Formovací přípravek na elyty

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Venda
Příspěvky: 53
Registrován: 09.06. 2015, 08:17

Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Venda » 30.04. 2019, 14:37

Hezký den, nemám příliš volných financí a zkušeností na stavbu složitého přístroje na formování elektrolytů. Proto mě zaujala debata na vzkazovníku HRČS o udělátkách přímo do objímky usměrňovaček. Ale je to dost povšechně popsané, např. jaké LEDky? Nemá některý praktik nákresy pro ty nejběžnější usměrňovačky?
A jak postupujete, je-li tam místo lampy dioda? Jde to praktikovat i u univerzálů?
Děkuji za poradu, já navíc ani nejsem na těch stránkách registrovaný, ale obrázky tam asi stejně nejsou.... Venda
Milan155
Příspěvky: 435
Registrován: 05.01. 2014, 05:53
Bydliště: severovýchodní Vysočina

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan155 » 01.05. 2019, 06:38

Principem těch tzv.přípravků je srážecí odpor , zamezující nadproudu a zničení kondenzátoru popř. i trafa , třeba
10k / 10W . Já osobně to nepoužívám , obvykle je přitom nutné vytahat všechny lampy atd. Elyt při opravách
vždy demontuji , neboť kontakt elytu s kostrou či podložkou bývá díky korozi a špíně značně pofidérní a je dobré to očistit a namazat. Formuji to na reg.zdroji 300V s proudovým omezením , zkušenost je taková , že u rádií Tesla
jsou elyty většinou téměř dobré , i když jsou třeba 70 let staré . Kapalinové Philips , na které jsem narazil, byly všechny vadné / téměř nebo úplně prázdné, nefunkční. Jinak u těch Tesla válců lze poznat podle váhy , zda bude fungovat či ne - ty úplně vyschlé jsou nejméně o třetinu až polovinu lehčí , závadu ukáže následně měření a opravit/zformovat je už nelze , jedině rozebrat, vyčistit a dát dovnitř nový moderní elyt.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 01.05. 2019, 22:57

Přístroj na formování elytů může být velice jednoduchý, vše je popsáno zde : http://pjenicek.sweb.cz/radio/navodyj1/formelt1.htm
Do patice od usměrňovací elektronky se to také vejde. Praktické nákresy nejsou snad ani třeba,když to zvládne i Jůlinka, že ano.

U univerzálů je postup formování filtračního elytu kupodivu stejný.
Ale určitě může být dobrý tento přípravek: http://balek.v.sweb.cz/radiotechnika/re ... N/uy1n.htm
ten je však v této konfiguraci vhodný až po naformování elytů a výměny vadných svitkových kondenzátorů...

Na vzkazníku HRČS je možné psát bez jakékoliv registrace, mailu a tedy je možné se zeptat přímo ve vláknu na podrobnější informace, přispěvatel jistě rád odpoví.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Heptoda » 01.05. 2019, 23:34

Milan píše:
01.05. 2019, 22:57
U univerzálů je postup formování filtračního elytu kupodivu stejný.
S lehkým pobavením sleduji... Ale on se tazatel ptá na ona "udělátka" do objímky usměrňovačky. Při vytahaných lampách univerzálu bude potřeba trochu jinak udělat výpočet. I u LED diod. Pro mě je lepší v tomto případě poradit standard jaký je pro formování vyjmutého elyt kondu z radia.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 02.05. 2019, 01:38

Jasně, uživatel se ptá na patici která se vsune na místo usměrňovačky v ní bude jednoduchý obvod, který navíc chce zakreslit a nejlépe podrobně vyfotit. Ta se tam strčí a když se vyndá tak rádio pojede jako nové.
Tak to na mě působí.
Tedy jsem doporučil postup který popisuje na svých stránkách velmi podrobně p. Jeníček. To, že se kondenzátor z rádia vyjme je jistě dobrá věc, protože je stejně nutné očistit jeho dosedací plochu. A případně zkontrolovat jestli nějaký soudruh nezapomněl vrátit izolační podložku, pokud tam zrovna patří.
To je pro začátečníka to nejjednodušší.
O náhradě usměrňovací diody v univerzálu je tu také příspěvek, jak se co počítá, tzn. jaké bude usměrněné napětí, a sériový odpor pro žhavení. Dokonce i s fotkou.
No a co se týče Jůlinky, tak na mě to spíš působí dojmem, že některý kolega se spíš stydí dotázat se na věci které mu nejsou zcela známy. Ale mohu se mýlit. Jak víme z dřívějška, tak její matka je řeznice co má někde srub v lese, takže zde je se třeba držet na pozoru. Škoda, že už není mezi námi František, protože ten věděl na vzkazníku kdo je kdo. No věděl, mě jednou označil za robota :)
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Heptoda » 02.05. 2019, 07:21

Ano, asi tak nějak. Ostatní nechám na vývoji diskuse. Jen tazatele upozorním, má-li mezery v Led diodách, pěkně je vše rozebrané na webu Žirafoviny, tam může prostudovat. Např. https://www.zirafoviny.cz/modules/kalku ... radnik.php ale i v ostatním.
Jinak dohledat dnes odesilatele je o dost obtížnější, ne už jako v době pevných IP adres. A navíc střet s GDPR, mám nemilou zkušenost z nedávna! Ale jak říká klasik, všechno jde, jen malé děti se musí nosit! :lol: Hezký den všem!
Přílohy
úhel pohledu.jpg
TAKTO CHÁPEJME VĚCI A BUDE LÉPE!
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 02.05. 2019, 20:30

Ještě bych chtěl dodat, že ten odpor 10k ve schémanu na stránkách p. Jeníčka je vhodné nahradit žárovkou 230V/5W s vláknem, ne úsporku ani led !!! https://www.kupzarovky.cz/vezalux-ce-za ... eYQAvD_BwE Pak je možné ihned zjistit bez miliampérmetru jak se formování vyvíjí. A stejně je dobré čas od času kontrolovat teplotu formovaného kondenzátoru.
P.S. zdravím do lesa Řáholce ! :)
Venda
Příspěvky: 53
Registrován: 09.06. 2015, 08:17

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Venda » 03.05. 2019, 14:24

.
Naposledy upravil(a) Venda dne 03.05. 2019, 20:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Jan55 » 03.05. 2019, 16:03

Vendo, máš soukromou zprávu.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Formovací přípravek na elyty

Příspěvek od Milan » 04.05. 2019, 21:13

pokud bude patice nevhodně zapojená...
Přílohy
vybuch v prijimaci.jpg
Odpovědět