Poválečná bateriová verse DKE - D21

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Poválečná bateriová verse DKE - D21

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 30.08. 2016, 18:03

Půdní nález (je dobré být půdoznalcem :lol: )

Fotky (album) zde:
gallery/album.php?album_id=67

Dobový bastl.
Bakelitová "Goebbelsova Tlama", už bez vylisovaných orlic.
760
Do tehdejší výprodejní sestavy (skříňka s reproduktorem, chassis bateriové verse DKE a zadní stěna) byla postavena bateriová dvojka s DF21 a DL21.
763
Pohled pod chassis nabízí všehochuť dobových součástek, kondensátory "Tesla-Always" odkazují na rok 1949. Pokud na některé součásti ještě zbýval znak ReichsRundfunk s příslušnou orlicí a WD-RJ kódem, byl zamáznut šedavou Feldgrau barvou.
764
Oktalové objímky elektronek jsou válečné, či těsně poválečné provenience. Stínicí klobouk DF21 obsahuje i mřížkový RC člen audionu; odpor 1M uvnitř klobouku a keramický trubičkový 100pF jako "průchodku".
765
Elektronky DF21 a DL21 jsou sice krásné, ale jejich emisní schopnost se blíží nule.
766
K přijimači totiž byla i krásně truhlářsky provedená dřevěná škatule na baterie, která sloužila i jako podstavec přijimače. Byla v ní sada plochých baterií pro napájení anod a šochtlík pro dva tlusté monočlánky pro žhavení. Jenže ty dva monočlánky byly zapojené do serie a spolu s malým seriovým odporem to napájelo originální provedení DKE-B, osazené lampami řady K (2V žhavení).
Pak tu bateriovou škatuli tamní domorodci zapojili na tenhle déčkový přijimač. Ślo to bez problémů, protože pětikolík do té krabice samozřejmě bez problému pasoval. Ty nešťastné philpsácké elektronky tak dostaly skoro plné 3V na žhavení... Samozřejmě to hrálo, až se hory zelenaly, ale moc dlouho to nevydrželo :(
Ten přípojný konektor není žádný bastl z nějakého lampového soklu, ale solidní tovární výrobek.
767
Tenkrát asi nějaký tehdejší elektro-radio guru těmito zástrčkami osadil tehdejším "vidlákům" jejich bateriová rádia, aby si nemuseli lámat hlavu s připojováním baterek a nespálili si žhavení drahocenných elektronek omylem připojenou anodkou.
- - -
Rádio, když se těm nešťastným lampám dá na žhavení aspoň 2,5V, hraje docela dobře i v tomhle stavu - aspoň tu chvilku, co jsem to zkoušel. Až seženu nové osazení, přístroj definitivně vyleštím. Do té doby se snad i podaří povolit zarezlé červíky knoflíků, a budu moci i vyndat chassis (a nafotit ho i zespodu).
Truhlici na baterie budu muset udělat jako repliku, je natolik sežraná červotočem, že je neopravitelná. Použiju z ní jen propojky baterek, přípojnou patici a bižuterii (pantíky, zaklapávátka atd.).
- - -
Pokračování příště (až zas renovace pokročí :) )
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Poválečná bateriová verse DKE - D21

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 04.09. 2016, 16:23

Podařilo se demontovat chassis přijimače.

Takže zde je pohled zespodu, kdy je antenní cívka přiklopena (plná vazba):
768
a zde totéž s antenní cívkou odklopenou:
769
Dále nabízím pohled svrchu, kdy je krásně vidět přepinač pro dlouhé-střední vlny, ovládaný vačkou na ladicím kondensátoru,
770
kdy kontakt při příjmu středních vln zkratuje dlouhovlnné vinutí.

Další pohled na chassis zepředu dokumentuje úžasnou jednoduchost celé konstrukce:
771

Zadní stěna byla z vnější (lícové) strany v poválečné době přemáznuta černým nitrolakem. Použil jsem papírový ubrousek nasáklý nitroředidlem a pod veleopatrně stíraným povrchem nanesené černi se začaly objevovat původní nápisy i obrázky.
Poté, co bylo dosaženo optima, jsem povrch zadní stěny ošetřil lněným olejem.
Výsledek je zde:
772

Zjistil jsem, že zapojení přijimače, až na odlišnou cívkovou soupravu, věrně kopíruje zapojení bateriové dvojky z Pacákovy Praktické školy radiotechniky. Navíc je zde proti Pacákovo zapojení pouze elektrolytický kondensátor, blokující anodovou baterii - zjevně pro situaci, kdy se vybíjející se anodce zvětší její vnitřní odpor natolik, že se dvoulampovka změní na anodově vázaný multivibrátor.

I s těmi totálně vyšeptalými elektronkami rádio hraje nečekaně dobře - zde se ukazuje vysoká citlivost (účinnost) použitého magnetického reproduktoru.
Až do rádia seženu lepší DF22 - DL21, zjevně ta tlama bude docela válet :)

Teď mne ještě čeká rekonstukce truhly na baterky - a stane se z toho docela pěkný kousek, hezká ukázka bastlířsky čistého pojetí bateriového rádia.
Odpovědět