Kdo ví co je to za rádio?

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 23.08. 2016, 11:19

Viktor: děkuji za pochvalu, ano dalo to práci a výsledek je vidět na foto. Nejprve jsem přemýšlel jak vytvořit ty rádiusy, našel jsem doma něco podobného sololitu a tak se rodil plán jak to udělat. Namočil jsem místa ohybu, tam to změklo a pak jsem to ohýbal přes plechovou šablonu do potřebného tvaru, pomocí svěrek. Po vyschnutí to už celkem drželo tvar. Až budu zase něco takto vyrábět, udělám ještě šablonu na vrchní stranu, aby tam nebyly stopy od svěrek. Přední panel je z pertinaxu a na něm jsou dvě vrstvy dýhy, každá jiným směrem a panel je přilepený a pojištěný hřebíčky ke spodku. Na to je daná ta ohnutá část a přilepená k panelu a dole ke spodku a také pojištěná hřebíčky. Po zaschnutí jsem přistoupil k lepení vrchní dýhy, po zaschnutí a začištění jsem lepil přední dýhu složenou ze dvou protikusů. Po zaschnutí jsem to zarovnal a začistil a také celé přebrousil. Pak už se mohlo mořit, zabrousit a znovu mořit. Po dokonalém vyschnutí a přebroušení jemným smirkem jsem mohl lakovat. Použil jsem lak z Lidlu s vysokým leskem. Zadní stěna je sololak namořená.
Fotky jednotlivých částí chci dát na web, až budu mít čas .
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od JirkaK » 23.08. 2016, 13:07

Nenašel by se nějaký odkaz na použitý FMkový modul, případně nedá se koupit někde přímo tady? Díky.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 23.08. 2016, 19:00

Jirko, ten modul je odsud: http://aukro.cz/dsp-ppl-digitalni-stere ... 53954.html

Na Banggood.com je něco přes dvě stovky a stejně se na něj čeká i z toho aukra, on to nakupuje asi odtamtud a něco si na tom přirazí. Číňani mají spoustu zajímavých věcí od elektroniky. ;)
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 23.08. 2016, 19:10

Tak již jsem dal fotky rádia na rajče sem : http://janwim.rajce.idnes.cz/Amaterske_radio/
Oprava:ty koncové zesilovače jsou analogové, ne digitální ve třídě D, jak jsem omylem napsal, nechal jsem se unést jiným typem, takže beru zpět. Jinak hrají dobře, vezmou si při 5V asi 1A ze zdroje. Jen nechápu, že se uchladí?
Ještě časem přidám další fota, kde je již i Micro USB konektor pro napájení. Také musím vykoumat vyvést ven Jack konektor, ale musím zjistit, jak je zapojen ten na modulu, protože při zasunutí Jacku se vypnou repráky, nejsou ale odpojovány přes konektor přímo, jak to bývá obvykle. Jack konektor má jen jeden kontakt.

Hezký večer ;)
Naposledy upravil(a) Jan55 dne 25.08. 2016, 07:53, celkem upraveno 1 x.
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Viktor » 24.08. 2016, 13:54

často si říkám, že začnu přeprodávat věci z lidově demokratické Číny. Jen se mi nechce podporovat otroctví či dětské pracovníky. Jinak by to byl dobrý busines... :D https://www.aliexpress.com/item/Best-Pr ... 4.2.Isuhnx

Vypadá to, že je jack napájen přímo z řídícího IO. Repro jsou přes extra dva šváby v SOIC8. Tam mě práve zajímalo, co to je za typy. Co tam soudruzi použili za koncáky?
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 24.08. 2016, 19:55

Viktor: ten obvod zesilovače je 8002A, při zadávání do vyhledávače jsem musel k tomu napsat amplifier
http://www.datasheetcafe.com/ns8002-datasheet-pdf/
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Milan155 » 24.08. 2016, 20:13

A kde jsou v tom obvodu ty digitální zesilovače třídy D ? Já tam vidím obyčejný analogový můstek.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 24.08. 2016, 21:17

Milan 155: jo jasně, máte pravdu, já se původně nekoukal na datasheet, tak jsem odhadoval podle výkonu a bez chlazení, že je to digitální zesilovač, ze schéma je vidět analog, tak se omlouvám za mystifikaci. :oops:
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Viktor » 25.08. 2016, 06:50

Hezky se soudruzi poprali se zesilovačem, aby kolem nebylo tolik součástek a ušetřilo se při výrobě. Jinak k zesilovačům třídy D. Kdo vám říkal, že jsou tyto zesilovače digitální? V jádru je PWM modulace nebo sigma-delta. Nic se nevzorkuje! Ovládání zesilovače jako takového můžu mít digitální... vstupy, nastavování úrovní, ekvalizér, ovládání přes DO nebo Bluetooth. Koncák digitální není. Zesilovač třídy C přeci taky není digitální a jede nespojitě. Ať se toto vlákno nezvrhne někam jinam... Když je tento modul v provozu, nemá vlastní rušení? Něco jsem páchal s deskami "made in PRC", kde byla jak analogová část tak číslicová, a rozvod napájení neměl stopy žádných zásad. AGND nebo GND jeden pojem. Lezl z toho neskutečný bordel.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Kdo ví co je to za rádio?

Příspěvek od Jan55 » 25.08. 2016, 08:15

Viktor: opravil jsem příspěvek s označením digitální v D třídě na analog, aby nedocházelo k nějakému nedorozumnění.
Jak bych poznal, že ten modul ruší? Zatím jsem nic podezřelého nezaznamenal. Jak je to tedy s chlazením konců?
Jinak co se týká toho Jacku, tak jsem zjistil, že jak je ten boční vývod, ten co je tam sám (naproti jsou tři GND,a oba kanály), tak při zapojení protikusu Jacku se na něm objeví GND a to zřejmě vyřadí ty koncové stupně a hrají jen sluchátka. Ale kde sehnat takový Jack konektor u nás v čechách? Co jsem pátral, tak v takovém provedení jsem nic takového neviděl. Asi bych ho musel koupit od číňanů :x
Odpovědět