402U-5z morálně historická rada

Vše okolo historických rádií
Odpovědět
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

402U-5z morálně historická rada

Příspěvek od Balek » 12.08. 2015, 07:06

Před časem jsem na Aukru zakoupil tento radiopřijímač s tím že byl předělaný na E řadu. Dal jsem za něj spoustu peněz s tím že to bude kousek se dvěma UY1N co se jen tak nevidí což jsem si myslel na základě toho z na konci označení, což se ale (po odstranění trafa) nepotvrdilo. K jeho opravě jsem se dostal až nyní. Po vyčištění a odstranění síťového trafa jsem zjistil že nejenom je zvětšená díra pod UY1N a přepojené žhavení paralelně jak jsem si myslel, ale také že je zde mnoho předělávek jako úplně překopané předpětí, zapojení koncového stupně, ale také mnoho zásahů v VF části s přidáním mnoha kondíků různých hodnot v řádu desítek pF. Dokonce i držáky žároviček a objímky nejsou původní. (použité objímky s kostrou na závitu) Kondíky byly některé hnědé "hovňáky" což vypovídá i dobu předělávky. Skrátka se na tom někdo dosti vyřádil.

tak se ptám jak z morálně-historickovypovídacího hlediska postupovat ?

Jednou možností je to rádio se pokusit dát dohromady alespoň aby hrálo, s tím že to bude překopaný bastard, a nebo použít celé jiné šasi z běžného kusu 401U Accord které se se žene běžně a kde přidám vše pro magické oko a štítek z tohoto bastarda.

takže pro kterou variantu se rozhodnout ?

Pokud jej pouze uvedu do chodu stejně budu muset obětovat nějaký "běžný" Accord abych z něj měl oddělovací transformátor pro gramovstup, výkonové odpory a pod. Nebude potom z historického hlediska lepší rovnou použít to jiné šasi celé a přidat pouze ty rozdílné části 402U? Potom to ale bude mít jen minimum původních částí ?

Tyto přijímače dobře popsal Tonda Petrželka: http://radiohistorie.webnode.cz/product ... yr-s-m-o-/
Přílohy
P1150217.jpg
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: 402U-5z morálně historická rada

Příspěvek od Patron » 12.08. 2015, 17:04

Možná to ortodoxní sběratelé budou brát jako svatokrádež a nechají mě upálit na hranici z bulharských gramoskříní Resprom - ale podle mě "co oko nevidí, to srdce nebolí"... Já osobně bych z toho teď udělal hrajícího překopaného bastarda, který ale bude překopaný tak, že až se jednou někde v nějakém kontejneru najde šasi, které tam být má, tak aby to šlo vyměnit.

Ale já jako sběratelské ucho nemám co radit - reaguju na to jenom proto, že někde na půdě asi mám komplet šásko z normálního Akordu - kdysi jsem sháněl náhradu za "smazanou" stupnici a zbytek z vraku jsem myslím schoval. Takže jestli budeš kolego potřebovat nějaké součástky na bastardění , rád je případně věnuju.
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: 402U-5z morálně historická rada

Příspěvek od Balek » 13.08. 2015, 06:44

děkuji za nabídku, ale šasi běžného Accordu se objevuje poměrně často a nechci Vás nutit k balení a cestě na poštu.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: 402U-5z morálně historická rada

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 14.08. 2015, 23:18

Kolego,
udělal bych toto:
Vrátil bych tam trafo i AZ11 (krásně čistě překopaná díra na T objímku!) a nechal bych to v přebastleném a navíc i provozuschopném stavu. Je to ukázka dobového kutilství - a v tomto zachycení uplynulých časů bude mít možná větší historickou cenu než běžná fabrická sériovka; je to unikát, který má svojí duši.
V.R.
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: 402U-5z morálně historická rada

Příspěvek od Jano » 15.08. 2015, 09:25

Vratislav - souhlas.
Odpovědět