KV adaptér

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

KV adaptér

Příspěvek od Jano » 20.02. 2018, 15:40

Přístroj, o kterém chci referovat vypadá na první pohled jako miniaturizovaná (v rámci tehdejších možností) jednolampovka. Při bližší prohlídce se ale ukázalo, že jde o dosti neobvyklé zařízení - superhetový doplněk pro příjem krátkých vln na přijimači, který tento rozsah nemá.
Samotný přístroj je co nejjednodušší. Je osazen elektronkou ECH3. Vstup není laděný, je tu jen filtr, potlačující nižší kmitočty. Stačí tedy jednoduchý ladicí kondenzátor pro oscilátor - triodu. V anodě heptody je VF transformátor na hrníčkovém jádře, přes který byl rozdílový kmitočet přiveden na anténní vstup SV přijimače. Ladění tohoto přijimače patrně nahrazovalo pásmové ladění na KV. Kromě vývodů pro žhavení a napájení anody, vyvedených na objímku čtyřnožičkové elektronky má jen zdířky pro anténu a výstup na přijimač. Adaptér mohl být napájen z přijimače nebo mohl mít vlastní zdroj.
Přístroj jsem neoživoval a nezkoušel. Výstupní vinutí je přerušené a k převinutí VF trafa bych musel celý přístroj rozebrat do šroubku. Pochybuji, že bych ho dokázal tak hezky zase složit.
O jeho historii, ani o tom, jak byl skutečně používán nic nevím, takže se musím dohadovat. Je možné, že adaptér byl běžně používán s kvalitním rádiem bez KV rozsahu, třeba s Philipsáckou Superinduktancí. Druhá možnost je ale pravděpodobnější: V roce 1943, po bitvě o Stalingrad vyšlo nařízení, že ze všech přijimačů na území Protektorátu musí být odstraněn KV rozsah. (To už mohli rovnou napsat "prohráli jsme válku".) Do té doby bylo "jen" zakázáno poslouchat zahraniční rozhlas a řada lidí skončila na popravišti nebo v koncentráku, protože zákaz překročila a prozradilo se to. Vynalézaví Češi si - při zachování nutné opatrnosti - dovedli s poslechem na KV poradit, přestože jejich rádia byla vykuchána. Majitelé jednoobvodových dvou nebo třílampovek to měli poměrně jednoduché (moji rodiče měli v té době bateriovou třílampovku). Majitelé přístrojů náročnějších si podle všeho pomáhali podobnými přípravky, které se daly, když se zrovna nepoužívaly dobře schovat pro případ prohlídky.
Byl bych velice rád, kdyby se našel někdo, kdo viděl něco podobného v provozu či má více informací, takže moje fantazie upřesní, případně vyvrátí osobní vzpomínkou. Jenže ono je to asi přece jen příliš dávno.
Obrázky:
http://hrusque.rajce.idnes.cz/Adapter/#adapter_001.jpg
http://hrusque.rajce.idnes.cz/Adapter/#adapter002.jpg
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: KV adaptér

Příspěvek od Milan » 20.02. 2018, 22:31

Určitě se jedná o doplněk k superhetu kde byly za války odstraněny krátké vlny. Pro DX příjem se to vzhledem k jednoduchosti nehodí, ale pro poslech Londýna ideální. Výstup bude patrně v rozsahu SV. Na podobné přístroje vycházely návody v časopisu Radioamatér. Ale proč píšu, vzpomněl jsem si na článek který je otištěný v časopise Radiojournal a tam bylo pojednání právě o tomto doplňku. Nevím však jaké to bylo číslo. Matně si vzpomínám, že článek se jmenoval Co to byla Churchillka.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: KV adaptér

Příspěvek od Milan » 05.05. 2018, 07:26

Další pojednání o KV adaptérech :

https://www.radiomuseum.org/forum/stass ... eiten.html
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: KV adaptér

Příspěvek od Milan » 21.09. 2018, 07:38

Další dokumenty vypátrány ! Byl tohle snad přijímač lidově zvaný "čuráček" ? Viz. první příloha. Druhý dobový dokument se zabývá trestem za příjem na kv...
Přílohy
WP_20180921_07_57_58_Pro.jpg
DSC_0041.jpg
Odpovědět