Rádio s kvalitním FM příjmem

Rádia, CD, zesilovače, reproduktory a další
Odpovědět
remisa
Příspěvky: 1
Registrován: 02.12. 2015, 21:23

Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od remisa » 02.12. 2015, 21:33

Zdravím,
potřeboval bych prosím poradit. Nejsem nadšenec do VKV a nehodlám trávit hodiny a hodiny na internetu objevováním již objeveného, takže na Vás všechny jdu rovnou s dotazem, snad pochodím :)
V Brně na sídlišti na Kamenném vrchu chytáme v jednom pokoji špatně FM. Jsme tam závislí na anténě u rádia, na domovní anténní rozvody se tam nenapojím. A já sháním rádio, co má pokud možno co nejkvalitnější FM příjem. Nemusí mít CD, ani MP3 ani nic dalšího.
Nevím jestli se snažit vybrat z aktuálně prodávaných moderních rádií, či spíše hledat v antikvariátech, v obou případech bych Vás tady poprosil o nějaké tipy (značky, nejlépe konkrétní model, případně na jaké parametry se u nových rádií dívat), pokud máte s tímto zkušenosti.
Moc díky, pokud se tímto mojím dotazem bude někdo zabývat.

Michal
Emwec
Příspěvky: 101
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od Emwec » 04.12. 2015, 16:10

Ahoj,
já Ti teda neporadím žádnou konkrétní značku nebo typ, polovodičová technika není moje hobby. Řešil jsem podobný problém, jaký rádio do práce a do dílny doma, příjmové podmínky na prut nic moc, každýho půl metru jinak, teda s rádiama dnešní provenience. No a můj názor je - jedině Tuzex. Nevím jestli pamatuješ tuhle instituci ale rádia co se tam prodávala byla tenkrát skutečně západní nebo japonské produkce a hrála podstatně líp než dnešní aparáty a to na všech rozsazích, nejen FM. Mám na mysli výrobky zhruba z let 1970 - 85, většinou kombinace s kazeťákem, to se nejvíc prodávalo. Pořád se dají sehnat při troše štěstí ve velice slušným stavu po bazarech, zastavárnách nebo na Aukru a nejlíp ve sběrných dvorech, pokud je možnost. Já mám ze sběrňáku třeba Grundig automatic 4000 někdy z roku 1973, toho mám v práci a doma v dílně nějaký JVC zhruba rok 1975, dokonce u obou jedou i kazeťáky.Jsou ještě mono ale pro moje účely hudební kulisy to nevadí. V radiopracovně mám tuner se zesilovačem Sony STR VX1L z roku 1983, tenkrát to patřilo mezi Hi-Fi stroje. Má všechny rozsahy a přípojky pro vnější antény což se velice hodí, ještě si přes něj pouštím litovelský gramošásko a sháním k němu tape deck TC FX3.
Tak to je můj subjektivní náhled, třeba se někdo přidá s odbornějším rozborem...
JirkaK
Příspěvky: 35
Registrován: 15.05. 2015, 08:48

Re: Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od JirkaK » 04.12. 2015, 17:18

Emwec má v podstatě pravdu, tunery a receivery renomovaných značek z osmdesátých let a možná ještě z devadesátých jsou asi tím nejlepším, co se dá sehnat. Tesla bohužel v tomto oboru až na pár výjimek hrála druhou ligu, a to jsem ještě milosrdný. Někdy to byl spíš okresní přebor. Ale na druhou stranu - v práci nám za podobných podmínek jaké popisuje tazatel hraje naprosto bez problémů Tesla Progresson koupený za padesátikorunu na burze.Neznalému jinak nedoporučuji - tohle rádio stejně jako mnohé další Tesly z 80. let trpí na nestabilní naladění a mizerné mf filtry z NDR, odnaučit ho to je většinou docela fuška a někdy se to nepovede vůbec.
90% úspěchu totiž není v rádiu, ale v anténě. Proto především vyřaďte z výběru všechno, co má jen teleskop nebo kus drátu za rádiem a nemá konektor pro venkovní anténu. I když je v místnosti, jak tvrdíte, špatný příjem a venkovní anténa není možná, stále je možnost dát do nejvhodnějšího místa, třeba do okna s výhledem na vysílač, na balkón nebo do vedlejší místnosti např. skládaný dipól a ten klasicky připojit do anténního vstupu rádia.
Také je nutné respektovat polarizaci signálu. Vysílače ČRo a silné celoplošné stanice vysílají většinou v horizontální polarizaci, kdy je nutné mít dipól vodorovně. Slabší soukromé stanice vysílají většinou ve svislé polarizaci, kdy je nutné mít dipól také svisle, prostě na stojato. To platí i pro natočení teleskopu. Při nastavení antény do opačné polarizace než je na vysílači je potom signál většinou slabý a navíc plný odrazů, zvuk je potom zašumněný, zkreslený a stereo ještě víc (pokud vůbec naskočí).
modelarletec
Příspěvky: 1
Registrován: 25.01. 2020, 08:22

Re: Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od modelarletec » 01.02. 2020, 12:10

Zdravím a posílám dotaz k příjmu FM radia. Řeším jak zkvalitnit příjem 2 přijímači v paneláku. Jednim je stolní radiomagnetofon Sony z 90. let s teleskopickou antenou. Napr. Stanice ČR dvojka šumi pri svisle postavene antene, pristroj umisten u okna. Při vodorovne postavene antane je to ještě horší. Druhý je minivěž Philips, ktery má jako anténu izolovany tenky vodič dlouhý asi 1,5 m. Dekuji
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od Milan155 » 02.02. 2020, 08:09

Stručný návod, jak postupovat, máš o příspěvek výše :
"Proto především vyřaďte z výběru všechno, co má jen teleskop nebo kus drátu za rádiem a nemá konektor pro venkovní anténu ". :)
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: Rádio s kvalitním FM příjmem

Příspěvek od breta1 » 02.02. 2020, 13:52

Bydlíš v Brně na sídlišti na Kamenném vrchu.
Zkoušel jsi přijímat stanice v DAB+ ?
Já v Kr. Poli vůbec nemusím vytahovat anténu a naprosto bez šumu (z vysílače Hády, kanál 12D/230MHz, na rádio za 500.-Kč.)
Odpovědět