Využití domácího analogového TV vysílače?

Ostatní co nepatří do předchozích skupin
Odpovědět
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 17:18

Dobrý den. Chci se zeptat vás zkušenějších (no, o hodně zkušenějších), zda lze vůbec na území ČR pro domácí a tudíž pro soukromé účely (nikoliv za účelem šíření, pouze pro mou domácnost) využít domácího analogového televizního vysílače? Zda to zákony ČR umožňují? Napadlo mě, že bych mohl pomocí této utilitky streamovat plochu svého počítače na obrazovku televize (například pustit z počítače film, aby se dal normálně sledovat v telce, žádné kabely, prostě jen vyvedu obraz i zvuk z počítače do modulátoru, který pak bude vysílat tento stream přes VHF nebo UHF vlny - samozřejmě v nepoužitém pásmu).

DVD přehrávač, který máme, neumí přehrávat AVI a já mám některé filmy především v AVI, dále pak nefunguje ovladač k přehrávači, takže pokud je na DVD nastavená angličtina bez titulků, máme smůlu. Mám notebook, ale ten potřebuje být neustále připojený do zásuvky a navíc nemá analogový vývod zvuku a obrazu pro televizi (má pouze VGA výstup, což je bohužel jen obraz, a kabel pro stereofonní zvuk, a demultiplexor stereo zvuku nemáme).

Tak mě napadlo, co takhle poslat obraz i zvuk z počítače přes televizní vlny? Kabely potřebuju kratší, dost možná by to šlo i přes USB (ale to bych už potřeboval převodník multiplexního digitálního signálu na separované analogové signály pro obraz a stereofonní zvuk /jestli analogová telka vůbec umí stereo, ale já věřím, že jo/).

Je vůbec nějaká krabička, která by umožnila propojení počítače s televizí pomocí televizního vysílání, třeba přes USB (dneska se všechno připojuje přes USB)? Nebo třeba nějakou tu redukci VGA na klasiku Video do koaxiálu, audio jack na koaxiál? Takhle bych mohl přes TV i ukázat nějaké webové stránky a pustit nějaké video na YouTube :)

Zkrátka by mě zajímalo, zda by se dala moderní technika nějak propojit s tou dnes již zavrženou a nepoužívanou. Digitální televizní signál využívat nechci, jeho možnosti beztak dalece přesahují rámec mého počítače (například v rozlišení), méně kvalitní analogový signál mi bude bohatě stačit.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 18:31

No...s odpuštěním je to dost hovadina. Nemluvím o kvalitě obrazu, kterej se všema těma převodníkama (z VGA na kompozit, z kompozitu na VF, vzduch, anténa, celá signálová cesta až zase na kompozit...) zmrší tak, že to pro dnešního diváka zmlsanýho HD nebude ke koukání. Hlavně to ale bude strašně těžkopádný.

Myslím si, že mnohem líp - a možná i levněji - vyjde nákup nové televize. Já mám doma snad minimálně šest let nějakej Samsung (úhlopříčka tuším nějak 90cm), co tehdy stál pod deset tisíc a ten má normální připojení do LANky. Protože ale v ložnici, kde televize je nemám zásuvku na síť a Nechtěl jsem vrtat zdi, mám v USB portu tý televize samsungáckej WiFi dongle (kopie někde z Číny tuším za šest stovek z Ebaye). Mám v routeru disk a ten jede jako media server, takže na televizi si jednoduše projedu adresář VIDEO, vyberu soubor jakej chcu (AVI, MPG, MPEG, FLV, WMV...) a pustím. Pokud nemáš router s diskem, jednoduše si na počítač nebo notebook nainstaluješ nějakej media server (kdyžtak hledej v google heslo DLNA) a funguje to pak úplně stejně - akorát ten počítač pochopitelně musí bejt zapnutej, což bys ale ve tvý "verzi" musel mít stejně.

Řekl bych, že dneska už to umožňuje většina novejch televizí.

Jo a jinak k jádru dotazu - legální to samozřejmě není. Pochopitelně kde není žalobce, není ani soudce a dokud sousedi nezačnou posílet stížnosti nebo dokud nezačnou padat nad tvým domem letadla, nikoho to nezajímá. Teoreticky bys ale měl mít i na věc s tak miniaturním výkonem povolení.
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 18:47

Tady jsme si asi nerozuměli. Nemluvím o koupi nové televize. My máme normál digitální telku, ale mě by zajímalo, zda by to bylo vůbec možné. O kvalitu (především rozlišení) mi nejde, stejně vyšší rozlišení než 1240 x 1024 pixelů z počítače nedostanu, kvalitu potřebuju takovou tu uspokojivou, aby bylo vidět, co tam je. Že tam bude sem tam pár zrnek, to mě netrápí.

Co se týče toho počítače, pokud chci na počítači přehrávat film, tak si ho samo sebou musím zapnout...

Jinak díky za odpověď, co se týče legality. Myslím si, že sousedi budou tolerantní a co se týče letadel, tak velký výkon to opravdu nemá :D V USA takové krabičky existují a normálně je lidi používají, samozřejmě v rámci domácnosti a při zachování malého výkonu, které zaručí, že se signál nedostane dál, než je povoleno. V ČR to ale není běžné a prakticky neznám nikoho, kdo by měl doma vlastní vysílač televizního signálu a normálně ho používal, navíc vím, že zde platí jiné zákony, než v USA, tak jsem se pro jistotu zeptal...
Naposledy upravil(a) Polda18 dne 28.09. 2015, 18:59, celkem upraveno 1 x.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 18:53

Rozlišení 1240x1024 přes kompozit a vf - nacpat do PAL řádků a snímků ? 8-)

Na to rovnou zapomeň. Možná tak 800x600 a nebude to "pár zrnek", ale duchy a především přechody ("duhové hrany" na styku kontrastních ploch). Mluvíš o převodu digitálního signálu na analogový a pak znova na digitální. To prostě uspokojivě levně neuděláš.
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 19:03

Tak to opravdu na koukání asi nebude :D To už bude lepší koupit dlouhej VGA kabel a kabel audio stereo (ale budu k tomu potřebovat krabičku pro rozdělení stereo na levý a pravý reprák - v telce máme konektory na stereo audio separované)... Tak díky za reakci :thumbsup:
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 19:09

Krabičku pro rozdělení stereo na levý a pravý kanál ?

Kup si kabel, co má na jedné straně JACK 3.5" co píchneš do zvukovky PC a na druhý straně má dva CINCHe, nebo jaké to máš ty vstupy v televizi. Případně kabel JACK - SCART.

Stereo v počítači samozřejmě nijak "sloučené" není - konektor jack stereo má dva samostatné kontakty i když je jenom jeden :)

Na dlouhý VGA kabel taky pozor - kabely delší než 3 metry už obvykle také dost zhoršují kvalitu (je potřeba si uvědomit, že VGA signál je v podstatě taky analogový, narozdíl od DVI) a třeba při deseti metrech už jsou ty duchy taky skoro nekoukatelné...
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Balek » 29.09. 2015, 11:24

nejjednodužší bude použít výstup z modulátoru videorekordéru zapojený na anténu síto. Na pár metrů po místnosti to Tv na prut chytí. Do AV vstupu tohoto videa potom připojit zdroj signálu. Bohužel to pojede pouze v UHF pásmu takže to na TV co nemají UHF je nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Polda18 » 29.09. 2015, 17:48

Tak DVI ani HDMI bohužel v počítači nemáme (máme starší grafiku, i když dost výkonnou, navíc monitor DVI vstup nemá, ani HDMI, televize má pouze HDMI a VGA, takže připadá v úvahu pouze VGA a ty tři metry, to asi bude víc, propojit to s telkou v obýváku, i když provrtám ve stěně díru, tak to stejně vyjde na takových 5 metrů :D No, asi se budu muset spokojit s mizerným výkonem notebooku :D

Každopádně díky za reakce a tipy, nebudu se ovšem pouštět do nějakých experimentů, když mám očekávat mizerné výsledky, to raději využiju klasické metody, které zaručeně fungují. Ten jack nějak nechápu, jak může fungovat bez sloučení stereo signálu :| Pokud to vezmu, tak je to vlastně dvoulinka a jack se dá použít jako nabíječka. Dva plíšky, které jsou plus a mínus, ovšem to je jeden signál. Jak do toho nacpu signál stereo, který sestává ze dvou, separovaně, to nevím. Vždycky na jeden signál (tedy jeden kanál) jsou dva drátky (i koaxiál je vlastně obyčejná dvoulinka, i když nesymetrická). Podle této logiky by jack měl mít drátky 4 a konektor by měl uprostřed rozpůlen...
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Využití domácího analogového TV vysílače?

Příspěvek od Patron » 29.09. 2015, 18:31

Konektor Jack (jak 3.5 tak 6.3) je buď monofonní, nebo stereofonní. Stereofonní má "čudlík" rozdělený na tři části :

Obrázek

T je levý kanál, R je pravý a S je společný. Kabel klidně může vypadat jako dvojlinka, obě žíly jsou totiž stíněné (a stínění je spojeno se společným vodičem S.

CINCH konektor (případně v audio technice zřídka používaný BNC) je vždy mono. Konektory DIN, JACK mohou být mono nebo stereo.

Když zastrčíš mono JACK do stereofonní zásuvky, nic se nestane, jenom budeš odebírat monofonní signál.
Odpovědět