Selenové usměrnovače

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
nováček+

Re: Selenové usměrnovače

Příspěvek od nováček+ » 10.08. 2012, 20:48

Dle pravidel s používáním selenu se pravilo,že nový je nutno "naformovat".Totéž se uvádělo u selenu který byl jeden rok mimo provoz tj.bez napětí.Jak je na tom ve skutečnosti lze zjistit tak,že se připojí na provozní napětí bez zátěže.Teplota desek nesmí překročit 50-55 Celsia!Jinak je nutno formovat se sníženým napětím a postupně zvyšovat na povolenou hodnotu až 30V na desku.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Selenové usměrnovače

Příspěvek od Milan » 18.08. 2012, 11:31

Doporučil bych spíš než formovat, o čemž se přiznám, že to ani nevím, pořádně vysušit !Na topení nebo v lehce rozehřáté troubě.
Peca
Příspěvky: 124
Registrován: 04.01. 2016, 16:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Selenové usměrnovače

Příspěvek od Peca » 04.01. 2016, 16:59

Donesl jsem si pár selenů ČKD Modřany, tak jsem s nima prováděl pokusy a podělím se o výsledky. Nejprve jsem je nechal pár hodin sušit na topení. Poté jsem měřil úbytek v propustném směru a svod v závěrném. Úbytek v propustném směru při jmenovitém proudu je 0,8 - 1,1 V na desku a liší se jak u různých kusů stejného typu, tak i u jednotlivých desek v jednom kusu. Svodový proud byl nejprve obrovský - už napětí pár voltů na desku způsobilo prakticky zkrat. Po dalším sušení svod dramaticky klesl. Stále byl ale dost velký. Formoval jsem usměrňovač s deskami 6x6 cm průtokem proudu 60 mA a po pár hodinách vyrostlo závěrné napětí na cca 43 V na desku. Při takto velkém napětí a proudu se ale deska už zahřívala, vznikala tepelná zpětná vazba a proud nechtěl dál klesat. Snížil jsem ho na 15 mA a napětí celkem rychle vyrostlo zase na těch cca 40 V. Takže není pravda to, co se píše třeba na wikipedii, že závěrné napětí je jen kolem 20 V. Co jsem se díval, usměrňovače se navrhovaly na 30 V na desku. Při tomto napětí je svod u mého selenu 4,5 mA. Na úbytku v propustném směru se formování neprojevilo.

U vysušeného, ale nenaformovaného selenu byl svod 60 mA už při napětí 9 V!

Takže formovat je určitě potřeba, aspoň přes žárovku.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Selenové usměrnovače

Příspěvek od Heptoda » 04.01. 2016, 17:36

Bravo! Skoro už jsem na dotaz zapomněl, ano, sušit a formovat!! Toto mi již před více jak třiceti léty tloukl do hlavy jeden starý praktik. Vidím, že měl pravdu, já jsem čas na experimentování bohužel nenašel. Kol. Peco, díky moc za všechny! :thumbsup: :thumbsup:
oravan
Příspěvky: 156
Registrován: 25.09. 2012, 18:57

Re: Selenové usměrnovače

Příspěvek od oravan » 24.03. 2018, 20:43

selénový usmerňovač myslím ž netreba a ani som nepočúl o tom v nabíjačke mám možno 50ročný a šlape stále teda nabíjačka
Odpovědět