Skříň Mikrofona

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 14.02. 2016, 21:40

Zdravím s malým updatem situace a pár dalšími dotazy. Předem díky za rady.

Šelak jsem nakonec vyřešil koupí bezbarvého šelaku, našel jsem ho v 50% slevě, za 300g šelaku jsem dal 400 Kč, snad dobrý. Momentálně se rozpouští v čistém lékárnickém lihu, v poměru asi 1:3 (zkoušel jsem 1:2, ale okamžitě do sebe líh šelak nasál a stala se z toho tuhá hmota). Zatím se šupinky úplně nerozpustily, rozpouštím ho druhý den. Je to tak správně? (Líh technický na fotce je jiný než používám na šelak, ten rozpouštím v 95% spiritusu).

Obrázek
image hosting 15mb

Obrázek
image sharing

Černou páskou to jistím proti úniku lihu kdyby něco.

Metodou lihového vlhčení sundávám starý šelak z ráda - a zatím se snad daří. Nechávám to vždy 30 minut pod hadříkem provlhčeným lihem a přikrytým igelitem. Povrch jde dobře seškrábnout, většinou seškrabuju jednou až dvakrát kovovou škrabkou. Místy se mi zdá, že to nejde 100% dolů, ale nejsem si úplně jistý - viz. foto níže.

Obrázek
upload pic

Co se týče zadělávání děr - tady mám ještě dotazy. Byla mi doporučena sada tmelů z lidlu (Powerfix), kterou jsem si pořídil. Máte s tím někdo dobrou zkušenost?
Když zatmelím dírky po červotoči a nakonec nanesu šelak, není možné, že dřevo pod šelakem změní barvu zatímco tmel ne?

Obrázek
image hosting no sign up

Jakmile sundám starý šelak, počkám až rádio vyschne a budu brousit jemným smirkem. Chtěl bych při nanesení nového šelaku dosáhnout krásné medové barvy přijímače, např. jako zde:

Obrázek
adult image upload

Mám ještě obroušenou dýhu něčím napouštět (např. výše zmiňovaná i nedoporučovaná fermež)? Nebo se po nanesení šelaku barva přirozeně změní a dýha vynikne?

Děkuji moc!
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od mezifrekvence445 » 15.02. 2016, 12:45

To, že škrabkou nesešla dolů celá stará politura je běžné, je třeba to dodělat šmirglem, šmirglujeme na mokro - povrch smáčíme vodou, dosáhneme tím hladšího povrchu .

Abych nikomu nic nevnucoval , je na každém jestli tuto operaci provede. Efekt napouštění je ten, že když se ten krok vynechá, tak po několika málo letech povrch dýhy vyschne, je takový matný. Asi ten rozdíl jako když je obroušená dýha suchá tak je světlá a matná. Když ji navlhčíme tak mírně ale přirozeně ztmavne a "ožije" má takový vnitřní lesk. Kromě fermeže je možné použít i nitrocelulozový matýrung (CLOU) , šelaková politura se pak lépe nanáší, stačí míň vrstev.

Vhodný odstín tmelicích voskových tyčinek je nutno vyzkoušet,použít spíš o něco tmavší než suchá dýha.
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od mezifrekvence445 » 15.02. 2016, 12:47

Kolik stála ta souprava od lidlu ?
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 15.02. 2016, 13:19

O broušení smirkovým papírem na mokro slyším poprvé... jaké jsou hlavní rozdíly mezi tím nasucho a namokro? Pouze hladší povrch? Neublíží to nějak dýze?

Ta souprava byla tato, nicméně byla v Lidlu ve slevněném koši asi za 300 Kč.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Jan55 » 15.02. 2016, 14:22

Tu sadu vosků z Lidla mám také, uvidím, zda se to bude hodit. Co se týká mokrého broušení, tak by to mohlo být lepší, že to nebude tolik prášit a smirek se dá ve vodě vyčistit od pilin. Nevím ale jak to bude prospívat té dýze, aby se neodlepovala kde nemá. Muselo by se to vyzkoušet. Já to dělal jen na sucho, možná to někdy zkusím :)
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Balek » 16.02. 2016, 10:57

Broušení namokro by mohlo odstranit i takové "chlupy" co se vynoří hned jak se našelakuje první vrstva. Sice se to dá odstranit že se ten první šelak přebrousí, ale nešlo mi to na 100%. jak postupujete ?
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Franta » 16.02. 2016, 12:12

Už jsem ze napsal, že do diskuse nebudu vstupovat, jenže přispěvatel Dikobraz zde použil fotku Mikrofony z mého webu:
http://nostalgyradio.cz/moje-sbirka/vyr ... alerie/312
A tak se mně k tomu chce připodotknout, že:
- skříňka byla šmirglována papírem zrnitosti asi 400 a NASUCHO, ne "pod vodou"
- politura (šelak) byla nanášena přímo na vyschlé dřevo, žádná fermež ani gruntování sádlem apod.
- politura je stará asi 20 let a nejeví žádné vady, snad působením času poněkud zmatověla
Samozřejjě, že prérie lidové tvořivosti jsou téměř nekonečné, a tak v závislosti na zkušenostech a míře vkusu někdo natírá fermeží, někdo nějakými "šelakovými laky" atd. atd.
Před časem mne požádal kolega abych mu "opravil" skříňku k MK203 natřenou také jakousi šelakovou náhražkou. Ten sajrajt způsobil, že dřevo ztmavlo (to byl důvod k "opravě") a sajrajt dolů šel velice ztěžka, nakonec jsem přišel na to čím to sundat, ale i tak zůstala dýha mnohem tmavší, než u těhto skříněk běžně bývá, resp. než byla podle tvrzení kolegy, než to napaplal tou šelakovou náhražkou. Přikládám pár fotek z té práce.
MK 203-stav výchozí1.jpg
Začátek
MK 203-škrábání1.jpg
škrábání
MK 203-škrábání2.jpg
seškrábaný sajrajt
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Franta » 16.02. 2016, 12:17

Tak ta poslední fotka s výsledkem práce se tam už jaxi nevešla, je zde:
MK 203-hotovo.jpg
Hotovo, nová politura
Jak říkám, prérie lidové tvořivosti je rozlehlá. Ale do klubu natíračů fermeže a šmirglovačů rádiových dýh pod vodou mne nikdo nedostane :thumbsup:
Jo - šelakové šupinky se rozpouštějí několik dní, není to hned, základ je, že se do nádobky nalije líh tak, že jeho hladina je dvojnásob vysoko od povrchu vrstvy suchého šelaku. A občas s tím zamíchat...
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 16.02. 2016, 17:31

Franto díky a doufám, že použití Tvé fotky bez zdroje nevadí - hledal jsem ve vyhledávači nejvýstižnější ilustrační foto, kterého bych chtěl dosáhnout. Každopádně moc hezká práce a pokusím se o podobný výsledek
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Franta » 17.02. 2016, 08:51

Použití fotky je zcela v pořádku, ten web je přece ke koukání... Jinak když už jsme u těch Mikrofon, tak bych si dovolil ukázat tu ještě MK Lady (krátkou), kde je mimo politury také moření na tmavý odstín. Byla to trochu větší drbačka, než jsem přišel na to jak zabránit průsaku tmavého mořidla do plochy přírodní dýhy:
http://nostalgyradio.cz/moje-sbirka/vyr ... alerie/314

A jinak přeji hodně úspěchů - a nenech se odradit když se něco nepovede, pokažené místo jde sundat a celý postup zopakovat. Učenej nikdo z nebe nespadl... atd, znáš to :D
Odpovědět