SONY/WEGA

Rádia, CD, zesilovače, reproduktory a další
Odpovědět
K. Smolka

SONY/WEGA

Příspěvek od K. Smolka » 15.10. 2013, 08:54

Prosím, neví nekdo jaká byla souvislost mezi firmami sony a Wega? Již od 80. let se objevuje u obou firem řada výrobků audio-hifi shodného vzhledu (nevím jestli také zapojení)
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: SONY/WEGA

Příspěvek od Milan » 15.10. 2013, 10:32

Tato skutečnost je popsaná zde: http://en.wikipedia.org/wiki/WEGA
Pro toho kdo nevládne angličtinou pak zde: http://translate.google.com/translate?s ... GA&act=url
(překlad je hodně kostrbatý)
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: SONY/WEGA

Příspěvek od Time » 15.10. 2013, 10:32

SONY vyrábalo pod značkou WEGA-Production v Nemecku po odkúpení pôvodnej nemeckej firmy WEGA v roku 1975.
Napr. továreň na TV prijímače vtedy s crt obrazovkou systém Trinitron bola v závode vo Fellbachu.
Japonci výrobu osadených dosiek pre TV prijímače WEGA Productions z Fellbachu spolu s výrobnou technológiou v prevažnej miere preniesli do priestorov bratislavského AVEXU. (predtým AVEX bol založený na výrobe a technológii od Philips-video) Výroba v AVEXE pre WEGA-Production bola spočiatku ťažkopádnejšia, no neskôr v kvalite vyrobenej produkcie predčila samotný závod vo Fellbachu, kedže dosahovala tzv. Zero - Defect, (Vo Fellbachu to bolo 1-3 percent chybovosti)
Táto produkcia sa potom naspäť odvážala do Fellbachu kde sa kompletovali TV prijímače pod značkou WEGA
Vďaka jednému zo vtedajších (bývalých "červených") slovenských spolumajiteľov Avexu ktorý začal byť neskôr neseriózny voči firme - sa SONY-WEGA po pár rokov (výroby s vynikajúcimi výsledkami) rozhodla preniesť výrobu do Trnavy. Tam sa už nikdy takéto výsledky nedosiahli, keďže v rámci nábehu z predchádzajúcej výroby, boli pozbieraní ľudia zo širokého okolia bez patričných vedomostí a skúseností.
( WEGA uhradila AVEXU 3-mesačné odstupné pre 110 ľudí - títo prišli o prácu, od AVEXU dostali 2-mesačné odstupné a boli prepustení)
Pozn. Tiež WEGA-Production vo Fellbachu načisto skončil- čiže brány závodu sa zatvorili.
Dnes je výroba SONY tohto zamerania v oblasti Nitry.

Predpokladám že audio - HiFi sa vyrábalo v Stuttgarte.
Inak história pôvodnej nemeckej firmy WEGA je tu:
http://www.radiomuseum.org/dsp_herstell ... pany_id=32
JirkaK

Re: SONY/WEGA

Příspěvek od JirkaK » 11.11. 2013, 12:05

Dobrý den
Při čtení tohoto tématu mě napadlo, zda nějak nesouvisely i značky Grundig a Metz. Mám doma dodnes funkční televizi Metz z roku 1992 a samotného mě překvapilo, jak důkladně je vyrobená - dokonce i chladiče výkonových tranzistorů jsou měděné.
V roce 2003 jsem navštívil rozhlasové muzeum u areálu firmy Grundig na pomezí Norimberku a Furthu. A trochu mě právě překvapilo, že u audiovizuálních prezentací byly všude použity televizory Metz. Proč by muzeum, které evidentně souviselo s Grundigem, používalo konkurenční výrobky. Proto mě napadlo, zda spolu tyto firmy nějak nesouvisely.
Předpokládám, že dnes už kromě Grundigu neexistuje ani zmíněný Metz, a kdo ví jestli ještě stojí to rozhlasové muzeum....


Naposledy oživil Anonymous v 11.11. 2013, 12:05
Odpovědět