Solární / dynamo multifiunkční rádio

Rádia, CD, zesilovače, reproduktory a další
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 04.11. 2015, 12:50

Mám prosbu na někoho kdo má zkušenost nebo bližší informace o solárním a na dynamo multifiunkčním rádiu. Tyto přístroje lze napájet různým způsobem /solárně, klikou - dynamo, bateriemi AAA, případně přes PC/. Zejména by mne zajímal přístroj ETON SCORPION /cena se pohybuje okolo 1600.- Kč/ nebo přístroj ETON FR370 /cena cca 2000.- Kč/. Velmi rád bych se dozvěděl skutečnou dobu nabíjení baterií dynamem klikou a potom z toho vyplývající dobu přehrávání rádiem. Budu vděčný i za další jiné znalosti.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od Patron » 04.11. 2015, 18:06

Já mám něco podobného kdysi koupeného z Ebaye (s poněkud zvláštní značkou "DEGEN"), analogové rádio na baterky, dynamo a solární panýlek. Solár nabíjí samozřejmě jenom při opravdu hodně svítícím slunku, ale když se dal na parapet, tak se přes den obvykle spolehlivě dobil. Dynamo je taková nouzovka, řekl bych zhruba 5 minut točení dá 20 minut poslechu na střední hlasitost. Při poslechu na sluchátka by to pravděpodobně byl lepší poměr - ale nezkoušel jsem.

Někdy se mi docela líbí, jak tohleto prodejci deklarují jako skvělou věc až dojde k apokalypse světa a nebude v dosahu proud. Já bych řekl, že potom patrně lidfi budou mít jiné starosti, než rozhlasové vysílání, takže stejně nebude co poslouchat (nehledě na to, že pokud to má být jaderná katastrofa, tak kromě lamp asi stejně všechno lehne impulsem).
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 04.11. 2015, 18:33

Právě proto bych se chtěl dozvědět něco od přímých uživatelů. Popisy obchodníků jsou skvělé, ale sem tam narážím například na to, že klika je opravdu jenom nouzové řešení, nebo že nabíjecí baterie mohou po určité době odejít. Možná, že zádrhelů o kterých člověk netuší je vícero.
Nyní jsem našel nejnovější model Eton FRX5, stojí po přepočtu okolo 2500.- Kč, ale má již lit. baterie s 2000 mAh a i možnost používat klasické AAA baterie.
Patron: Díky za odpověď.
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 09.12. 2015, 13:07

Patron:
Rádia Degen mají původ v Číně. Nyní jsou prodávány také pod názvem Kaito. Mohu se ještě zeptat na přesnější označení rádia DEGEN?
Emwec
Příspěvky: 101
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od Emwec » 13.12. 2015, 12:23

zdravím,
tohle téma mě přinutilo pohledat v šuplících a najít "postapokalyptické" rádijko AM - FM které jsem kdysi ze zvědavosti koupil. Je to samozřejmě Čína, vyrobená pro Tesco, typové označení RAD 309 CE, rozměry asi 14x9x6 cm. Rádio je kombinované se svítilnou tvořenou třemi LEDkami, napájení z vestavěného akumulátoru 4,5 V NiMH dobíjeného dynamkem nebo z vnějšího zdroje. Dále je v přístroji prostor pro 3 tužkovky AA. Dynamko může dobíjet vnitřní i výměnnou baterii, má i vnější výstup s redukcemi USB, mini USB a Nokia pro nabíjení mobilů. Obal tvoří kombinace bílého a šedého plastu, šedý plast má protiskluzovou úpravu což se při točení kličkou velice hodí. Rádio má přímé mechanické ladění takže to chce cit pro přesné naladění ale funguje líp než by člověk od takové hračky čekal. Dále jsou ve výbavě LEDky pro přesné naladění a dvoubarevná pro nabíjení, zeleně svítí při nabíjení dynamem a červeně při napojení vnějšího zdroje.
Zkušenosti z provozu - pokud je zabudovaný aku úplně "němý" tak jednominutové točení dynamem vydá asi na 4 minuty funkce rádia. Šlape i dobíjení mobilu ale nabíjet ho zcela tímto způsobem bych teda nechtěl. Jak dlouho dokáže rádio hrát nebo svítilna svítit na vnitřní aku nedokážu říct protože aparát běžně nepoužívám ale je jasné že kapacitou oplývat nebude už kvůli rozměrům celého přístroje. Překvapilo mě velice slušné dílenské zpracování plastů, jsou dobře slícované a při točení klikou se nekroutí a nevržou.
Koupil jsem to hlavně kvůli ceně - výprodej za 150,-Kč, tak si říkám to přežiju i kdybych to hodil do popelnice. Ukázalo se že za cenu 5 piv jde o "nadstandardní" záležitost.
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 17.12. 2015, 09:06

Díky Emvec. Rádio typu RAD 309 CE se v současnosti na internetu nevyskytuje. Parametry ale má velmi podobné s těmi současnými rádii. Jenom ceny jsou podstatně jiné. Zjistil jsem, že nabíjení dynama klikou nebo solárním panelem je zdlouhavé a spíše má sloužit většinou opravdu pro havarijní případy. Velmi málo jich může být na slunci a současně poslouchat rádio s tím, že zcela nevybiju dobíjecí baterie. Rádio Scorpion /ve které jsem se zhlídnul/ k nim patří. Nyní se dívám na hodnocení zákazníků kteří si jej již koupili a i já o něm vážně uvažuji.
Scorpion potřebuje10 hodin přímého slunečního světla pro plné nabití. S plně nabitou baterií, to hrálo12,5 hodin, s hlasitostí nastavenou na maximum, než si baterie vybije a tzv. "umře". Tak to uvedli v jednom testu.
Jenom se nemohu dopátrat jaké typy Scorpiona mají baterii s 800 mAh a jaké s 600 mAh. V popisech se většinou neuvádí nic a když ano, není zase uveden přesná název rádia. Pokud by se našel nějaký vlastník tohoto rádia a mohl popsat své zkušenosti s provozem, byl bych velmi rád.
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od Balek » 18.12. 2015, 07:34

Mě se na tom nelíbí že to není na klasické baterie, tužkové či mikrotužky. Takové akece jsou dnes za pár korun. Jednak se dá vzít s sebou další sada a potom až ten speciální akumulátor dožije tak se bude horko těžko shánět co se tam napasuje.
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 31.12. 2015, 08:20

Na základě uvedených komentářů jsem znovu zapátral a objevil pravděpodobně mého vítěze. Je to solární rádio s dynamem Muse MH-07 DS hybrid. Má možnost napájení z akumulátoru NiMH nebo 3xAAA, nezávisle na sobě. Po vyčerpání /opotřebování/ lze vyměnit oboje. Ovládání je sice analogové, ale volím tuto možnost pro nulový odběr proudu v době kdy není radio zapnuté. Dobíjení lze praktikovat přes USB z PC, solárním panelem, nebo klikou. Frekvenční pásma má VKV, SV, KV1 a KV2. Snad mi bude vyhovovat. Cena je 1390.- Kč.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od Heptoda » 31.12. 2015, 08:58

Zajímavé téma, možná by odpovědělo více lidí... Ale: chybí tu to podstatné. K čemu a v jakých podmínkách bude sloužit, co se vše od něj očekává a další. Škoda. Právě takto formulované dotazy na jiném webu požaduji upravit, jinak mažu. JAK odpovědět, když nevím na CO? Stejně tak u prodeje musí být v závorce alespoň nástřelová cena. Pamětníci pamatují, v inzerci AR to také bylo podmínkou k otištění. Ale zpět k tématu. Doopravdy je potřeba uvádět co nejvíce informací, na všeobecně položenou otázku lze dát jen všeobecnou odpověď.To uvedené radio tak trochu znám, nejsem ale vlastník (tím je kolega), pokud je to jen tak ze zájmu jak to funguje, stačí bohatě. Z mého hlediska je spíše tak trochu " pro hračičky".
pavel..
Příspěvky: 13
Registrován: 04.11. 2015, 12:36

Re: Solární / dynamo multifiunkční rádio

Příspěvek od pavel.. » 01.01. 2016, 10:04

Na začátku jsem potřeboval od majitelů dozvědět se jenom nějaké informace o rádiích solar / dynamo. Nemám žádný problém posat na jaké účely budu rádio používat. Nahrazuji starší typ rádia které bylo náročné na spotřebu baterií. Protože rádio je používané na zahradě za městem kde není elektrický proud a zahrada je otočena na jižní stranu, kde je sluníčka více než dost, volil jsem způsob napájení pomocí solárního panelu. Pokud nejsem na zahradě nepotřebuji aby mi stále byl v provozu displej s časem a jinými informacemi. To vedlo k volbě analogického nastavování. Což není pro mne příliš ideální, ale smiřuji se s tím. Pokud by někdo věděl o rádiu s digitálním nastavováním a přitom by bylo možné podle potřeby při odchodu ze zahrady úpně rádio vypnout - poraďte. Rádio bude používané hlavně na poslouchání mluveného slova a to ve vzdálenosti cca 1 m od přístroje. Vzhledem k tomu, že jsem ze zlínska, kde DAB asi ještě delší dobu nebude, tak tuto variantu rádia s DAB jsem zavrhl. Byl bych rád kdyby rádio vydrželo provoz najméně aspoň dalších 10 roků. Staré rádio které měním bylo pořízené v roce 1998, tzn. vydrželo17 roků a je ještě stále funkční.
Heptod: Pokud můžete získat informace o rádiu MUSE od svého kolegy, byl bych velmi rád.
Jinak se domnívám, že v dnešním nejistém světě budou možná tyto rádia solar/dynamo brzy zajímavým artiklem.
Odpovědět