pár tipů z praxe

Vše okolo historických rádií
zizim
Příspěvky: 2
Registrován: 24.03. 2015, 11:35

Re: pár tipů z praxe

Příspěvek od zizim » 24.03. 2015, 22:42

...
Přílohy
WP_20150220_19_32_56_Prob.jpg
WP_20150220_19_39_52_Prob.jpg
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: pár tipů z praxe

Příspěvek od mezifrekvence445 » 25.03. 2015, 03:54

Po určité absenci se znovu objevil na trhu přípravek TEMPO a v poněkud širší druhové nabídce. Viděl jsem tubová balení v jiných barvách, správná a vyzkoušená je pasta v tubě v kombinaci žlutá,černá,červená , foto na předešlé straně.
K hadrovce na vrtačce. Velké plochy leštím ručně. Na různé škvíry šprušle na talismmanu a pod. mám minihadrovku. Používám minivrtačku na tištáky , používají ji také hodně modeláři . K ní lze zakoupit různé sady udělátek /diamantové, brusné kotouče, filcové lešticí kotoučky atd. Hadříky cca D 3cm jsem nastřihal , nemusí být přesně kruhové, a stáhnuty jsou v držáku s osičkou z dané sady udělátek.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: pár tipů z praxe

Příspěvek od mezifrekvence445 » 25.03. 2015, 04:22

Výroba pružinek, pérek.
Ploché pružiny v přepínačích u Philet a Rytmusů dost často praskají nebo chybí. K výrobě náhradních použijeme pérko ze starého budíku. Ulomíme si o něco delší kousek než budeme potřebovat. Než ho budeme ohýbat a opracovávat do potřebného tvaru musíme ho vyžíhat. Pérko rozžhavíme nad plynem do červena až do oranžova a CO NEJPOMALEJI ochladíme. Vyžíhané pérko stratí pružnost a změkne, lze ho vrtat, pilovat naohýbat do potřebného tvaru. Pak ho znovu rozžhavíme do oranžova a CO NEJRYCHLEJI ochladíme ve vodě nebo v oleji. Tvrdost a pružnost se mu vrátí. Při rozžhavování nežhavíme dlouho abychom nevypálili - nesnížili obsah uhlíku v oceli, pak by již materiál nešel zakalit na potřebnou tvrdost a pružnost.
Podobnou žíhací - kalící metodou lze opravit i vinuté pružiny (natvarování nového očka když se původní ulomí) Tady to chce již určitou praxi, tenký drátek velmi snadno překalíme, pak většinou praskne.
K vinutí pružin je vhodná tzv.patentová ocel, jinak ocel třídy 13 nebo 15. Metrové dráty ve vyžíhaném stavu. Ve Feroně ji kdysi měli v různých průměrech.
Odpovědět