Skříň Mikrofona

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od mezifrekvence445 » 17.02. 2016, 09:31

Příspěvek od Balek » 16.02. 2016, 10:57

Broušení namokro by mohlo odstranit i takové "chlupy" co se vynoří hned jak se našelakuje první vrstva. .....

Přesně o to jde. Když se brousí navlhčená dýha , tak vystoupí ty vlákna, které se tak zbrousí a pak při nanášení politury nedochází k onomu jevu.

Diskusní přispěvatel "Franta" má jistě dobře zvládnutou technologii povrchové úpravy, pokud mu vyhovuje, je to v pořádku. Podle různých pramenů a dle praxe zkušených truhlářů se může lišit v určitých bodech. Také na volbu výrobce a výrobků může být různý názor a předsudky.

U toho přispěvatele mi tady v tomto vláknu tak trochu vadí jeho poněkud nevhodný arogantnější styl diskuse. Kdyby se se mnou snažil někdo takhle diskutovat u kafička nebo u pivča , tak si asi odsednu.
Skoro jako na e-bastlírně, tam jsou také "mistři světa".
Sorry , ale musel jsem se i k tomu vyjádřit.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Franta » 17.02. 2016, 10:20

Mňo, že mne tady mezifrekvence kádruje mně nijak nevadí, je to jeho právo přispívajícího anonyma (!) a třebas i zvyk kterého se ne a ne zbavit z dob kdy byl kádrovákem :lol:
Možná MF vysvětlí, co jeho přecitlivělé duši ma mně tak vadí, že MUSÍ... ale vraťme se k tématu úprava povrchů rádiových skříněk.

Já se za svou práci nestydím a bez skurpulí ji ukážu, načež případnou VĚCNOU kritiku, jako "tohle si udělal špatně a tady toto se dělá jinak, podívej se jak, tady je moje ukázka...." rád uvítám a jsem za ni vděčný, protože se mi tak dostává možnost se něco nového naučit. Že upozorňuji na nějaká rizika např. ve spojistoti s fermeží nebo broušením dýhy pod vodou je věcný ARGUMENT a SORRY - věru nemohu za to, že si to kdosi vyloží jinak!

Bylo by jistě seriozní, kdyby tady mezifrekvence ukázal výsledky své vlastní práce, jak se mu nějaké dílo s takovou nebo onakou metodou podařilo a čím KONKRETNĚ podporuje své argumenty.
Rád se s KONKRERTNÍMI výsledky jeho práce obeznámím - fotky, popř. odkaz na svůj web..., TAKŽE SMĚLE DO TOHO!

Než se tak ale stane, a pokud se tak nestane, považuji jeho DNEŠNÍ kádrovácký výpad na mou osobu a na mou práci za nevěcné blábolení.
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 17.02. 2016, 23:09

Mám další problém, je to takové dobrodružství s tím rádiem - vždycky se objeví něco nového. Stará politura je skoro celá dole, jde to moc dobře. Sice jsem rádio stačil škrábnout, ale není to moc patrné.
Něco daleko horšího jsem zaznamenal při broušení navlhčeného povrchu. Skvrny na horní straně skříně, které skoro zmizely po odstranění politury, vystouply při vlhčení daleko více. Jakmile skříň vyschne, tak opět ustoupí do pozadí. Mám obavy, že při nansení nové politury budou opět viditelné jako předtím.

Poradíte co by to mohlo být? Mě napadá nějaké mořidlo nebo agresivní chemikálie, kterou to rádio někdo pokapal. Ale nevím to. Každopádně díky všem, co mi tu píšou, jsou to pro mě moc cenné rady a hodně si z nich beru.

Obrázek
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Jan55 » 18.02. 2016, 08:35

Asi bych na kousku zkusil jak je to hluboko, jestli by nepomohlo přebroušení, třeba je to jen povrchové. Takhle to vypadá fakt blbě.
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 18.02. 2016, 09:15

Vypadá to, že celkem dost hluboko. Na kousku jsem zajel docela dolů a pořád to tam bylo. Napadá mě jedině vyříznou a nahradit jinou dýhou, ale tady se nabízí otázka poměru cena - výkon. Je to moje první dřevěná bedna co dělám, takže možná to teď nechám být a do důchodu se k tomu někdy vrátím s více zkušenostma.
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Franta » 18.02. 2016, 10:03

Chyba je, že ses nechal zlákat k broušení pod vodou :x !!!
Šelaková politura je hmota rozpustná velmi dobře v lihu, v acetonu ale také ve vodě!
Z toho plyne, že zbytky nějaké kontaminace, tj. znečištění staré politury v tom místě jsi tou vodou ještě víc zapatlal do dýhy a to už se bude těžko napravovat.
Vyříznutí znečištěného kousku dýhy a náhrada jnou dýhou má svá rizika - nikdy nebudeš mít po ruce dýhu stejného odstnínu a kresby. Pokud míáš pocit, že ti moje rady k něčmu jsou, napiš mi na e-mail, sem už nic psát nebudu, nehodlám iniciovat další žvanění nějakého anonyma co mumlá svou tajemnou mantru o zkušených truhlářích, ale tady neukázal ani ostrouhanou sirku. Moji mailovou adresu najdeš na mých stránkách.
Řešitelné to je, ale vypadá to na delší běh...
F.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Milan » 20.02. 2016, 15:32

Žádné zbytečné řezání dýhy. Toto poškození vzniklo od vody. Typicky od květináčů. Lze ho snadno odstranit potřením roztokem kyseliny citronové ve vodě. Pozor na odlepení dýhy ! Kyselina budiž koncentrovaná, stačí potravinářská. Potřít a nechat zaschnout. Případně lze opakovat. Též lze použít peroxid vodíku, ale s tím nemám zkušenosti. To by se hodilo vyzkoušet na nějakém kousku dýhy z vrakové skříně.

Ještě bych doporučil pro začátečníky - knihu Restaurování nábytku, stojí pár korun a vyplatí se ji přečíst :-)
http://www.dobre-knihy.cz/restaurovani- ... 94457.html

Natírání dýhy fermeží nebo olejem na dřevo - dýha ztmavne, avšak její odstín se potom blíží nové dýze . Kdo dělal s novou ořechovou dýhou to musí potvrdit. Avšak každému se pak taková tmavá skřínka nemusí líbit... Zahřívání od elektronek nevadí.
Snímání šelaku lakožroutem - nedoporučuji - dýha jednak výrazně ztmavne působením louhu obsaženému v lakožroutu a dále vystoupí klih nad dýhu. Takto zničená skříň se nedá rozumně opravit bez nového odýhování !
Spousta přijímačů, i předválečných, zejména Philips nepoužívalo drahé šelakování, ale nástřik nitorolakem. Ten se bohužel musí obrousit, protože lihem to nejde a lakožorout dělá paseku. Dýha je však hodně slabá, takže je potřeba trochu praxe.

tak to vidím já :-)
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 22.02. 2016, 09:31

Díky Milane, zkusil jsem skvrny potřít hodně koncentrovaným roztokem, trochu zesvětlaly a budu to dneska ještě opakovat. Mimochodem šelak je pořád nerozpuštěný a bude to už týden. Přilil jsem tam trochu lihu, takže teď by měl být poměr 1:3 (šelak:líh) zcela určitě dosažený, nicméně pořád tam plavou malé kousíčky šelaku a chytají se na stěny sklenice.
Je to určitě 95% spiritus a protřepávám tu sklenici i 3x denně. Kde je problém?
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Milan » 23.02. 2016, 08:52

Je potřeba aby jsi tu sklenici se šelakem měl v místnosti kde je kolem 20 stupňů. Tedy ne ve studené garáži. Ve sklenici se bude u dna shromažďovat bordel, co se nerozpustí. Pak čistý rozpuštěný šelak slij do jiné sklenice bez té sedliny. Ta sedlina se dá také využít, ale s tím nemám zkušenosti. Na internetu jistě najdeš informace.
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Skříň Mikrofona 206

Příspěvek od Dikobraz » 14.03. 2016, 23:48

Pokud by někoho zajímal jak pokračuje celý proces (pomalu) :P

- šelak se celý nerozpustil, ale slil jsem část a dá se s ním krásně pracovat
- po nanesení několika vrstev jsem celkem nadšený, přijímač vypadá hezky. Je vidět, že někdo v minulosti skříň opravoval (moc vkusně ne), vystouply různé barevné odstíny dýhy a okraje přijímače jsou světlejší.
- skvrny od vody se odstranit nepodařilo, ani kyselinou citronovou. Zatím rádio šelakuju tak jak je, vzhledově z něj mám celkem radost i přes nedokonalosti a někdy v budoucnu se k němu vrátím s více zkušenostmi...

Obrázek
adult photo sharing
Odpovědět