Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Vše okolo radiostanic
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 01.01. 2015, 12:54

Tak jsem to dnes naposledy ozkoušel se zdrojem se kterým to bylo v té krabici a nedostal sem z toho pomalu snad ani šum. Za to se z trafáku po cca minutě začalou kouřit jako z komína. Tipl bych si to na nějaký mezizávitový zkrat. Takže zdroj rozeberu, proměřím a vyhodím.

Nenašel by se někdo ze Zlínského kraje kdo provozuje R4ku a kdo by mi ji byl schopen aspoň otestovat zda funguje ? Během krátké chvíle co to bylo zapojené se dokonce ani testovací ručička nepohla a to jsem vyzkoušel snad všechny možné poohy.
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 01.01. 2015, 22:59

Schéma zdroje je v příloze mailu, který jsem vám poslal. Trafo je asi na 100W, anodové vinutí asi 120V, kondenzátory v anodovém napájení z nějakého počítačového zdroje, tlumivka je primár malého 120V tráfka. Žhavicí vinutí 12V asi jedničkou drátem. 24V pro předpětí je ve skutečnosti ze samostatného malého kontrolkového tráfka - jeho nutnost jsem zjistil až po složení trafa a už jsem ho nechtěl znovu rozebírat :oops:
Spojení kostry rádia na kolík zásuvky je z pohledu "silnoproudého" v pořádku, ale pro poslech může být nepříjemné - zavlečení rušení ze sítě, dvojí zemnění. Ale i tovární přístroje s kovovými skříněmi mají jen dvoužilovou šňůru a jsou konstruované ve třídě II, podmínkou je dokonalá izolace trafa, síťového vypínače a vodičů. Při použití ochranného vodiče bych na něj zapojil kostru trafa, to by bylo namontované izolovaně od kostry zdroje / rádia, při jeho navíjení bych nejdříve nad primár udělat tzv. stínicí vinutí - jedna vrstva drátu, která se spojí jednou stranou také s ochranným vodičem. Zbytek zdroje a všechny výstupy potom oddělené od všech vodičů sítě.
R4 se ještě někdy objeví na burzách a blešácích jako je radioamatérské setkání v Holicích, jarní "malé Holice" na Kamenci nebo Kozákov. Ale stále méně často a za vyšší ceny. Občas i na www.drbal.cz.
om6sk

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od om6sk » 02.01. 2015, 08:04

http://www.radiosvet.wz.cz/r4/r4.html
tu je svorkovnica s popisom ake kde treba napatie

Je treba skusit zapojit zdrojovnu bez pripojenej R4 ak trafak dymi je zly
ak nie skrat je v R4 a potom cinnost nasledovna

pozor ma zeravenie na dve a dve elektronky v serii

pozor casto byva speceha hlavna kabelaz tie spagetky v ktorom su draty su nahnedle az zcernale
pozor na blokovacie kondiky

skratka treba lokalizovat skrat
tak drzim palec !
a ano skrinka - je to RM31 tankova verzia v oddelenej casti bol VKV diel

73 de OM6SK Jaro
Jaro
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 02.01. 2015, 11:11

JirkaK píše:Schéma zdroje je v příloze mailu, který jsem vám poslal. Trafo je asi na 100W
Děkuji za schéma, ten zdroj si postavím, jediný rozdíl co budu muset udělat je že místo výroby jednoho trafa použiju asi spíš 3 samostatné trafáky které by neměl být problém vyhrabat doma. Ohledně té tlumivky, jaký má výkon se asi neví že ? Budu muset tedy něco připasovat.

Ještě opravit tu tankovou bednu. Přívod na zemnící kolík bych asi udělal přez vypínač jen jako nouzové rychlé připojení. Uvidělo by se jaký by to mělo vliv na příjmač.

Ještě bych se chtěl zeptat, je možné že vlivem špatného trafa nefunguje ani ten testovací přístroj (restovací ručička na R4)? Od samého začátku sem z ní nedostal naprosto ždnou informaci. V jakém stavu je R4 se uvidí až po stavbě nového trafa. Staré trafo ještě otestuji na prázdno jak bylo zde psáno.
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 03.01. 2015, 09:38

Trafo bylo z nějakého malého "zásuvkového" zdroje, odhadl bych to asi na 10W. Bylo na 120V, proto jinak těžko použitelné, jeho primární vinutí jsem zapojil jako tlumivku. Diody jsem dal pro jistotu na 3A, záleží i na odporu anodového vinutí trafa, aby proudový náraz při zapnutí a nabíjení kondenzátorů nebyl moc velký. První filtrační kondenzátor by stačil i nějaký anodový ze starých lampových rádií kolem 30uF.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 03.01. 2015, 13:12

Vidím to asi tak že opravdu místo navíjení vlastního trafa použiju co doma najdu. Doufám že to neni blbá otázka ale jaké proudové odběry má těch anodových 150V ?

Ještě jináč... Dá se někde vyčíst konkrétní nároky na zdroj k R4 (proudy/výkony pro anodové,žhavící atd napětí? Žhavící vlastně už zaznělo 2A)? Pokud totiž použiju 3 rozdílné trafáky pro zdroj tak ono schéma nebude zrovna kompatibilní.

Předpokládám tedy že bude nutné kvalitně odstínit zdroj jako takový. Pokud ale zachovám tu tankovou skříň a jen ji trochu poopravím, bude stačit odstínit onu vedlejší přihrádku třeba hliňíkovou fólií ? Navíc když udělám 3vodičový přívod tak asi bude celkem vhodné ukostřit i celou bednu (nebude to dělat problémy se samotným příjmačem který tim pádem bude taky uzeměn ?).

Vím že tyto otázky jsou asi trochu hloupé. Jsem jen amatér a tyto věci nemám zrovna v merku a proto jsem rád za každou radu. Člověk se pořád učí. :)


Edit: Když teď tak přemýšlím tak by vlastně nemělo vadit oddělení jednotlivých trafáků nebo ne ? V samotném trafu jsou stejně sekundáry oddělené a pokud trafa budou na stejné fázi tak by nemělo vadit že budou oddělené, ne ?
JirkaK

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od JirkaK » 03.01. 2015, 16:49

Na žhavení bych raději počítal se 3A, anodový odběr je tuším okolo 100 mA. Předpětí -30V má odběr minimální a zmíněné trafo z kontrolky (24V / 2W) spolehlivě vyhoví.
Nejdřív zkuste zapojit samotné žhavení, opatrně vyzkoušejte zda není zkrat v rádiu. Přece jen nevíte, co se při transportu mohlo stát a jaká byla příčina spálení původního trafa. Všechny elektronky by měly žhavit, po zapnutí podsvícení by měla svítit i stupnicová žárovička. Jestli se trafo začne hřát stejně jako to první, okamžitě vypnout a hledat zkrat v rádiu. V žádném případě nezkoušet přes akumulátory, vůbec ne automobilové. Zkratový proud při možné poruše by zničil kabeláž.
Až bude žhavení v pořádku, můžete pokračovat s anodovým zdrojem. Maximální anodové napětí je tuším 180V, ale je prakticky vyzkoušeno že nižší, kolem 140V nevadí. A tam dávejte bacha, nabité anodové kondíky dovedou pěkně kopnout i dlouho po vypnutí zdroje ( v mém zdroji není žádný vybíjecí odpor).
Dotaz okolo zemnění a antén bych nechal až na závěr, na experimentování s oživeným rádiem, bude záležet i na tom jakou anténu a uzemnění budete používat.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od IkaSGC » 03.01. 2015, 18:17

Přesně to sem potřeboval syšet, díky. Půjdu tedy prohrabovat moje trafáky a hledat nějaké co by se dali připasovat. Jak to tak čtu tak ani neni třeba aby tam bylo takové masivní trafo. Na to žhavení 3A mám asi ideální trafák který býval v stereo elektronkovém zesilovači téže jako žhavící. Musím akorát omrknout jeho parametry ale měl by pasovat. A na to předpětí a anodové by mohli stačit tedy nějaké prcky. Akorát aby sedělo napětí.

Jak něco vyzjistím dalšího tak napíšu. Určitě budu mít dalšího prosíka o radu. :D
Díky.
lubos1961
Příspěvky: 76
Registrován: 23.12. 2014, 21:01

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od lubos1961 » 03.01. 2015, 21:43

Taky jsem našel jeden odkaz na výrobu zdroje
http://radiobastl.blog.cz/1501
Emwec
Příspěvky: 101
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Radiopříjmač R-4 (Prosím o rady a identifikace)

Příspěvek od Emwec » 04.01. 2015, 14:12

Zdravím, zajímám se taky o vojenskou spojařinu - viz moje téma Pár vojenských veteránů. Mám tu nekompletní soupravu R4, mohl bych Ti nechat pajšl zdroje, bohužel bez síťáku, bednu přijímače i s víkem, případně celý vrak podle dohody. Měl bych zájem o tu bednu od RM 31T, pokud není moc zničená. Musel by sis ale přijet, jsem od Blanska, myslím že to nemáš tak daleko...
Odpovědět