Zauceni zacinajiciho zberatele

Vše okolo historických rádií
rado955
Příspěvky: 15
Registrován: 14.12. 2011, 14:41
Bydliště: Frýdek-Místek

Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od rado955 » 14.12. 2011, 14:55

Dobry den chtel bych poprosit jesti bi se nenasel nekdo v okoli frydku-mistku kdo by zaucil zacinajiciho zberatele v oprave elektronickych casti v elektronkovych radiich. Moje sbirka obsahuje zatim kolem 7 elektronkovych radii vetsinou tesla,2 philips a 1 ideal radio a par tranzistorovych.NEJAKE SOUCASTKY MAM I PAR ELEKTRONEK BY SE NASLO zatim nashledanou
Radim Slíva
Honza Mottl
Příspěvky: 8
Registrován: 19.10. 2011, 05:19

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od Honza Mottl » 21.12. 2011, 10:19

Nazdar kolego,

jestli se vyskytuje nějaký sběratel v této lokalitě, to bohužel nevím. Ale pomocí těchto stránek myslím nebude problém poradit či poskytnout nějaké vodítko při opravě konkrétní závady. Pokud se tedy do něčeho pustíš a nastanou potíže, klidně se ozvi. Určitě někdo poradí.
Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 66
Registrován: 22.10. 2011, 12:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od kyori » 22.12. 2011, 10:24

v prvé řadě si budeš muset opatřit nějaké měřící přístroje, aby jsi mohl ta rádia úspěšně opravovat. V prvé řadě asi osciloskop, vf voltmetr, sací měřič, laboratorní zdroj....
audiotechnika
Příspěvky: 55
Registrován: 19.10. 2011, 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od audiotechnika » 22.12. 2011, 12:04

Výbavu pro nějaké základní opravy není třeba hrotit - sám používám (pro audio) osciloskop C1-94 do 10MHz, generátor funkcí do 100khz, čítač, nějaký lepší multimetr (Metex apod), ESR metr na elyty, měřič na tranzistory (mám od Zajíce), lab. zdroj do 30V/10A a pár dalších dobností - a funguju s tím už moc moc roků a zatím mi to stačí. A hlavně se toho nebát :-)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od Jirka84835751 » 22.12. 2011, 19:07

Vážený "rado", pokud máte vážný zájem nejen o sběratelství "elektrošrotu" - jak někdy slýchávám o našem Koňovi -
pak trochu odvahy,
hodně trpělivosti přijímat ne-znalosti od starších, znalosti a potřebné rady od znalých,
obrovskou chuť si stále hrát,
pak jste i ve správné webové virtuální společnosti. Tady se bavíme jen a jen o elektronech a vše co s nimi nějak souvisí a žije. Jsem sice z Olomouce, od FM trochu z ruky, ale i touto (webovou) cestou jsem ochotný, v rámci svých skromných znalostí, jistě spolu s ostatními zde diskutujícími, přispět Vám k rozšíření Vašeho obzoru v tomto fascinujícím a stále perspektivním oboru.
Tedy sem s dotazy, vždyť všichni jsme nějak začínali;
a NEŽ SE ODVÁŽÍTE PTÁT, PŘEJI PŘÍJEMNOU ZÁBAVU S ELEKTRONY A JEHO PŘÍBUZENSTVEM PO CELÝ ZBYTEK ŽIVOTA .
Také pěkné vánoční svátky, zdraví a štěstí v novém roce
Jirka z Olomouce.
Bas1
Příspěvky: 17
Registrován: 18.10. 2011, 20:05

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od Bas1 » 23.12. 2011, 13:29

Takže začnu s mým prvním problémem. Mám TESLU sYMFONIC 603 A, vyndal jsem šasí, propláchl ve vodě se saponátem, nechal vysušit. Elektronky jsem všechny vyndal, vyčistil patice a nakonzuervoval,vyčistil potenciometr,přepínače a rovněž nakonzervoval.Po smontování rádio hraje na všech vlnových délkách. Krátké vlny jsou bez probémů, ale na SV a DV se mi ozývá "brumlání". Pokud neni vyladěná stanice,tak je silněnjší, při naladění brumlání ustupuje, v pozadí je stále slyšet.Poslech rádia je dobrý. Po delší době se stává,že brumlání úplně samo zmizí, ale po 5 až 10 vteřinách se opět projeví. Nevyměňoval jsem žádné kondenzátory, jsou všude původní,zalité v asfaltu. Poškození neni patrné,nehřejí se. Prosim vás o radu, co by to mohlo být ? Při vysvětlování ale mějte na paměti,že jednáte se začátečníkem. Takže jak se říká po lopatě, nebo lopatou.Děkuji.
cmugrj
Příspěvky: 24
Registrován: 17.10. 2011, 22:19
Bydliště: Kolínsko,Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od cmugrj » 23.12. 2011, 17:23

Jsem také začátečník ale zkusím poradit.To že se kondenzátory nehřejí neznamená že jsou v pořádku.Většinou nají skoro všechny svody,někde to vadí někde méně.Jinak to brumlání může způsobovat nějaké rušení např.nabíječky ,monitory ,pc.V dílně mám pc a při zkoušení rádia nestačí že jsou pc monitorem vypnuté musím je vytáhnout ze sítě jinak příjem silně ruší!
Bas1
Příspěvky: 17
Registrován: 18.10. 2011, 20:05

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od Bas1 » 23.12. 2011, 17:46

A takový ještě dotaz, nerušilo by to i ty krátké vlny? Ty mi jdou krásně čistě.
mkat
Příspěvky: 218
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od mkat » 23.12. 2011, 17:48

To "mumlani moze robit aj filtracny kondenzator.Preto by som odporucil premerat.
Uživatelský avatar
Priby
Administrátor
Příspěvky: 224
Registrován: 03.10. 2011, 14:18
Bydliště: Praha

Re: Zauceni zacinajiciho zberatele

Příspěvek od Priby » 23.12. 2011, 20:14

Ahoj,
tak jsem pro vás vytvořil sekci Poradna pro amatéry a začátečníky. Můžete tam psát jakékoliv, třeba i naprosto banální dotazy. Věřím, že vám ostatní rádi poradí.
Odpovědět