problém v nf stupni

Vše okolo historických rádií
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 29
Registrován: 23.07. 2015, 22:48

problém v nf stupni

Příspěvek od pepan » 23.07. 2015, 23:07

Dobrý večer, mám šasí radia i s repro, leč nehraje.. Tak jsem začal od koncového stupně tř A, s triodou. Dotykem na mřížku nic, měřím-li napětí jednoho konce primáru proti šasi (konec k anodě) tak to v repru zaškvrká. Napětí jsou, myslím dobrá, anoda 280V G1 (+/-) -20V. Kde hledt? To šásko ještě nedavno hrálo, něco sepři stěhování dílny asi pokazilo. Prosím, jak pokračovat, kam se zaměřit? Ulomeného nic nevidím, ale může to být schované a pod. Díky za každou radu. pepan.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Jan55 » 24.07. 2015, 06:54

Dobrý den,

co je to za rádio? Typ. Jaká je koncová elektronka?
Jaký proud teče koncovou elektronkou?
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 29
Registrován: 23.07. 2015, 22:48

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od pepan » 24.07. 2015, 07:59

Dotáhnul jsem ze SD loni. Bývalo to prý, podle znalejších nějaké amerigo či co, zůstal ale jen trial na ladení, cívka vlnová je jiskra, mezifrekvence kulaté jako z talismana, zde je síťové trafo na šasí, ostatní je odstraněno, myslím ten díl vzadu na předvolbu stanic, motor ladění taky není, celé to bylo v bedně od nevímjakého radia, trochu jako mikrofona, ale nevímto jistě. Je to taky upravené,ta bedna, ale hezké. Repro buzené, výstupák je na repru. Celkem 6 lamp, AZ4, ACH1, AF3, ABC1, AB2 a koncová asi AD1 , na ní není čitelného nic. Ani mrazák nepomohl. Magioko je jen objímka, lampa není. Proud neprotéká nebo multimetr neukazuje dobře. Naskočí tam občas nějaké nesmysly, tak to ještě zkusím, až dojedu dom. Net mám na mobilu jen na čtení, chodím psát do cukrárny, do klubu. Je to jen něco přes kilometr, tak to jde. A hlavně to tam běhá jak z praku. Ale hrálo to , jenom jak jsem lakoval bednu a vyndaval ven, as jsem něco zp...l, nebo při stěhování do nové dílny se něco "povedlo".pepan
Naposledy upravil(a) pepan dne 24.07. 2015, 17:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Jan55 » 24.07. 2015, 08:56

Jestli je to AD1 a neukazuje proud, může být už slabá. Na G1 by mělo být asi -45V, anodové je vyšší, v katalogu dávají 250V. Asi bude víc zavřená AD1.

Chce to změřit AD1 a pak bude víc jasno. Proud anody by měl být kolem 40mA. Je vše kolem AD1 v pořádku? Jestli nějaký kondenzátor nemá svod, radši staré vyměnit. Zatím nic jiného mně nenapadá.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Jan55 » 24.07. 2015, 09:08

Ještě sem dávám odkaz na radiohistorii, kde je schéma v popisu od pana Cingela, tedy pokud je to Amerigo to šasí.
http://www.radiohistoria.cz/Oldradio/ma ... O-78853779
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 29
Registrován: 23.07. 2015, 22:48

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od pepan » 24.07. 2015, 17:13

Tak lampa měřená na kartě pro ad1 je dobrá na více jak 50%, dokonce jsem vyšátral AM2 a reaguje, dokonce i myslím , že na Radiojurnál se rozsvítí více. A to má chudák magioko asi tak 25%. Zatím jsem zase vyndal, aby nedostalo újmu.. Jen ten konec ne a ne rozchodit. Vazební kondenzátor jsem již dříve vyměnil, ještě znovu projdu spoje, ale to bude něco. To zapojení dost nesedí, ale konec snad bude stejný. Na neděli mi kámoš půjčí jeho multivibrátor, jak nejlépe to s ním vyzkoušet? Kostru na kostru a živej asi přes kondenzátor na hrot? A jak velký ten kond? Když vše odpojím na objímce zespodu na g1, ostatní zůstane tak jak je, a na g1 elektronky přivedu výstup ze sledovače, to by mělo být slyšet, ne?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Milan » 25.07. 2015, 08:06

Zapni rádio a paralelně k primáru výstupního transformátroru (zde se dají využít zdířky pro připojení externího reproduktoru) připoj miliampérmetr mělo by tam být kolem 40mA, pokud je lampa slabá, tak minimálně 20 pro úspěšnou funkci. Jestliže, jsi vyměnil vazební kondenzátor 20nF mezi ABC1 a AD1 a prověřil 1nF tak od g1 při zkoušce multivibrátorem nemusíš nic odpojovat, zejména je nebezpečné odpojovat odpor 0,5 MOhm, který přivádí ze zdroje na g1 - 45V. Vazební kondenzátor pro multivibrátor není kritický použij v rozmezí 10 - 100nF s dobrým dielektrikem.Ale tohle se dá opravit bez multivibrátoru jen s multimetrem. Stačí změřit napětí a proud na AD1, změřit výstupní transformátor a reproduktor. Napiš hodnoty.
Tip .pokud v minulosti kdosi vyměnil v přijímači napájecí trafo, musí se zajistit aby střed žhavícího vinutí byl spojen s kostrou, v nouzi to může být jeden vývod, jinak přes lampu AD1 nepoteče žádný anodový proud.
Jano
Příspěvky: 140
Registrován: 01.10. 2014, 08:11

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Jano » 27.07. 2015, 16:36

V první řadě bych se podíval, jestli lampa žhaví. Špatný kontakt v objímce není nijak vzácná závada. Po nažhavení změřil stejnosměrné napětí mezi kostrou a žhavicími vývody. Při správném zapojení by nemělo být žádné, jinak zavírací napětí elky - asi 40 volt. Moderní multimetry s velkým vstupním odporem umožňují měřit dost přesně napětí na první mřížce. Protože předpětí vzniká při průchodu anodového proudu, bude na ní za normálních okolností asi - 20 voltů. Při slabší elce bude menší, neprotéká-li anodový proud přes koncovku, tak velmi malé.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od Milan » 27.07. 2015, 16:42

Jano, podívej se do schématu jak vzniká předpětí pro g1 AD1.
Schéma je zde: http://www.oldradio.cz/rad20.htm
Telefunken Amerigo
Uživatelský avatar
pepan
Příspěvky: 29
Registrován: 23.07. 2015, 22:48

Re: problém v nf stupni

Příspěvek od pepan » 28.07. 2015, 08:06

Děkuji moc za rady!! Včera byl bohužel v cukrárně a připojené kavárně kde je wifina zavírací den. Oproti tomu schematu co jsem si stáhnul, není zde v tomto radiu kondenzátor C8 1nF, žhavení nemá střed, tak jsem dal na kostru jeden konec vinutí, tam asi byla propojka, visí tam kus kablíku. Radio hraje, ale docela dost je slyšet síťový brum. Rušení odjinud nepřichází v úvahu, vše ostatní jsem v baráku vypnul, je to stejný. Žádná úsporka a pod. není zapnuto. Nejbližší barák je od altánu kde dělám více jak 200 metrů, a je to taky jenom chalupa.
Tak se ptám zkušených machrů: co to síťové bručení způsobuje? Absence C8? Že není odbručovač? Dá se sbastlit? Vadné dekuplační C66,67 ? Elyty to nejsou, jsou OK.Tedy myslím, a ten brum by byl silnější. Někde jsem četl, zapojit kamsi svitek 470 nF, že to pomáhá, ale kam? Jo a ta tlumivka či co to přesně v schematu je, tam taky chybí.
Pokud něco poradíte, budu MOC vděčný. Děkuji. pepan
Edit: ještě mě napadlo, co když to je ne AD1 ale AD1n ? není to tím? A co kdyby se napětí pro žhavení usměrnilo? To je jen teorie.... :D
Odpovědět