Regenerace elektronek

Měření a náhrady elektronek.
Odpovědět
Viktor

Regenerace elektronek

Příspěvek od Viktor » 10.11. 2014, 10:46

Při mém brouzdání po webu jsem narazil na tento článek: http://www.elektronovinky.cz/konstrukce ... elektronek Nějak mi přijde, že ty elektronky půjdou do kopru. U přímožhavených o tom vůbec nemůže být řeč, ale toho se re-autor článku taky vyvarovává.
drakon
Příspěvky: 22
Registrován: 09.12. 2013, 14:49

Re: Regenerace elektronek

Příspěvek od drakon » 10.11. 2014, 19:52

No, já bych tu regeneraci až tak nezavrhoval.Náhodou jsem se k tomu odhodlal právě dnes dopoledne a s výsledkem jsem zatím spokojený, i když ten proces neprobíhal tak jak je popsán v článku.Jde o triody E438 - žhavil jsem 6,3V asi 8min.a potom připojil anodové napětí (trafo 2x300V) ale ani po 2min.jsem nezaznamenal žádnou změnu v barvě katody.Proto jsm to přerušil, elku nechal vychladnout, žhavení připojil na 4V, žhavil 10min.,připojil anodové napětí a opět nebylo poznat žádnou změnu barvy katody. Připojený mA na začátku ukazoval 8mA a po 5min. stoupl na 12,5mA, tak jsem to ukončil a po vychladnutí dal do rádia.Nemám jak elky změřit,na kolik % jsou dobré,ale ke zlepšení v každém případě došlo (možná by to šlo ještě opakovat, ale to by chtělo napřed měřit jestli to stojí za to riskovat).¨
Ještě se vrátím k mému příspěvku náhrada E438 ruskou 4Ž1L.Protože mně to nedalo pokoj, jak to že to rádio vůbec nereaguje -naprosto hluché - tak jsem opatrně odpertloval horní víčko,protože jsem myslel jestli tam není pod tím šroubkem vývod anody nebo mřížky, ale zjistil jsem že elka je od toho šroubku propíchnutá (dírka 3mm a praskliny).
Druhá 4Ž1L zbavená toho hliníkového obalu mně mile překvapila,rádio hraje dobře.Takže 4Ž1L je možnou náhradou za E438, díky p.Balek, zdravím drakon.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Regenerace elektronek

Příspěvek od Franta » 11.11. 2014, 20:00

Ad náhrada 4Ž1L > řekl bych, že se sluší poznamenat, že autorem tohoto nápadu je kolega Jirka Hájek z Rokycan. Venca Balek s tím jenom obchoduje :lol:
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Regenerace elektronek

Příspěvek od Balek » 18.11. 2014, 12:53

Mám podobné zkušenosti jako DRAKON. Podařilo se mi jednu E447 zregenerovat tak že z kusu kde rádio slabounce hrálo je hlasitost o něco menší než u jiné dobré lampy. Po regeneraci na BM215A (přežhavením na 7V) ukazuje asi 25%emise. Před tím ručička se jen nenápadně zvedla.
taktéž se mi podažilo zregenerovat jednu bateriovou K lampu, do stavu hrajícího.
U koncové E443H se mi emise cca 20% po regeneraci zvedla tak že to bylo pouze poznat na BM215A , ale v rádiu hraje pořád slabě.
Ještě jedna zkušenost s těmi regeneracemi: doporučuje se nezapínat lampu hned po regeneraci, ale nechat ji úplně vychladnout a až potom ji zapnout. Že by to bylo tím aby se stihly navázat volné zbytky plynů na getr ?

Pokud jde o náhradu nožičkových VF lamp ruskou 4ž1L tak všichni s tím mají velmi dobré zkušenosti.
Mám mnoho kladných ohlasů. jedinný problém nastává s rozkmitáváním způsobeným tím že s původní slabou elektronkou rádio hrálo slabě a až se dala náhrada která má o mnoho větší zesílení tak se projevili vadné původní blokovací kondíky které již nestačili blokovat. Po jejich výměně bylo vše v pořádku.
http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... entody.htm
http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... triody.htm

Kdo a kdy s tím přišel jako první se bohužel nedozvíme, já jsem ale první určitě nebyl.
DOzvěděl jsme se že jedné kapličce byla dána jako koncovka 4P1L již prokazatelně v 80tých letech.

doporučuji si prostudovat tento odkaz v němčině:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren/Umsockeln.htm

a typ na závěr: je možné nakombinovat náhrady s pomíocí příkučky pro nahrazování elektronek (příručka č10)
protože 2ž27L je jako RV2,4P700 takže bateriové elektronky ( se 2V žhavením) se dají často nahradit 2ž27L a kde se používala jako náhrada RV12P2000 se dá použít 12ž1L (žhavící napětí 12V) která je často použitelná i do série s univerzálními lampami.
Odpovědět