Jak správně šelakovat

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Jak správně šelakovat

Příspěvek od Jan55 » 30.01. 2017, 17:40

Dávám sem překopírované příspěvky s malou úpravou, ze vzkazovníku, bude to lepší ;)

Honza.W E-mail

Zdravím,

mám dotaz, jak zajistíte při lakování štětcem, aby se neuvolňovaly štětiny. Mám takový jemný štětec na nanášení laků, ale občas se mi uvolní nějaký ten vlas. Napadlo mě, když je štětec ještě nový, zalepit zezadu ty štětiny něčím, co by se při lakování nerozpustilo.

Máte někdo s tím zkušenosti? Děkuji velice

Pentoda reaguje:
29.1.2017 (13:05)X

Vážený pane kolego, ten problém znám a taky mě velice sere. Nedávno jsem do původní vizáže vracel dřevěnou skříňku na GDO (dělaly se skříňky i plechové a viděl jsem ten sám typ GDO uchovávaný v mošničce z plastu.) No, protože mám rád věci pěkného vzhledu a co nejvíce přiblížené původnímu tvaru, tak jsem lakoval. Po přebroušení a přilepení odstávajících částí. Koupil jsem menší plechovku bezbarvého nitrolaku - už to je pohroma pro kapsu důchodce! Nějak přes kilo! A protože nitrolak - celolesk rychle schne, nějak se mi eklovalo po každém nátěru dokonale vyprat šťetec - spotřeby acetonu se mi zdála zbytečná. Takže jsem zastrčil šťetec do úzké plechovky s trochou acetonu a shora zakryl igelitovým pytlíkem, aby aceton neprchal. Po vytažení z té acetonové lázně šetec pelíchal o dušu a hned se celý svazek šťetin uvolnil z plechové objímky a vypadl. Takže to je okamžitý důvod k nasrání se. Zřejmě se šťetce vyrábí jen na jedno použití. Při ceně nejmíň 15.-kč je to dost velká spotřeba materiálu. Radu tedy nemám žádnou. Snad jen vysrat se na natírání a místo toho se jít ožrat do putyky. To možná vyjde levněji!!!

Vratislav reaguje E-mail:
29.1.2017 (14:56)X

Než-li pět štětců po 20,-Kč a být 5x n.sr.n, používám sadu 3 štětců v rozličné šířce, pořizovací cena před asi 4-5 roky byla okolo 3 stovek, nepamatuji se, že by to "pustilo chlup", až na jeden případ, ale to byl stejně asi z mého pelichajícího nosiče "pohlavní pokrývky"... Štětce z "konfekce" jen na vnitřky bedýnek, na vymetání prachu a podobně. Na mozkovou soustavu je toto opatření docela balzám.... Jo, a na stupnice, resp. jejich opatrné a jemné očištění od nánosu prachu už léta používám vyřazenou, ale ne moc použitou, klasickou holící štětku, je z jezevčích štětinek, parádní práce s ní.

Jula reaguje:
29.1.2017 (16:25)X

Slyšel sem v obchodu, že jsou i štětce jenom na vodouředitelný barvy, ty štětce se nesmí použít na syntetiku a pod. Nevím, zda to je pravda, ale moc bych se nedivil, že nějaké nové ekoštětce z cizích krajů...

Honza.W. reaguje E-mail:
29.1.2017 (18:36)X

Tak já jsem si v potřebách pro umělce všeho druhu koupil sadu tří štětců různých šířek, vlas to má jemný jako ten na bodovky. Používám to na šelak a právě zde mám při natírání tento problém s uvolněním vlasů, což je k nepotřebě. Takže by bylo dobré to něčím zezadu zaslepit. Možná nějakým akrylátem, nebo naředěným epoxidem. To by se muselo vyzkoušet. Myslel jsem, jestli s tím nemá někdo zkušenosti. Budu muset vyzkoušet jemný váleček a dělat to ve studené garáži, aby se rychle neopařoval líh.



Viktor Cingel reaguje:
29.1.2017 (22:01)X

Uvolnovaniu stetin pomoze metoda, ktoru bezne robili maliari volakedy.

Tenkym provazkem tesne pri upevneni stetin v plechu, asi tak 6-10 zavitov okolo, stiahli stetinky k sebe a silno zaviazali.

Pravda je aj to, ze nekupujte lacne stetce, a skontrolujte ci je stetec urceny na dany typ nateru, dnes existuje asi 5-6 typov stetcov. Natery na baze nitro stetcom nedoporuculem, rychlo to schne a lepi, co vytiahne stetiny zo stetca.

Honza W. reaguje E-mail:
30.1.2017 (08:08)X

Děkuji Viktore, ale u plochého štětce by ta metoda ovazování asi moc nepomohla. Já to použil na šelak, Lumber Jack. Ono jedno natření ještě ujde, ale když bych to potřeboval vztít křížem, tak to již trochu ztuhne a pak to sem tam uvolní štětinu. Proto jsem myslel používat ten Lumber Jack v chladnu, kde by odpařování bylo pomalejší a nátěr se mohl rozetřít dohladka. Jde mi o to, aby nebylo vidět tahy štětce, což jemný štětec celkem dokáže, ale na rozlití je právě problém s odpařením lihu.

Ještě bych zkusil použít akrylový vodou ředitelný lak, jestli by s ním nebyl lepší úspěch. Jak nanášíte Vy, ten Lumber Jack, pokud ho používáte Děkuji H.W.

Franc reaguje:
30.1.2017 (08:16)X

Aha. Vy natíráte šelak štětcem???? Barbarské docela. To už to raději nastříkat, ne?

Vratislav reaguje E-mail:
30.1.2017 (11:11)X

Tak i já jsem barbar. Natírám skříňky štětcem, představte si to! Nástřik jsem také vyzkoušel, ale vrátil jsem se ke štětci, jenom více ředím a tudíž nátěrů více, dá se s tím pohrát a nevypadá to hůře, než bedýnka vypulírovaná Diavou. Nikomu to nevnucuji a ani mě to nikdo nezakáže. Třeba mě za to i sežerte, leč já jsem spokojen. A o tom to je. Ještě k tomu "pelichání": není to právě tím hustším nátěrem? Navíc, je-li nátěr řídčí, jde vlas chytnout peánkem, odstranit a bez následků přetřít, neboť schne vše déle. A PRO ZASMÁNÍ: Z pozůstalosti po kolegovi jsem dostal i láhev se šelakem a sáček se šupinkama, origo celý a jeden rozdělaný. Když jsem si chtěl trochu přidělat nové ingradience k natírání, vzal jsem do ruky ten rozdělaný. Na něm bylo, na etiketě z fabriky, že je to šelak potravinářský, příchuť citrón!! Ten celý sáček to samé. A já tím šelakoval a šelakoval. A ani se to kysele, po tom citronu, netvářilo. Dodnes mám ty šupinky v depozitu. Ani jsem nevěděl, že něco takového se vyrábělo, možná i vyrábí. Google by odhalil, jistě. To pro Pinkertony, já na to nemám čas!

K.Smolka reaguje:
30.1.2017 (11:37)X

Teda pánové ŠELAK ŠTĚTCEM !!! ... Franta PEŘINA SE MUSÍ OBRACET V HROBĚ !!! Někde budou dodnes jeho články jak se pracuje se šelakem, měl to propracovaný, velmi dobře, všechna čest (i když jsme se někdy hádali jestli před šelakem napouštět nebo ne)

Nevím k čemu se používal potravinářský šelak ? Je u toho "citron" i slovo příchuť ? Označení citron (lemon) se běžně a určitě déle než sto let používá u žlutě zbarveného. ...asi proto se to netvářilo kysele. Pro jiná zbarvení jsou použita jiná značení.

K.Smolka reaguje:
30.1.2017 (11:43)X

https://www.inchema.cz/selaky/
Martin Řehák reaguje:
30.1.2017 (12:15)X

Člověk se prostě pořád učí. Já taky dělám šelak polnou (houbičkou), štětec požívám jenom na místa, kam se polnou blbě dostává. Je pravda, že štětcem to asi nebude taková dřina, ale z polny chlupy nepadají a vypadá to taky moc pěkně. A s těmi barvami je to tak, jak píše kolega Smolka. Citron není příchuť, ale barva. Dokonce existuje i bílý šelak, který se většinou neprodává ve formě šupinek, ale jako copánek, vypadá to jak přerostlý korbáčik...

Vratislav reaguje E-mail:
30.1.2017 (12:47)X

A je to tady, řekl by klasik. Nástřik, nátěr či tupování?? K té "chuti". Na 99% je tam napsáno příchuť. Firma někde z okolí Prahy. Žel, jsem tento týden v regionu Náměšť n/O, tak se do mého depozita dostanu až o víkendu a zkusím nafotit štítek, bude-li dobře čitelný. Ony se ty potravinářské mohly jen stříkat či natírat štětcem. Tupování, říkám-li to dobře, je u těch, řekl bych technických šelaků. Ale i tam pozor!! Pokud se natírá, (štětcem),tak jenom JEDNÍM směrem. S F.P. mám zachovanou obsáhlou korespondenci, ohledně šelakování. No, přiznám se, že se mi to nikdy nepovedlo tak, abych byl spokojen. Inu, patřím na hranici, já vím, já vím.

Honza W. reaguje E-mail:
30.1.2017 (13:30)X

Tak co se týká šelakování a vaše zkušenosti, to by bylo asi spíš do radio-fora, ale i to jsem chtěl udělat. Jasně, že šelakování polnou je pěkné, leč však dosti náročné a ne pro každého. Zkoušel jsem si to a jelikož se mi to nadřilo jak bych chtěl a když těch skříněk je více, čtyři a různě členité, tak jsem po kolikátém pokusu a přebrušování a tak dále, dospěl k jinému způsobu úpravy povrchu. Prostě na klasické šelakování nemám čas, náladu a trpělivost a než to donekonečna kazit, tak to budu dělat jinak. To mě klidně také kamenujte jak píše Vráťa. Prostě tudy nevede má cesta.

Vráťo, no asi to ještě víc naředím, zkusil jsem ten Lumber Jack trochu zředit, ale asi to bude chtít víc. Už jsem měl jednu celkem pěknou plochu a dolešťoval jsem ji polnou, pak po mě někdo něco chtěl a já udělal školáckou chybu na kterou jsem přišel asi po čtvrt hodině. Při odchodu z místnosti ve spěchu jsem odložil polnu tam kam se nemá, na tu plochu, no a pak tam byl pěknej flek, že jsem to musel přebrousit. No nadával jsem si do zvířat. Jo nemá se spěchat a to právě platí u šelaku nejvíce

Něco jsem stříkal sprejem lakem a nevypadá to nejhůře, takže cesty dostupné mám dvě. Jen víc vylepšit to natírání. Právě to chci zkusit tím malým chlupatým válečkem, jak to bude vypadat.

A díky za odpovědi i ty káravé

Martin Řehák reaguje E-mail:
30.1.2017 (14:13)X

Bavíme se tu o šelaku, ale průšvih je, že velká část přijímačů vyrobená po roce cca 1934 už šelakovaná vůbec nebyla. S nástupem pásové výroby se začal používat stříkaný lak. Nevím jestli syntetický nebo nitrolak. Několik skříněk jsem již dělal stříkaným nitrolakem a vypadají taky celkem pěkně.

K.Smolka reaguje:
30.1.2017 (16:22)X

Dnes už nemám čas, ale k šelakování se budeme muset vrátit ! </p><p> </p><p>

Jen stručně zatím. Není to snadné, je třeba si to nacvičit! Používat už snad třista let ověřené postupy, novátorství u šelaku nesedí. Houbičky, štětec a tupování ... to už fakt raději syntetiku ve spreji. Používáte při práci se šelakovou politurou vůbec lněný olej ? Moc důležité! </p><p> </p><p>

Pozn. : Někteří výrobci dnes nabízí i šelakové laky ke stříkání nebo nanášení štětcem, ale výsledek není srovnatelný s leštěným šelakem, budete to mít "chlupatý"a šmouhovatý. Tyto laky jsou vhodné pro členitá místa , kde nelze rozleštit normální polituru.

K.Smolka reaguje:
30.1.2017 (16:26)X

U menších firem se šelakovalo pořád, lze snadno zjistit tak, jestli místo se zbytkem původního laku reaguje s lihem (aspon80% a nechat pod fólií působit cca 20min)

Viktor Cingel reaguje:

30.1.2017 (16:29)X

Nieco dobové k šelakovaniu

http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000914
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od Jan55 » 30.01. 2017, 17:49

Možná by bylo dobré, nějak co nejpodrobněji popsat třeba tu výrobu polny, její doplňování, výměnu látky a tak podobně. Napsat sem nejčastější chyby, kterých se jako začátečníci dopouštíme, čeho se vyvarovat a i vlastní zkušenosti a třeba i první začátky, nezdary a naopak úspěchy. Myslím, že to bude přínosné pro další, kdo by si to chtěl zkusit. Ideální jsou i vizuální návody. Možná se to zdá jako pro blbce, ale je lepší něco vidět a hodně o tom vědět, než dlouze bádat a nalézat vyzkoušené a fungující.
Někdy máme jinou představu o tom co se píše, než je skutečnost a pak se divíme, že to nejde. :x Tak proto to sem píšu :oops:
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od Jano » 30.01. 2017, 18:29

Ono je tu několik témat, takže postupně:
1) Čekat, že štětec, který dneska koupíte za patnáct korun bude za něco stát svědčí o naivitě.
2) I z toho nejlepšího štětce se může nějaká štětinka ulomit. Způsoby, jak tuto možnost omezit tu byly rozumně popsány, ovšem docela vyloučit se to nedá. Pak pomůže jen jedno: Štětinku okamžitě sebrat připravenou pinzetou.
3) Dlouze se rozepisovat o tom, že před lety nějaká firma zabalila šelak do jednotných sáčků, určených pro potravinářské výrobky svědčí o tom, že má někdo spoustu času.
4) Povrchová úprava rádioskřínek se řídila cenou. Levná rádia měla levnou povrchovou úpravu, ovšem třeba na gramorádiu Tábor 2 najdete krásnou, vysokou vrstvu šelakové politury. Později se často používal vysoce lesklý epoxidový lak.
5) Za svou osobu bych při použití šelaku doporučoval kombinaci: Nanést základní vrstvu štětcem a doleštit jí klasickou metodou. Ta klasická metoda byla na mnoha místech mnohokrát popsána. Než jí popisovat pořád dokola mi připadá jednodušší dát odkaz, jako to udělal pan Cingel. Pro jistotu poakuji: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000914
vanicekp
Příspěvky: 58
Registrován: 26.06. 2013, 13:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od vanicekp » 30.01. 2017, 19:39

K předchozím příspěvkům bych doplnil odkaz na podle mě skvělý popis nanášení šelakové politůry:
http://www.cestadreva.cz/diskuze/viewto ... ?f=8&t=302
Petr Vanicek
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od Heptoda » 30.01. 2017, 21:44

K příspěvku pod nickem Jano:
1/ bylo tam již napsáno.....
2/ taktéž, jen s rozdílem malý pean a pinzeta...
3/ dost lidí si občas domýšlí mezi řádky, tak proto, ne, volného času spoustu nemám ...
4/ také bylo zmíněno, i když trochu jinak...
5/ zajímavé, od každého něco, ale může být, proč ne...
------------------------------------------------------------------------------
Celkem vzato, nevím, zda bylo dobré to sem na stránky nakopírovat, navíc hodně lidí co znám ze "vzkazovníku", sem nechodí. Toť můj názor, nic víc prosím!
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od Jan55 » 30.01. 2017, 23:05

Jano: Z čeho usuzuješ, že mám štětec za 15Kč :?: Psal jsem tam, že jsem si koupil sadu štětců, ne zrovna za lacino v potřebách pro umělce. Možná nejsem umělec a tím to bude :D
Jinak Vráťa to docela hezky shrnul ;)

Ono to co je na radiohistorii, třeba od pana Stránského, je zrovna dost jednoduše popsáno a nemyslím si, že je to tak jednoduché jak píše.

Většinou se tu každý ohání odkazy někam, ano dobré, ale proč tu nenapíšete jak se to povedlo Vám a jaké jste měli problémy a tak. Pochlubte se prosím.
Chápu, že šelakování má své kouzlo, ale uznáte také to, že je na to potřeba prostory a čas. U více kusů se to prostě nedá.
Kde bych tedy prosím našel, které rádio mám mít šelak a které ne?
Asi se ptám blbě, ale prý není blbé otázky, jen blbé odpovědi kdosi napsal :lol:

Vráťo v pohodě, tak jsem prostě nechtěl plevelit vzkazovník a aspoň se to tu trochu pohne, možná :lol:
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od Balek » 31.01. 2017, 09:17

Můj problém co by úplného laika na šelakování je ten že povrch je:
1) příliš nerovný a tyto prohlubně šelak kopíruje, ani po více vrstvách se "nedolije" (na to asi je ta pemza ?)
2) jak odstranit pokud někde udělám chybu a je vidět nějaký cákanec, a pod. aniž bych to musel celé dělat znova. S tím souvisí i dotaz jak napojovat jednotlivé plochy aby to nebylo vidět.
vanicekp
Příspěvky: 58
Registrován: 26.06. 2013, 13:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od vanicekp » 20.04. 2017, 13:15

Zdravím,

byla tady žádost o postup jak nanášet šelak. Dělal jsem teď jednu bedýnku tak jsem to natočil a doplnil k jednotlivým částem titulky. Předem varuji je to odpudivě dlouhé a nic se tam neděje a kvalita je taky slabší.

https://youtu.be/FlUtGRaUG_Y
Petr Vanicek
hejnej
Příspěvky: 223
Registrován: 06.09. 2013, 17:48

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od hejnej » 20.04. 2017, 15:43

Diky,
chtel bych to jednou vyzkouset.
Zatim jsem se k tomu nedokopal. Do zimy bych chtel nekde sehnat potrebne veci k praci.

Kazdy poznatek se hodi.
Vysledek prace alespon na dalku vypada dobre.
vanicekp
Příspěvky: 58
Registrován: 26.06. 2013, 13:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně šelakovat

Příspěvek od vanicekp » 21.04. 2017, 09:46

Zdravím,

pod video jsem jako komentář vložil text z titulků.

Petr
Petr Vanicek
Odpovědět