sluchátkový procesor

Rádia, CD, zesilovače, reproduktory a další
KarelSmolka

sluchátkový procesor

Příspěvek od KarelSmolka » 23.07. 2013, 10:03

Prosím nevíte někdo, nevyšlo někde schema pro onu věc? Chtěl bych postavit analogovou verzi. Kupovat to za 30 - 40tis. se mi nechce.
Má s tím někdo zkušenost, stavěl to někdo ?
Sluchátkový procesor upravuje stereofonní reprodukci, vytváří přirozenější prostorový dojem.
Nemám na mysli sluchátkový zesilovač.
Děkuji
Návštěvník

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od Návštěvník » 23.07. 2013, 20:39

KarelSmolka píše: vytváří přirozenější prostorový dojem.
Děkuji
To je neco jako chtit podle otisku prstu sestavit cloveka, kde informace chybi, nelze ji doplnit, leda nejak uhladit
KarelSmolka

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od KarelSmolka » 24.07. 2013, 11:46

...tak tomu jsem asi dost nerozuměl (?); Já prostě hledám schema na sluchátkový procesor. Vše.
Uživatelský avatar
Time
Příspěvky: 158
Registrován: 17.10. 2011, 20:14
Bydliště: Bratislava

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od Time » 24.07. 2013, 15:44

KarelSmolka

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od KarelSmolka » 24.07. 2013, 16:12

V podstatě o to jde. Konkrétně o funkci RHP334. Popis funkce je tam podrobně uveden, jde v podstatě o to "vytlačit muzikanty z hlavy dopředu na jeviště.¨" O další zařízení ARP... a remastering zatím nemám zájem, neslyšel jsem co to dělá, jak se to chová.
Cena je sice nižší než u špičkových zařízení, ale přece jen dost vysoká. PŘEDEVŠÍM ale bych zkusil stavbu sám, pohrál se s tím , vyzkoušel možnosti, takže pořád sháním schema. Pak k tomu postavil sluchátkový zesilovač -lampový ve třídě A.

U nabízeného RHP334 mě poněkud zaráží jeho přenosná verze a spojení pojmů "high end" ... přenosné CD, MP3.
Sendy

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od Sendy » 27.07. 2013, 10:51

Schéma takového procesoru nikomu k ničemu nebude. Většinou je jádrem zákaznický obvod, nebo nějaký kodek a naprogramovaný DSP, který vytváří úpravu prostorového efektu.
KarelSmolka

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od KarelSmolka » 29.07. 2013, 13:48

Existovalo i analogové řešení /zvětšení přeslechů, fázové posunutí nebo převrácení signálů a přičítání k původní složce... tak nějak/ . Mám dojem, že jsem to kdysi zahlíd v AR, nevím ve kterém. Možná tam byla i digitální verze s komplet manuálem (?)
Na Pawel Acoustics Hp-1 , 44 500 kč nemám. Ten to řeší bez kompromisů.

Bez procesoru velmi nepříjemně působí studiové nahrávky se striktně oddělenými signály v kanálech. Hlavně na CD. Tady aspon trochu pomůže částečné zvětšení přeslechů - přes potenciometr. Je to jen velice neprofesionální zoufalé řešení , ale lepší jak nic.
Sendy

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od Sendy » 29.07. 2013, 18:14

Ty staré nahrávky se dají jednoduše prohnat maticí na úpravu stereobáze, stačí pár odporů, operáků a pár potenciometrů.

Zařízení, které emuluje chování dvou reprobeden v poslechovém prostoru bylo "kvazi analogově" v nějakém německém časopise, asi tak půlka 90. let. Jako zpožďovací linky tam byly asi MN3207, ale moc dobré to prý nebylo. Dneska by to snad šlo docela snadno realizovat softwarem v PC.
KarelSmolka

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od KarelSmolka » 30.07. 2013, 15:43

Snad úplně nejjednoduší bude tohle, vyzkouším to, je to celé z pasivních prvků http://www.seekic.com/circuit_diagram/B ... essor.html

Pro aktivní verzi se dělají obvody NJM 2191, NJM 2701,2199,2179... Zatim jsem nezjistil jejich ceny a dostupnost u nás.
Uvítám názory a zkušenosti, kdo již s tím pracoval.
jjarda
Příspěvky: 85
Registrován: 23.10. 2011, 16:40
Kontaktovat uživatele:

Re: sluchátkový procesor

Příspěvek od jjarda » 30.07. 2013, 19:45

Kdysi se i tady prodávaly Sennheiser DSP PRO - žádný podvod ....
http://rockgrotto.proboards.com/thread/ ... as-dsp-pro
Odpovědět