsem zjistil, že jedno vůbec neragovalo. Po rozebrání jsem našel jeden vývod paralelního kondenzátoru přerušený (mosazný pásek) navíc byla cívka lehce pokryta plísní. Co se dřív nezdálo jako vůbec pravděpodobné v těchto univerzálech Tesla se nyní stává realitou.
Též by mělo být samozřejmostí při slaďování mf v rozhlas. přijímačích druhý obvod v mf trafu zatlumit nebo rozladit (připojením r nebo c).
K upevnění mf traf je vhodný tento nástroj: http://www.radiojournal.cz/navody/beran/73.pdf
Vosk zajišťující jadérka se rozpustí dobře petrolejem, možná by to šlo i benzinem. Lihem to moc dobře nejde a ředidlo je moc agresivní, to bych nezkoušel. A pak slabým nahřátým šroubovákem se pokusit vytvořit novou drážku (pozor na kostřičku cívky), případně provrtat a do otvoru napasovat šroubovák...
Přílohy
MF.jpg
Odpovědět