Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Rádia, CD, zesilovače, reproduktory a další
Odpovědět
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Polda18 » 30.12. 2016, 12:44

Zdravím. Potřeboval bych opravit AM/FM tuner na radiopřijímači ELTA. Teď z hlavy neřeknu, jak je to rádio starý, ale má kazeťák a CD přehrávač. AM tuner je víceméně v pořádku, příjem je sice trochu rušený a tlumený uvnitř budovy, ale jinak se to dá poslouchat. Ale FM tuner je úplně v háji. Nefunguje, prská, nelze nic naladit, pořád to šumí. Anténu nakrucuju libovolně, ale příjem FM se nezlepší :( Zatím poslouchám jen AM příjem, který ještě funguje, ale není to na dlouhodobý poslech :(

Později bych poslal fotku přijímače, kdyby někoho zajímalo. Mě by hlavně zajímalo, zda jsou k dispozici někde náhradní součástky do přijímače a jak je vyměnit, jak opravit točítko tuneru (protože se mi zdá trochu uvolněný, což zhoršuje kvalitu ladění).

Pak ještě potřebuju vyčistit a opravit kazeťák, protože to tahá kazety a zvuk je zadušený a utlumený. Co jsem koukal dovnitř, tak je to značně zaprášený a potřebuju to nějak vyfoukat a omýt. Dá se na to použít nějaký navlhčený hadřík? Třeba nějakým roztokem, který rozpustí špínu a zlepší kvalitu povrchu? Vypadá to na znečištěnou hlavu. Dá se ta hlava případně vyměnit?
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Jirka84835751 » 30.12. 2016, 14:33

S ohledem na množství výrobků pod touto značkou, začal bych osobně konkrétním modelem uvedeným často na štítku toho přijímače. Jde sice o výrobek "Germany" zaplavený Evropou, minimálně mladší z 90tých let, pro "jednorázové používání", ale... .
Bude tedy asi problém zajistit nějakou dokumentaci či aspoň schema - jen foto přijímače nestačí. Pokud nejde FM rozsah, pak závad může být několik (nebo jen jedna ,kterou je třeba dohledat asi přístroji jako v prvním případě).
I toto je Elta:

PS proto teď z hlavy víc neřeknu, moje "křišťálová koule" víc napovědět nechce ;)

Přeji přesto příjemného Silvestra s Novým rokem a v novém roce s doloženými výkresy opět zde.
Přílohy
portable_stereo_cd_radio_cassette_1075816.jpg
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Jan55 » 30.12. 2016, 15:04

Znečištěná hlava se dá vyčistit vatou a isopropylem, v nouzi aspoň lihem, lehce ji otři, aby byla lesklá. To hnědé je právě nános z pásků kazet. Použij tyčinky do nosu, či ucha, určíte někde budou doma.
Také můžou být špinavé přepínače, ty prostříkni nějakým vhodným prostředkem na kontakty, něco jako kontaktol. Pokud chrastí potenciometry, také budou potřeba zase vhodným prostředkem prostříknout, existuje spousta prostředků na číštění přepínačů nebo poťáků. Kokni na netu co a kde nabízejí a na co který je vhodný. Něco mají třeba v GM elektronic.

To aspoň k tomu magnetofonu. Jinak prach je dobré venku vyfoukat stlačeným vzduchem, ale ať ti tam zůstanou ještě nějaké součástky ;)
elka
Příspěvky: 140
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od elka » 30.12. 2016, 15:31

Moje zkušenost říká: ELTA = sběrný dvůr. Větší hodnotu to nemívá. Jsou to přístroje nejnižší kvality s mizernými parametry po všech stránkách.
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Polda18 » 30.12. 2016, 15:56

Jirka84835751 píše:Bude tedy asi problém zajistit nějakou dokumentaci či aspoň schema - jen foto přijímače nestačí. Pokud nejde FM rozsah, pak závad může být několik (nebo jen jedna ,kterou je třeba dohledat asi přístroji jako v prvním případě).
Jasně. Asi to budu muset rozebrat a podívat se na to s měřícím přístrojem :D
Jirka84835751 píše:Přeji přesto příjemného Silvestra s Novým rokem a v novém roce s doloženými výkresy opět zde.
Když budu mít mimo školu o víkendu čas :D Ale výkresy nemám k dispozici, jedině na internetu :(
Jan55 píše:Znečištěná hlava se dá vyčistit vatou a isopropylem, v nouzi aspoň lihem, lehce ji otři, aby byla lesklá. To hnědé je právě nános z pásků kazet. Použij tyčinky do nosu, či ucha, určíte někde budou doma...
Takhle tam na tu hlavu není moc vidět, musel bych to rozebrat, abych se tam dostal.
Jan55 píše:To aspoň k tomu magnetofonu. Jinak prach je dobré venku vyfoukat stlačeným vzduchem, ale ať ti tam zůstanou ještě nějaké součástky ;)
Jo, díky, vyzkouším :D
elka píše:Moje zkušenost říká: ELTA = sběrný dvůr. Větší hodnotu to nemívá. Jsou to přístroje nejnižší kvality s mizernými parametry po všech stránkách.
No, to rádio původně nebylo moje, patřilo staršímu bratrovi, jako malí jsme na tom nahrávali North Music a Evropu 2 a hráli si na rádio :D Kdo ne? :D S tím přístrojem se pojí vzpomínky, proto by nebylo moc dobré to prostě chladnokrevně vyhodit na skládku. Náhradní součástky mohou teoreticky zvýšit kvalitu i na takovou úroveň, která nebyla ani od výroby (tedy ve výsledku ještě kvalitnější přijímač, než když vyjel z výrobní linky), takže to je další důvod, proč to nevyhazovat. V nejhorším případě tam dát nějaký Tesly :)
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Jirka84835751 » 31.12. 2016, 13:39

Pro každého má nějaké rádio "kus historické ceny", proto jsem nezatracoval ale m.j. napsal :
začal bych osobně konkrétním modelem uvedeným často na štítku toho přijímače
v domění, že dáš jako první informaci. Škoda. Jinak z tohoto vlákna vznikne diskuse jako v hospodě o ničem. Doložené výkresy bývají u těchto produktů sice problém, ale...
když neznám model, nemám šanci dál "cokoli vymýšlet natož radit". Tolik pro příště...

apropó: škola je až po Novém roku, teda dost času na vyfocení štítku i dyzajnu onoho pokaženého kousku...
a to celé sem vlepit.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od Jan55 » 31.12. 2016, 14:14

Jirko, připadá mi, jakoby tazatel byl mladší ročník, nic proti tomu, ale to vyjadřování je trochu zvláštní i ten přístup. Tak člověk neví, zda má vůbec pomáhat. Možná si dělá jen peču. :D
elka
Příspěvky: 140
Registrován: 27.08. 2013, 11:46
Bydliště: U Ostravy

Re: Oprava AM/FM tuneru na radiopřijímači ELTA

Příspěvek od elka » 31.12. 2016, 16:25

Každý, kdo má za sebou nějakou opravářskou zkušenost, tak ví, že na takový typ dotazů je jedna odpověď: nelze dát na dálku žádnou konkrétní radu. Pokud se v tom nevyznáš, tak se to musí svěřit někomu znalému problematiky a zde pak vyjde výsledek, že cena opravy bude zcela neúměrná zůstatkové hodnotě přístroje. Takže nakonec jsme zpět tam, co už jsem psal na začátku vlákna - sběrný dvůr. Tyto opravy jsou možné a ekonomické pouze když si je dotyčný udělá pro sebe "vlastní silou".
Odpovědět