Mikulášké hrátky (hrádky?)

Prostor pro debaty, které nijak nesouvisí s historickou technikou. Zde je možné psát vše co Vás napadne ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 796
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: kousek od Mohelnice

Mikulášké hrátky (hrádky?)

Příspěvek od Jirka84835751 » 05.12. 2013, 18:07

Zvláštní , pro mně TĚŽKO srozumitelný stav.
A protože jsem byl veden a hlavně vychováván k úctě nejen ke starším lidem , sousedům ve vedlejším bytě, domě, ale i státu, také jsme se učili na ZŠ i slovenskému jazyku...a protože může i tady vzniknout " boj"...
Tak se ptám : v čem je u Vás/u nás problém po jazykové stránce? Bude muset být i na tomto fóru časem vše dabováno nebo si budeme spolu povídat=psát každý
ve svém jazykce a přitom si budeme rozumět. Ptám se na základě této informace v české televizi, následně jsem si našel stejnou reakci na http://www.centrum.sk a to :

Sťažoval sa divák
"Diváci sa na radu obracajú aj s výhradami k používaniu češtiny v spravodajstve a zábavných reláciách slovenských televízií, toto však nie je v rozpore so zákonom," dodala Lucia Jelčová.
Čítajte viac:
na následujícím odkazu:
http://ekonomika.sme.sk/c/7028448/tv-jo ... izuju.html
...
To jsme se tak vzdálili, že si nerozumíme jako velmi blízcí slované,kteří spolu budovali po "Rakousku-uhersku" společnou vlast ? Pochopil bych němčinu, madarštinu, ukrajinštinu, rumunštinu a jiné jazyky neblízké slovanským jazykům. Kdy se u Vás "zvednou" rodilí SK Romové za vysílání pouze v rodném jazyku na SK TV jako minorita? Stydíme se snad dokonce za slovanský původ a začneme uznávat třeba jen "engliš" jazyk jako společný? To zkoušel už kdysi Hitler poněmčit Slovany.
Jak mám chápat vzájemnou komunikaci? Mám tady vše sebou napsané přeložit do slovenčiny lebo mi tak prikazuje "VladkoV" zákon?
Nebo bude časem Adminem vytvořený automatický překladač mezi našimi i světovými jazyky? V žádném případě nekomentuji anglické(a jiné) filmy s titulky, které mi degradují děj filmu na pouhé čtení a občasný pohled na "plátno" v delší mezeře mezi těmi titulky (ani se nesnažím preferovat uvedenou stanici). Slovenštině rozumím, poslouchám a dívám se s oblibou stále na SK programy
(VJ - 32,55.,56.k =11 kousků - 23.k je žiaľ bohu ako Plustelka s dekodérom ) , občas jsem stále ochoten v ní i pro zpestření psát.
Co vy na to, ako sa pozeráte tuná slovenskí diváci/čitatelia tohto odborného (lebo otporného??? ) webu svetelektro na takéto rozhodnutie ???
Pekný večer všetkým.
Česky - Přeji všem pěkný večer s Mikulášem ;)
Uživatelský avatar
Heptoda
Moderátor
Příspěvky: 1106
Registrován: 20.10. 2011, 17:24
Bydliště: Kousek od Rumcajse

Re: Mikulášké hrátky (hrádky?)

Příspěvek od Heptoda » 05.12. 2013, 18:43

Já bych to tak načerno neviděl. Ono to ani s tím ČJ není taky jednoduché. Mimochodem , co si představíte pod výrazem "sexovat" ? My starci nad hrobem víme , že to byla práce tajuplná , rozdělování kuřátek na slepičky a kohoutky. Dnes každého napadají sexuální hrátky. Prostě doba jde dál , to nezměníme. Takže nechodíme ani do konzumu či obchodu , leč do marketů ,shopů a pod. Mohl bych pokračovat názvy firem , to je taky lahůdka , že ano. Tak se ani nedomnívám , že budeme překládat slovenské příspěvky do češtiny a opačně , ostatně ty "vydrbané naciohlavy" tu byly i dříve , jen neměly tu možnost projevu a ovlivňování ostatních, (slůvko ovlivňování je možno nahradit ostřejším slovem..). Takže mně to problém nedělá , a komu to vadí tak to je jeho problém. Takže nechme čerta Mikuláši a andělovi , spíše si přejme co nejvíce příspěvků v užitečných diskuzích o našem pěkném koníčku. To ze srdce přeji VŠEM bez rozdílu , neb já žádný nedělám. No , někdo zvoní a rachotí za dveřmi ,tak se jdu podívat ,co to tam sakra je .... :lol:
mkat
Příspěvky: 219
Registrován: 24.10. 2011, 16:38

Re: Mikulášké hrátky (hrádky?)

Příspěvek od mkat » 06.12. 2013, 16:57

Ja si osobne myslim ,že to je ten najmenši problem ,ktory by nas mal trapiť.Vôbec nerozlyšujem či jeto pisane Česky alebo Slovensky,tak isto aj pri počuvani.Viac ma hneva že sa použivanu ine slova (najviac Anglicke ),len preto aby bol niekto velky macher.A pritom možno, sam nevie čo hovori.
Odpovědět