CASIO TV200

TV, DVD, Blu-ray, HTPC, DVB-T, DVB-S a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 136
Registrován: 10.12. 2021, 17:04

CASIO TV200

Příspěvek od vofo » 25.02. 2024, 23:16

Dalším kouskem minitelevizoru, který jsem sehnal je CASIO TV200. Tato TV se vyráběla od roku 1985. Má pasivní LCD displej bez podsvitu. Podsvit LCD displeje je zajištěn dopadajícím světlem přes okno ve výklopném víku. Hlavní vypínač je spřažen s voličem televizního pásma I-III a v druhé poloze IV-V. Ladění se provádí kolečkem, které přes ozubený převod otáčí potenciometrem, který mění ladící napětí pro varikapy. V zařízení je použit IO M51348FP.
Dále je v zařízení použit NF zesilovač 2076 . Protože k tomuto TV není dostupná žádná dokumentace musel jsem si zapojení zkreslit podle zapojení na desce plošných spojů. Zařízení je napájené ze dvou 1,5V článků AA. Po spuštění bylo zařízení zcela bez známek provozu. V zařízení jsem naměřil několik úrovní napětí, která vycházely ze zabudovaného měniče. Napětí pro varikapy bylo 30 a 45V,pro NF koncový zesilovač 3V a pro M51348FP pak 1,65V. Výrobce pro tento IO uvádí rozsah napájecích napětí 3,5-7V, typicky 4,5V. Začal jsem tedy opravou této větve. Odpojení napájení od IO neznamenalo žádnou změnu. Postupoval jsem po této větvi a proměřoval veškeré odpory , kondenzátory a diody v této větvi napájení. Nakonec jsem narazil na miniaturní elektrolyty 220M/4,5V a 120M /6,3V, které měli velký svod ,pouhé měření kapacity žádnou poruchu nevykázalo. Problémem bylo, čím tyto miniaturní kondenzátory nahradit. Zvolil jsem toto řešení, použil jsem mini kondenzátory pro SMD montáž. U nich jsem odstranil plastovou dosedací plochu a po vyhnutí pacek jsem tyto zapájel do otvorů v oboustranném tišťáku. Takto opravená větev měla po zapnutí napětí 4,2V a TV ožila. Monochromatický display má úhlopříčku 3 cm.TV neobsahuje reproduktor, NF signál má jen výstup na sluchátka. VF citlivost je výborná a ladění kanálů je kupodivu přesné. Ve své době se jednalo o nejmenší TV. Vzhledem k minimální spotřebě 0,5W mělo i na dvě baterie dobrou výdrž. Ve výklopném viku se nachází 3 ks IO, které maticově řídí jednotlivé body displeje. K displeji vede plochý vodič s 240 vodiči. U mé TV je přerušen jeden vodič, to se projevuje vodorovnou linkou na displeji. I tak je obraz koukatelný.
V té době se u nás dala sehnat nejmenší TV ruská VL 100.O technickém zaostávání součástkové základny států RVHP nebylo pochyb.
Přílohy
CASIO TV1.jpg
CASIO TV2.jpg
CASIO TV3.jpg
CASIO TV4.jpg
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: CASIO TV200

Příspěvek od Peca » 01.03. 2024, 07:35

Moc hezké. Říkal jsem si, jestli někdy existoval černobílý LCD televizor. Stolní tedy asi ne, ale přenosný evidentně ano :)
houmr
Příspěvky: 159
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: CASIO TV200

Příspěvek od houmr » 01.03. 2024, 13:45

Mě se líbí to řešení s průsvitným displejem následně zobrazovaným na zrcátku. Ale večer to bylo asi nepoužitelné...
Odpovědět