STB a RF modulátory obecně

TV, DVD, Blu-ray, HTPC, DVB-T, DVB-S a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

STB a RF modulátory obecně

Příspěvek od Jirka84835751 » 10.02. 2013, 18:51

Nejprve jsem chtěl použít složku Off topic ...,
ale byl jsem nedávno přesvědčen o stálé aktuálnoati tohoto tématu, tedy:
pro zajímavost, psáno spíše pro lajky , ale ne pro znalé problému :
v dnešní době pokročilé digitalizace TV signálu a jeho příjmu se stále ještě někteří potýkají s drobným problémem. Jedná se především a výhradně o provoz starších televizorů, které sice mají ještě kvalitní obrazovku, možnosti analogového společného VHF+UHF příjmu (nebo ještě starší TV s oddělenými vstupy pro každé pásmo) , ale jen přes anténu. Tedy jednoduše řečeno, nemají SCART konektor, ale pouze klasický anténní vstup VHF+UHF zásuvku na koaxiální kabel 75 Ω. Existují mnohé STB, které se tváří, že mají RF výstup (podle popisu), ale ve skutečnosti jde pouze o analogový výstup pro TV, který má zčásti zesílený signál pro dobu přechodného analogového vysílání a to je vše (nebereme v úvahu výstup rgb přes scart konektor), spolu s výstupem přes SCART.
Pokud se podíváme do Uživatelského manuálu jakéhokoliv STB, který se „honosí RF výstupem“, musí být popsáno naladění v Nastavení TV systému (viz na ukázku na obrázku v příloze). Pokud nic takového není (a prodávající jen umí název přečíst z Návodu na obsluhu), pak jde jen o prodejní trik. Žádný RF modulátor takový STB nemá.
Před časem jsem dokonce četl i názor,že:
“Tyhle STB mi připomínají doby, kdy jsme v Tuzexu kupovali konvertory Sencor na normy FM CCIR/OIRT.“
Vzdáleně by se sice daly tyto STB tomuto názoru přirovnat, ale když někdo má na chatě ( v dílně a podobně) dožívající TV (ČB nebo barevný) pouze s uvedeným ant.vstupem bez scartu, nemá ani starší video, pak je zde řešení právě tímto zařízením..
Názornou ukázkou jsou prodávané třeba jedny z modelů:
Set top box CDVBTK360A
Set top box SBD-1062T
DI-WAY T-2200: digitální přijímač s modulátorem

RF modulátor obecně slouží k převedení přijímaného digitálního signálu na analogový a současně umožňuje tento analogový signál "umístit do volného prostoru" v přijímači do potřebného kanálu, kde není "rušení" takto upraveného signálu (ještě v dobách souběžného vysílání analogového a digitálního).
Pro hloubavé Slovníček:
http://www.digizone.cz/slovnicek/modulator/

Nebo širší info:
http://www.digizone.cz/vyhledavani/?q=m ... &sa=Hledat

PS V žádném případě nechci některé značce nadržovat, proto jen základní ukázky několika STB.
Toto moje krátké zamyšlení je jen pro otrlé,
nechci se tímto nikoho dotknout, ale stále tento problém se ještě mezi lidmi řeší, přestože se už vysílá i v HD a kvapem se blíží dokonce i DVB-T2.
Přílohy
STB s RF.jpg
RF modulátor je vyvedený zvlášť, uprostřed zadní stěny
STB-nastavení RF.jpg
DVB signál na jakémkoliv kanálu převedený na 21.kanál do analogového anténního vstupu
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 70
Registrován: 24.03. 2014, 02:42
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: STB a RF modulátory obecně

Příspěvek od krtek » 26.03. 2014, 00:58

Mám ve sbírce radiomagnetofony se zabudovanou telkou, ty jsou přes třicet let starý a o scartu v životě neslyšely. Pužívám na ně STB Sencor SDB 1066T a funguje to. Přehrává to i z flešky. Na krabici je napsáno UHF modulator.
(to aby tu nebyl jen jeden příspěvek :mrgreen: )
JirkaK

Re: STB a RF modulátory obecně

Příspěvek od JirkaK » 26.03. 2014, 15:50

Zatím jsem viděl modulátor jen u několika málo typů STB, které už stejně z nabídky vymizely. Zajímavé je, že u všech nebyly jen dva TV konektory, ale čtyři - antenní vstup, antenní výstup (stejně jako u těch bez modulátoru) a ještě vstup modulátoru a výstup modulátoru. Pokud měl být STB průchozí stejně jako je to např. u videa, musel se dalším kabelem propojit konektor antenního výstupu se vstupem modulátoru. Pokud tedy narazíte na STB se čtyřmi antenními konektory, téměř s jistotou má modulátor.
Jinak na webech i ve starší literatuře je mnoho plánků na modulátory, horší je to se zvukem - jen málo z nich má i oscilátor 6,5 nebo 5,5 MHz. Uvažuji o pokusu takový modulátor postavit do pouzdra vadného STB který byl jen na zastrčení do scart konektoru a napájet ho také z něj - na jednom pinu by mělo být povelové napětí které u většiny TV automaticky sepne AV vstup. Ale zatím není čas.....
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: STB a RF modulátory obecně

Příspěvek od Jirka84835751 » 26.03. 2014, 21:55

A než budou STB DVB-T (brzy) na "smetišti dějin" nebo jen v našich soukromých Galeriích, tak si dovoluji drobné poohlédnutí i v této technice, protože:
"Věda" značně pokročila :thumbsup: , schraňujte si techniku, jelikož a protože
místo konvertorů pro II.program ČST, zvukových 6,5/5,5MHz "měničů" a modulátorů k "černobílým stařenkám CRT bez scartu" pro převod DIGITÁLNÍHO signálu v MPEG-2, které jsou na ústupu spolu i s těmi sbírkovými kousky, nastupuje MPEG-4 pro HD. Dosud nejen mně na tento příjem stačí třeba OPTEX ORT 8895-HD s HDMI nebo scart připojením a možností nahrávat na ext.paměť. Od roku 2013 je potřebný ale tady na Moravě pro SK programy navíc také jejich "STB - T3000HD" pro placený kódovaný 23.k přes přístupovou kartu (jako pro satelitní příjem ) za pouhých 5,99 euro/měsíc. Když začnou v DVBT-2, budeme přezbrojovat nadále. Na území ČR se zatím "LABORUJE". Co tak vymyslet pro naše "zobrazovací jednotky" něco jednoduchého a dokonce nadčasového, co by i nám sběratelům, usnadnilo budoucí provoz našich historických miláčků?
Úmyslně nekomentuji obsah daných programů, ale jen techniku.
PS Kde tohle "množení elektroodpadu" skončí? Myslím si , že už se toho konce nedočkáme :cry: ;)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: STB a RF modulátory obecně

Příspěvek od Jirka84835751 » 18.12. 2018, 18:43

Čas plyne sice stejnou rychlostí. ale technika utíká "mílovými kroky" často i "mezi prsty".
Oživím teda trochu toto vlákno následujícím ( svým) nápadem.
Před časem mi na stole "přistál" už nevyužívaný S-konvertor SK961 (OTF) a v nedávno další, UTK11 (EUTRON).
Dostal jsem tímpádem "nápad'", jestli by s některým šlo oživit analogový TV jen s VHF vstupem. Konvertor (plynule laditelný) mám taky - 4952-d (výstup na 4.TV kanálu - střed 88,5MHz) .STB má RF modulátor pro analog (další informace kolem kmitočtů jsou zde i ZDE ).
Má někdo informace, ke vlastně tyto konvertory pracovaly (v kabelovce) ? Zkoušel dokonce někdo v tomto směru využití ve své sbírce? Bohužel taky nemám k nim žádné bližší informace.
Díky za reakce.
PS - :idea: jako hračka na dlouhé zimní dny to možná bude vhod...
Přílohy
konvertor_UTK11.jpg
S-konvertor_uvnitř.jpg
Odpovědět