Rádio Kongres - oprava skříně

Vše okolo historických rádií
Jan55
Příspěvky: 366
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Jan55 » 05.05. 2019, 10:06

Milane, děkuji za informaci o tryskách, nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Nějaké trysky si budu muset koupit na různé opravy. Vždy jsem to náhradně aplikoval třeba přes díru v papíru, aby barva zasáhla jen určitou část. To bylo sice dobré, ale bylo potřeba tuto clonu čas od času vyměnit za jinou, usazovala se na ní barva, která pak mohla něchtěně skápnout kam neměla. Toto jsem používal na opravu laku na autě, jinak z malinkaté odřeniny byl flek jako dlaň. U sříkání rádií s černými rohy mně napadlo udělat si přípravek, takové opěrné pravítko nad rádio, o které by se opřela ruka a jela po pravítku. Pak by to mohlo vypadat dobře, ale to by se zase teprve muselo vyzkoušet. Ano, vše chce cvik. Budu rád, když sem Milan155 dá nějaké nové zkušenosti.
Milan155
Příspěvky: 142
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 13.05. 2019, 15:55

Zkušenosti zatím sbírám, zatím se zdá, že jsem přeorientoval na výrobce rakví :D , je to jen první vrstva laku , ve skutečnosti to vypadá o malinko lépe. Postup, jak jsem to patlal a matlal , popíšu , až si tu rakev dodělám.
P.S. Dole se na kachlácích suší tlumivka z Kongresu, izolační odpor naměřen asi 0,5 MOhm / 500V dc.
Přílohy
P5100087.JPG
Milan155
Příspěvky: 142
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 15.05. 2019, 17:39

Protože se v mezičase věnuji opravě šasi Kongresu, narazil jsem na dva problémy, kde bych potřeboval od zkušenějších poradit :
1. Blokový kondenzátor - všechny svitky jsou vadné , svody řádově desítky kohmů . Z které strany blokového kondenzátoru tu krabičku otevřít - ze strany držáku na šasi , tj. strana průchodek , nebo ze strany druhé ,
tj. z pohledu šasi nahoře ? Předpokládám, že je to zaletované .

2. Jaké je pořadí přepínače vlnových rozsahů ( ve směru hodinových ručiček ) - je to GRAMO, DV,SV, KVII ,KVI
dle dokumentace na oldradiu nebo opačně tj. KVI až GRAMO dle dokumentace v Kottkovi ? Bohužel v návodu k obsluze také ani slovo . Problém je v tom, že přepínač má t.č. 7 poloh (!) a některé segmenty jsou podle polohy díry na ovládací tyčku o 180 stupňů pootočeny , takže někdo se s tím již trápil . Ani z ukazatele vln nepoznám , kterým směrem se bude točit - lanko je urvané a viselo v bedně.

Díky za radu.
houmr
Příspěvky: 97
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od houmr » 24.05. 2019, 19:09

Omlouvám se za "neodpověď" na SZ, ten den si Davídek zlomil ruku a byl jsem s ním dva dny v nemocnici a pak jsem to z hlavy vytlačil jinými starostmi. Pořádí je následující - při pohledu na přepínač je po směru hodinových ručiček nejdříve Gramo, a pak IV, III, II, I. Který rozsah to je poznáš ze stupnice, já tam teď už znova nepůjdu :roll:
Milan155
Příspěvky: 142
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio Kongres - oprava skříně

Příspěvek od Milan155 » 25.05. 2019, 06:17

Díky za informaci Houmře. Potvrdil jsi moji domněnku,tj. odleva Gramo, DV, SV, a 2xKV . Problém vznikl tím, že
někdo násilně protočil vlnový přepínač přes pravý doraz , ten se zčásti odlomil. Proto měl přepínač 7 poloh ,tj. zbytek do celkových 12 možných. Jenže přitom, jak jsem zjistil, zmasakroval kontakty a spínací segmenty na kotoučku desky D1 , samozřejmě mu to nehrálo , tak asi vytáhl ovládací tyčku a zkoušel a přitom další dva kotoučky otočil vzhůru nohama. Než jsem na přišel, stálo mě to celý den. Když jsem mechaniku přepínače odšrouboval a tyčku vytáhl, vypadl poničený otočný střed desky D1 . Zbytek zarážky jsem ubrousil, provrtal a dal tam na její místošroubek M2 s ze strany opilovanou válcovou hlavou. Kotouček desky D1 a kontakty se podařilo jakžtakž srovnat , musí se odpájet asi tři dráty z přepínače kvůli přístupu . Pak ovšem nastal dvouhodinový horor - jak dostat ten otočný střed zpátky do desky . Nakonec se to povedlo , ale už jsem myslel na popelnici :) . Rádio již vyluzuje nějaké zvuky , dnes to chci sladit, předběžně to vypadá na sežrané padingy v oscilátoru na DV a SV.

Možná ještě k mým dotazům zde, které zůstaly bez odpovědi : Ozdobné lištičky na skříni vpředu lze opatrně vyndat - jsou lepeny bodově tak po 8 centimetrech do drážky vodorozpustným lepidlem , takže od konce inj. stříkačkou vodu pod lištičku , chvíli počkat, a jen prsty vyviklávat . Jde to pomalu , ale žádná se nezlomila. Bakelitové kryty přepínačů na bocích vyndat bez poškození asi nejde , jsou po obvodu drážkované , namazány lepidlem a naražené, ven asi jen s kusy dýhy. Blokový kondenzátor - ani větší páječka se nechytá, je to z měděného plechu , pomohla opalovací pistole 1500W ,kond uchycen do svěráku, ohříváno ze strany průchodek , po cca 1 min lze víčko oddálit. Vypadnou přitom ale naletované porcelánové krčky průchodek a pájecí očka.

Ještě budu dávat jednu vrstvu laku na skříň , tak sem pak něco napíšu, ale s tou airbrush pistolkou to jde celkem
dobře, žádá si to však oporu ruky, aspoň podélně hranol do svěráku . Zakrývat se musí , třeba vyčnívající lištička
kolem stupnice něco pochytá, tady je ale černá, tak je to jedno.
Odpovědět