Stránka 1 z 1

Amatérský komunikační přijímač

Napsal: 20.01. 2018, 14:29
od Jano
Před časem jsem získal jednoduchý komunikační přijímač, amatérsky zhotovený někdy v padesátých létech. Dostavěl jsem k němu zdroj a "rozchodil" ho. V podstatě jsem musel vyměnit jen vadné elektrolyty, přívodní kabel a opravit SV cívku, která měla upadlý vývod, podle zákona schválnosti ten spodní. Převinul jsem jí v ruce, takže má větší kapacitu a souběh tím pádem není dokonalý. Ani jsem přístroj nějak zvlášť nečistil. Pak jsem si řekl, že bych měl o něm získat bližší informace, jak je u sběratelských pokladů zvykem. Přístroj vzbudil zájem, proto dávám popis i sem.
Jde o modifikaci přijímače KS 5247, návod vyšel v časopise Krátké vlny. Autor mého přístroje ho zřejmě stavěl i pro domácí použití, takže doplnil střední vlny, na koncový stupeň použil elektronku EBL21, větší výstupní trafo a přidal tónovou clonu. Tehdy lidé většinou věci rozuměli, takže si dovedli upravit přístroj pro své potřeby. Mechanická konstrukce je možná zbytečně stěsnaná.
Koncepce připomíná komerční přijimač Iron Kvinta. Směšovač a oscilátor s elkou ECH 21, první mezifrekvence s EF 22, druhá s heptodou z ECH 21 - trioda slouží jako nf. předzesilovač, diodová detekce a koncový stupeň s EBL 21. Tady je rozdíl proti původnímu návodu, který měl jako koncový stupeň pro sluchátka EBC 3. Samozřejmě záznějový oscilátor pro příjem nemodulované telegrafie. Podobné konstrukce byly v té době dosti oblíbené, ještě v roce 1959 vyšel v AR návod na něco podobného s modernějšími elektronkami.
Myslím, že jde o doklad kvalitního a odborného amatérského výkonu, takže stojí za shlédnutí.
Fotky můžete vidět na https://hrusque.rajce.idnes.cz/Radia2/

Re: Amatérský komunikační přijímač

Napsal: 27.01. 2018, 11:29
od Jano
Tak jsem doufal, že někdo údaje doplní, případně osvěží osobní vzpomínkou. Ale ono je to asi moc dávno.

Re: Amatérský komunikační přijímač

Napsal: 27.01. 2018, 11:33
od Heptoda
Neházel bych flintu do žita. Zkusit tady: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/ ... o71vhvskar , jsou tam "větší ryby" a nebo zde: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... file=index , tam jsou i "staré štiky", ;) .

Re: Amatérský komunikační přijímač

Napsal: 27.01. 2018, 17:07
od Milan
Solidní amatérská konstrukce. Proč nevyvolává širší ohlas je asi ten důvod, že se jedná o standardní superhet, není zde ani krystalový filtr, ani zpětná vazba, či jiné - z technického hlediska - zajímavější řešení. Možná větší ohlas by vyvolaly konstrukce z knihy Amatérská Radiotechnika, nebo časopisu KV např. přijímač MOAV s 2 x ECH4 a zejména pak demonstrace v provozu.
Ale jsem za příspěvek rád, se zájmem sleduji amatérské konstrukce, potěšilo mě to !